Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Českým podnikatelům nejvíce podrážejí nohy zásahy státu a daňový systém

aktualizováno 
Sami tuzemští podnikatelé vidí jako své největší překážky složitý daňový systém a podmínky pro zaměstnávání pracovníků. Vnímají zahraniční firmy jako těžké konkurenty, proti nimž mají malé šance. Tyto závěry vyplynuly z průzkumu podnikatelského prostředí v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Kde se podniká nejsnáze?
Časté změny v daňovém systému zpomalují rozvoj podnikání.

Časté změny v daňovém systému zpomalují rozvoj podnikání.

V rámci soutěže Podnikatel roku se zaměřila společnost Ernst & Young na názory byznysmenů na podnikatelské prostředí ve svých zemích. Sto podnikatelských špiček tak mělo šanci posoudit osm oblastí, které mají vliv na jejich aktivity.

Danými oblastmi byly: daňový systém, dostupnost lidských zdrojů, sociální a politické prostředí, státní správa, konkurenceschopnost českých podniků, zdroje a způsoby financování, image podnikatele, rozvoj a inovace českých podniků. Celkově dopadlo nejlépe Slovensko, za ním stojí ČR a na posledním místě Maďarsko.

Složitost daňového systému se spolu s podmínkami pro zaměstnávání lidí a sociálním a politickým prostředím ukázaly stejně jako v loňském roce pro české podnikatele nejpalčivějším problémem. Pozitivní je ovšem shoda tuzemských podnikatelů na názoru, že čeští podnikatelé tvrdě pracují, a že kdo začne podnikat, má šanci dosáhnout úspěchu.

Přestože podnikatelé dobře vnímají konkurenci jako zdravou a stimulující, bohužel pouze 15 % z nich si myslí, že české společnosti jsou schopné konkurovat zahraničním firmám na našem trhu, a dokonce pouze 10 % pak, že jsou české firmy konkurenceschopné na trzích zahraničních.

Oproti loňskému roku se zvýšila spokojenost českých byznysmenů s tuzemským podnikatelským prostředím, a to o více než jedno procento.

Z hodnocení jsme bohužel stejně jako v loňském roce vyšli až druzí v pořadí. O malý kousek nás opět předběhlo Slovensko (oproti loňsku si pohoršilo téměř o 2 %), Maďarsko (stejný pokles jako Slovensko) je o podobně malý stupeň v našem závěsu. Z toho je zřejmé, že se ani v jedné zemi neudál žádný opravdu zásadní krok, který by posílením některé z hodnocených oblastí posunul některou ze zemí výrazně vpřed. Pochopitelně celé tvrzení lze i obrátit. Zajímavé je, že mezi jednotlivými zeměmi lze sledovat prakticky stejné největší problémy podnikatelů.

Jak si stojíme v jednotlivých oblastech proti Slovensku a Maďarsku? Průměr
Všechny tři země vidí velice špatně svou konkurenceschopnost. Nejvyšší váhu tomuto problému přisuzuje Slovensko, my stojíme hned za ním. Maďarsko dopadlo v této oblasti nejlépe.

Časté změny v daňovém systému a jejich nejasný výklad trápí nás Čechy. Podle osmi z deseti dotázaných tyto neduhy přispívají ke zpomalení rozvoje podnikatelského prostředí. Svůj daňový systém hodnotí jako nejlepší Slováci.

Stejně negativně dopadlo v Česku a na Slovensku hodnocení sociálního a politického prostředí. Drtivá většina byznysmenů pokládá zásahy státu do ekonomiky za příliš velké a ještě větší skupina podnikatelů – celých 90 % - si myslí, že politici nepomáhají rozvoji podnikání v ČR. Obecně jako nepříznivé hodnotí politické a sociální prostředí 70 % dotázaných.

Zaměstnávání nových pracovníků u nás jednoznačně brání administrativní bariéra. Je to názor tří čtvrtin podnikatelů. Polovina pak vidí v souvislosti s lidskými zdroji české vzdělávací programy jako neodpovídající potřebám trhu. Dostupnost lidských zdrojů vidí na svém poli nejlépe Slováci, Maďaři jsou opět až za námi.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Vybalancujte čas mezi prací a soukromím. Psycholog radí, jak na to

Věnovat se naplno práci a osobní život potlačit na minimum? Nebo brát zaměstnání jen jako nutnost a žít až večer s rodinou? Ani jedno není správně. Je třeba...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři věci, které nejvíce vytáčejí zaměstnance v kancelářích

Někdy je to v kanceláři o nervy a o zdraví. Zvlášť, když vypuknou hádky mezi kolegy kvůli relativním maličkostem. Horko, hluk, vyrušování, co teď nejvíce vadí...  celý článek

Vojtěch Lanna mladší
Syn pracovitého pantáty, který peníze z rodinných firem dával do umění

Vojtěch Lanna mladší byl synem takzvaného vltavského admirála. A byť byl jeho otec mimořádně schopný podnikatel, rozhodně nestál v jeho stínu. Rodinné firmy...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.