Cestovní náhrady - stravné při cestách v tuzemsku

Všechno nelze vyřídit telefonicky, e-mailem z místa, kam pracovník dochází do zaměstnání. Firma ho proto může (na dobu nezbytné potřeby) vyslat na pracovní cestu (aby pracoval mimo sjednané místo výkonu práce). To však musí být dohodnuto v pracovní smlouvě.

Zaměstnavatel je povinen kompenzovat pracovníkovi, kterého na cestu vyslal, zvýšené stravovací výdaje. Stravné nepředstavuje náhradu celkových (veškerých) nákladů zaměstnance na stravování během pracovní cesty, protože ten by pochopitelně jedl, i kdyby na ní nebyl.

Konkrétní výši stravného platnou pro všechny zaměstnance dohodne zaměstnavatel v kolektivní smlouvě nebo ji stanoví ve vnitřním předpisu. Popřípadě ji sjedná s některými zaměstnanci přímo v jejich pracovní smlouvě (event. dohodě o pracovní činnosti). Vždy tak však musí učinit v rámci rozmezí stanoveného ministerstvem práce a sociálních věcí každoročně od 1. ledna.

Pokud to tak neudělá, musí zaměstnanci vyplatit alespoň minimální stravné, a to: 58 Kč při pracovní cestě v délce 5 až 12 hodin; 88 Kč při pracovní cestě, která trvá déle než 12 hodin, nejvýše však 18 hodin; 138 Kč při pracovní cestě delší 18 hodin.

Maximální stravné pro rok 2005 odpovídající jednotlivým (uvedeným) časovým intervalům trvání pracovní cesty je představováno částkami 69; 106 a 165 korun. Když zaměstnavatel zajistí pracovníkovi snídani, oběd nebo večeři (např. v hotelu nebo v závodní jídelně jiného podniku), může stravné podle svého uvážení zkrátit, a to o 20 až 40 procent za poskytnuté jídlo. Příklad: v podniku není uzavřena kolektivní smlouva ani nebyl vydán příslušný interní předpis. Zaměstnanec musel jet na pracovní cestu, na kterou se vydal ve 4.30 hodin ráno a vrátil se ve 23.30, trvala tedy 19 hodin. Zaměstnavatel mu zajistil oběd v závodní jídelně podniku, kam byl vyslán, a proto předem rozhodl o zkrácení stravného o 40 procent. Zaměstnanec dostane 60 procent minimální částky stravného stanovené pro pracovní cesty nad 18 hodin, tedy 83 korun.

Zaměstnavatel může, ale nemusí vyplatit stravné také v případě, že pracovníkovi znemožní obvyklé stravování (např. v závodní jídelně) vysláním na pracovní cestu kratší než 5 hodin. Zaměstnanec pak dostane až 58 korun.

O autorovi| Richard W. Fetter, Autor je právník