Evropská unie

Evropská unie | foto: Profimedia.cz

Čeští zaměstnanci prý v zahraničí neobstojí

  • 1
Manažeři českých průmyslových podniků jsou přesvědčeni, že ve světě by jejich pracovníci propadli. Téměř tři čtvrtiny firem by své pracovníky neposlaly do zahraničí. To vyplývá z rozsáhlého výzkumu, který provedla VŠE v Praze.

Přes 70 procent manažerů je přesvědčeno, že jejich zaměstnanci nejsou až na jednotlivé výjimky na mezinárodním trhu schopni konkurence. Drtivá většina zaměstnanců nemůže ve vyspělých zahraničních ekonomikách zastávat obdobné posty jako doma.

"Opět se tak potvrzuje, že brzdou české ekonomiky jsou a budou i v budoucnu pracovní síly,“ uvedla hlavní autorka výzkumu profesorka Eva Kislingerová. Tvrdí, že jejich hodnocení je velmi nelichotivým výsledkem. "Je samozřejmě otázkou, nakolik výzkum přesvědčivě odráží realitu,“ uvádí.

Na druhou stranu ale české firmy podle výzkumu nejsou příliš ochotné investovat do svých zaměstnanců, do jejich vzdělávání a profesního růstu. "Z výsledků vyplývá, že si český průmysl pomalu ale jistě kope vlastní hrob, protože jeho vývoj by se mohl zastavit právě o personální zeď,“ dodala Kislingerová.

Čeští šéfové oceňují poslušnost před nápaditostí Průzkum přinesl i další výsledky, které s předchozím zjištěním souvisejí. Podle profesorky Kislingerové si čeští zaměstnavatelé více cení přizpůsobivosti svých lidí než jejich schopnosti přispět novými myšlenkami. "Výzkum například prokázal, že téměř 64 procent dotázaných firem si nejvíce cení adaptability zaměstnanců, schopnosti přizpůsobit se zadání. Zato jen necelých devatenáct procent požaduje od svých pracovníků schopnost přijímat inovace,“ shrnuje Eva Kislingerová.

Na otázky do výzkumu, který připravila Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické, odpovědělo a úplně vyplnilo rozsáhlé dotazníky celkem 252 českých podniků zpracovatelského průmyslu. Šlo především o firmy s více než 250 zaměstnanci, největší společnost dosáhla v roce 2006 obratu 9,5 miliardy korun, nejmenší ve stejné době 75 milionů korun. Na sběru dat v podnicích se podíleli i vysokoškolští studenti ekonomie.

Výsledky výzkumu mají pomoci českým firmám konkurovat
Cílem výzkumu bylo odhalit změny, které v oblasti ekonomiky a managementu českých podniků nastaly po našem vstupu do Evropské unie a po stále se rozšiřujícím zapojování podniků do světové ekonomiky. Výsledky mají vést mimo jiné k novým nástrojům řízení a řešení rizik tak, aby české podniky byly na světovém trhu konkurenceschopné.

Další výzkum se má týkat terciární sféry - oblastí služeb, obchodu, škol, zdravotnických a sociálních zařízení a neziskových organizací.

. Firmy hodnotí

Jsou zaměstnanci schopni konkurovat na mezinárodním trhu práce?

ano, jednotlivci                         66,3 %
ano, všichni                              29,7 %
ne, usilujeme o to                       2,0 %
ne                                               2,0 %

,