Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České prostředí není podnikání nakloněno

aktualizováno 
Nedokonalý daňový systém, malá konkurenceschopnost, nepříznivé sociální a politické prostředí – to jsou hlavní kameny úrazu českých podnikatelů. Vyplynulo to z průzkumu mezi podnikateli zemí tzv. Visegradské čtyřky. Jak jsme na tom v porovnání s Maďarskem, Polskem a Slovenskem?
Praha, Česká republika

Praha, Česká republika | foto: Profimedia.cz

Společnost Ernst & Young opět přišla z průzkumem, který si vzal za cíl zviditelnit názory podnikatelů zemí Visegradské čtyřky na překážky v podnikání v jednotlivých zemích. V rámci nejvýznamnějších oblastí ovlivňujících podnikání vyplynuly následující závěry.

Jasný prim hraje v očích českých podnikatelů „nedostatečně transparentní a často se měnící“ daňový systém, který má podle jejich názorů za následek nedostatečnou stimulaci rozvoje podnikání. Co se týče mzdových nákladů, pak celých 62 % z dotázaných podnikatelů se domnívá, že jsou v tuzemsku příliš vysoké, což se negativně podepisuje na dynamice podnikání.

Také synergie mezi podnikateli a státní zprávou vychází z průzkumu jako vysoce problematická. Nedostatečnou pomoc ze strany státních institucí vidí většina respondentů. Přitom ve zvýšení spolupráce mezi těmito dvěma subjekty vidí podnikatelé možnost vytvoření přátelštějšího prostředí pro jejich aktivity. V této souvislosti je až zarážející, že dle průzkumu je 73 % z českých podnikatelů schopno realizovat své záměry bez podpory státní správy.

popisekČÍM SI SNÍŽÍ DANĚ
podnikatelé

Sociální a politické prostředí

Co se týče sociálního a politického prostředí, dotazovaní svorně kritizují přehnané zásahy státu do české ekonomiky. Minimum podnikatelů – konkrétně 4 % přitom věří, že mají politici při rozhodování směrem k ekonomice na mysli především dobro a prosperitu podnikatelů. Ačkoli přikládají podnikatelé velký význam sociálnímu a politickému prostředí pro své správné fungování, většina z nich je přesvědčena, že politici nekonzultují svá rozhodnutí s podnikatelskou sférou.

Jako výrazný problém se jeví také formality spojené se zaměstnáváním a udržením si zaměstnanců ve firmách. Za přílišnou zátěž to označilo 88 % z dotázaných podnikatelů.

Pouze minimum dotázaných vnímá české podniky jako dobře připravené na konkurenci mezinárodních firem (13 %), pouhých 10 % dokonce věří, že jsou české firmy připravené konkurovat firmám mezinárodním na zahraničních trzích. Není ovšem žádným překvapením, že je konkurence většinou dotázaných podnikatelů vnímána jako zdravá a stimulující.

Ovšem z průzkumu vyšly i pozitivní informace o českém podnikatelském prostředí. Například 76 % dotazovaných označuje české podnikatele za cílevědomé a tvrdě pracující, většina věří, že každý začínající podnikatel má šanci na úspěch. Respondenti také vyzdvihli úroveň podnikatelských aktivit a inovací mezi českými podnikateli.

Průzkum operuje s podnikatelským indexem, který naznačuje právě spokojenost podnikatelů s podnikatelským prostředím. Zatímco u nás poslední hodnota činí 43,2 bodů ze 100, na Slovensku je to celých 49,5 bodu. Naopak v Polsku jen 41,6 a v Maďarsku pouhých 41,4 bodu. Žádná z hodnot však není příliš uspokojivá ani pro jednu zemi a je evidentní, že se podnikatelé ve všech uvedených zemích potýkají s podobnými problémy:

  • nestabilní a netransparentní daňový systém
  • malá konkurenceschopnost domácích podniků
  • nepříznivé politické a sociální prostředí (slabá podpora ekonomických aktivit na straně politiků)
  • nedostatek kvalifikovaných lidských zdrojů spolu s formalitami spojených se zaměstnáváním.

Ve většině problémových oblastí je na tom nejlépe Slovensko.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nikdy dříve se nám nežilo lépe, vzkazují čeští milionáři

Nahlédnout do života bohatých Čechů, kteří mají na svých kontech miliony, není snadné. Už po několik let se o to snaží unikátní průzkumy bank. Přímým...  celý článek

Vladimír List
Průbojný profesor elektrifikoval Československo, metro chtěl již před válkou

Vladimír List byl univerzitním profesorem na České vysoké škole technické v Brně a inženýrem elektrotechniky, který se výraznou měrou zasloužil o elektrifikaci...  celý článek

Ilustrační snímek
Vybalancujte čas mezi prací a soukromím. Psycholog radí, jak na to

Věnovat se naplno práci a osobní život potlačit na minimum? Nebo brát zaměstnání jen jako nutnost a žít až večer s rodinou? Ani jedno není správně. Je třeba...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Odhalen největší finanční podvod na světě?
Odhalen největší finanční podvod na světě?

Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, ž... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.