ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česko ztrácí pověst rizikové země. Důvěryhodnost je srovnatelná s Británií

  • 12
V průběhu krize se Česká republika osvědčila jako důvěryhodná země se stabilním ekonomickým prostředím, nízkým zadlužením a bankovním systémem stojícím na pevných základech. Současný tlak na omezování veřejných výdajů a snižování schodku rozpočtu je navíc přesně to, na co investoři slyší.

Díky důvěře trhů si nyní stát může půjčovat nejlevněji v novodobé historii. V době krize však Česko muselo finanční trhy přesvědčovat, že je spolehlivou a stabilní zemí.

Počátek krize byl tvrdý

Investoři se v té době zbavovali majetku ve střední a východní Evropě kvůli jejímu statutu rozvíjejícího se rizikového trhu. V zimních měsících minulého roku jsme platili poklesem měny a vysokou přirážkou v úrocích z dluhopisů nad vyspělými státy. Zatímco úroky z dluhopisů těchto zemí se příliš neměnily, Česká republika se potýkala s více než dvojnásobným navýšením požadovaných úroků.

Nedůvěra byla silně cítit také na kurzu koruny, která na několik týdnů spadla ke společné evropské měně až nad 29 korun.

Situace se zlepšuje, ovšem ne všude

Náhled investorů na Českou republiku je však v současnosti nejlepší od začátku krize. Data z minulého týdne potvrdila, že ekonomická situace se neustále zlepšuje. Požadovaná úroková sazba ze státních dluhopisů v pátek klesla na historicky nejnižší úroveň, když se v průběhu dne dostala na 3,1 procenta. Ještě nikdy tak nebylo zadlužení pro stát výhodnější.

Česko aktuálně platí nižší úrokové sazby než na ropu bohaté Norsko, nebo třeba slunné Itálie a Španělsko. Důvěryhodnost Česka je pak na srovnatelné úrovni s Velkou Británií.

Dalším ukazatelem důvěry trhů je síla koruny, která se v posledních týdnech stabilně drží pod hladinou 25 korun za euro. Česká měna má letos také na většině měnových párů lepší výsledky, než polský zlotý či maďarský forint.

Důvěra v Česko je dobře vidět právě v kontrastu s Maďarskem a zeměmi jižního křídla eurozóny, kde se náklady na další zadlužování opět zvyšují. Tyto země jsou kvůli rizikové přirážce nuceny platit průměrně dvojnásobek české tržní sazby. Ekonomický růst tam navíc skomírá a zmíněné země budou nuceny v dalších letech platit vysoké úroky, což další ekonomické oživení ještě více podváže.

Dluhopisy jsou dobrou investiční příležitostí

Zásluhy na příznivém vnímání České republiky na světových finančních trzích však nemůžeme svést pouze na dobrou ekonomickou situaci a sliby úspor.

Spekuluje se, že zahraniční investoři nakupují rizikovější dluhopisy, protože aktuálně na trhu není moc srovnatelných investičních příležitostí. Úroky z dluhopisů těch nejbezpečnějších zemí typu Německa nebo Švýcarska už dnes klesly na minimum.

Akcie jsou v současnosti považovány za nadhodnocené vzhledem ke zpomalování globálního oživení a zlato i stříbro jsou blízko svých historických rekordů. Dluhopisy rozvíjejících se ekonomik tak představují dobrou investiční příležitost.

Jakým poměrem se uvedené faktory na současném stavu podílejí, není možné přesně zjistit. Důležitým faktem však zůstává, že náhled na Českou ekonomiku je čím dál pozitivnější a důvěra trhů uspoří státu v budoucnu miliardy korun.