Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tipy, jak využít cestovní pojištění, když máte v cizině problém

Ať už jedete na dovolenou kamkoli a na jakkoli dlouho, měli byste si uzavřít cestovní pojištění. Vzhledem k ceně zájezdu je levné a za ten pocit klidu stojí. Existují však i situace, kdy problém máte, pojištěni jste a ve výsledku vám to není nic platné.
Když budete provozovat běžnou turistiku, stačí většinou základní pojištění. Na vysokohorské túry se musíte u některých pojišťoven zvlášť připojistit. Ilustrační snímek

Když budete provozovat běžnou turistiku, stačí většinou základní pojištění. Na vysokohorské túry se musíte u některých pojišťoven zvlášť připojistit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud vyrazíte na nákupy jen pár kilometrů za hranice, obvykle neřešíte žádné cestovní pojištění. Spolehnete se prostě na kartičku zdravotní pojišťovny, a budete proto kdekoli v Evropské unii ošetřeni stejně jako tamní občané. Jenže i to má své podmínky.

Modrá kartička problémy spíš přidělá

První podmínkou je, že se necháte ošetřit ve smluvním zařízení. V přímořských oblastech s jejich vyhledáním nebudete mít problém, ale málo je jich třeba v oblasti Alp. V posledních týdnech byly problémy s ošetřením i ve Španělsku či Řecku. "U moře byste si měli dát pozor především na takzvané hotelové lékaře, ti často nemají smlouvu u veřejného zdravotního systému," upozorňuje Ladislav Švec z Centra mezistátních úhrad.

Stačí platební karta?

  • Cestovní pojištění bývá též součástí služeb platební karty. Pokud však nemáte luxusnější variantu karty, nemusí být dostatečné.
  • Zjistěte si limity pojistného plnění a zvažte, zda stačí.
  • Zapište si číslo, kam telefonovat v případě nemoci či úrazu.

Využijte slevu

  • Mladí lidé do 26 let, kteří mají mezinárodní slevovou kartu ISIC, si mohou pořídit cestovní pojištění za 200 až 400 korun ročně. Pojistná částka je přitom na léčebné výlohy až čtyři miliony korun.
  • Pojištění platí na jednotlivé cesty trvající až 45 dní po celém světě (pojistka až na dobu 16 měsíců).

Předností je, že limity jsou v podstatě neomezené, nevýhodou, že byste měli počítat se spoluúčastí. Například v Chorvatsku u nemocniční péče vychází minimálně na 100 kun za den, což je přibližně 350 korun. Informace o výši spoluúčasti pro konkrétní zemi najdete na stránkách www.cmu.cz.

Hlavní nevýhoda veřejného zdravotního systému je v omezených asistenčních službách. I proto se vyplatí koupit si před cestou komerční cestovní pojištění. Za cenu kolem 20 korun na den tak získáte službu, která vám kromě lékařského ošetření zajistí i pohodlí. V případě zdravotní komplikace zavoláte asistenční službě, ta vás nasměruje do správného zdravotnického zařízení, v případě, že léčba bude nákladná, složí za vás finanční záruku, pomůže vám s překladem, zajistí a financuje mnohdy komplikovanou cestu domů.

To vše v ideálním případě. Jenže co když:

... jste extrémně sportovali

Dovolená je čas sportu a pojišťovny s tím částečně počítají. Když si půjdete zaběhat, projet se na kole či zahrát tenis a zraníte se při tom, s proplacením léčebných výloh ani s dalšími službami problém nebude. Jestliže však během bude mezinárodní maraton, z tenisu se vyklube veřejně organizovaný turnaj a ještě k tomu přidáte třeba paragliding, snadno se dostanete do oblasti výluk. Sem patří všechny adrenalinové sporty. Ale už když se vydáte na několikadenní výlet na kolech se stanem a spacákem, u Adrie a Kooperativy byste se měli připojistit jako aktivní sportovci.

Zajímavou nabídku, která se netýká pojištění léčebných výloh, ale klasického pojištění úrazu, přináší Uniqa. Můžete se pojistit spontánně - jste na dovolené a chcete vyzkoušet nějaký adrenalinový sport. On-line k cestovnímu pojištění přiobjednáte a zaplatíte úrazovou pojistku a celý následující den jste pojištěni. Například denní sazba pojištění pro windsurfing je 50 korun, pojistná částka na smrt či trvalé následky úrazu 250 tisíc, nemocniční odškodné 250 korun denně. Podobnou službu nabízí i Pojišťovna České spořitelny jako připojištění k životní pojistce.

... jste pod vlivem

Posezení nad sklenkou vína či něčeho ostřejšího většinou patří k dovolené. A to je z hlediska pojištění dost velká komplikace. Všechny pojišťovny bez výjimky mají totiž alkohol ve výlukách. "Podle pojistných podmínek bychom nemuseli plnit, v praxi však přihlížíme k tomu, do jaké míry měl alkohol vliv na situaci," vysvětluje Kateřina Bílá z pojišťovny Wüstenrot. K jedné dvěma skleničkám se nehledí, ale pokud se v lékařské zprávě objeví, pacient byl opilý, pojišťovna plnění odmítne téměř vždy, nebo bude požadovat spoluúčast.

... už jste nemocní

Pokud se léčíte například s vysokým krevním tlakem a v cizině si zlomíte nohu, pojišťovna vše zvládne bez problémů. Jestliže vás však postihne infarkt, bude to komplikovanější případ a jednání s pojišťovnou bude náročnější. U chronických nemocí je třeba, abyste v posledním roce neměli problémy. "Věc se však vždy posuzuje individuálně," zdůrazňuje Jana Ježková, lékařka asistenční služby Europ Assistance.

Podobně je to při těhotenství - pojišťovny podepisují smlouvy s ženami do sedmého měsíce gravidity. Bez problémů plní nesouvisící nemoci a úrazy.

Co klienti zkoušejí a pojišťovny neproplatí

Profesionální ztráceč: Rodina odletěla na dovolenou, po příletu žena s dětmi vyzvedly zavazadla, muž chvíli počkal na letišti a pak nahlásil jejich ztrátu. Udělali to několikrát v různých destinacích. (Allianz)

Falšovaný důchodce: Podnikavý penzista falšoval doklady o ošetření z různých zemí Evropy. Kopie byly dokonalé, laikem nerozpoznatelné od originálů. Při každém zájezdu pak uplatnil léčebné výlohy, které ve skutečnosti nikdy nebyly vynaloženy. Důchodce připravil pojišťovny téměř o dva miliony korun, než se na to přišlo. (ČPP)

Zbytečný risk: Klienti nahlásili poranění krčních obratlů vinou malého množství vody v bazénu. Při šetření se však ukázalo, že do hotelového bazénu skákali z balkonu ve třetím patře. (ERV)

Výhodou pro klienty je to, že pojistky se mohou kombinovat. Když zjistíte, že ta komerční nestačí, stále ještě můžete vytáhnout kartu zdravotní pojišťovny.

Nepřehlédněte

Porovnejte si přehledně nabídky cestovního pojištění.
Pomocí on-line kalkulačky si snadno spočítáte cenu i sjednáte smlouvu.

Cestovní pojištění sjednáte snadno přes internet. Kromě přímých serverů pojišťoven můžete využít porovnávače cen, jako je například ten na FINmarket.cz. Zadáte základní údaje o sobě a o své cestě a získáte přehled nabízeného pojištění. Pozor, liší se nejen výslednou cenou, ale zejména pojistnými podmínkami - tím hlavním, na co byste měli hledět, je celková částka léčebných výloh. Zejména mimo Evropu je limit do 1,5 milionu korun nedostatečný. Některé pojišťovny srovnávačů cíleně využívají, nabídky jiných v nich však chybí - patří mezi ně například Kooperativa či Česká podnikatelská pojišťovna.

I když do ciziny vyrazíte pojištěni, přečtěte si pár tipů jak se chovat, abyste si zbytečně nepřidělávali starosti.

1 Hned volejte asistenční službu

Podvrtli jste si nohu, necháte se zavézt do nemocnice, zaplatíte na místě a až pak budete řešit věci s pojišťovnou. Tak to nedělejte.

Kontaktujte asistenční službu své pojišťovny. Požádejte o zpětné volání a domluvte se, kam máte zajít. Zaprvé mají pojišťovny s některými nemocnicemi smlouvy (a jednání tam bude vstřícnější), zadruhé asistenční centrály nemocnice pečlivě hodnotí a smlouvy sjednávají nejen podle ceny, ale i podle úrovně služeb (to platí zejména v exotických oblastech). Asistenční služba je neocenitelná ve chvíli, kdy je mezi vámi a zdravotníky jazyková bariéra.

2 Mějte alespoň nějakou hotovost

Je sice běžné platit kartou, ale ve zdravotnictví byste mohli pohořet. Drobná ošetření v zahraničních ordinacích budete hradit v hotovosti a je dobré nechat si nějaké peníze do poslední chvíle.

3 Nevydávejte cestovní doklady jako zástavu

Cestovní doklady ukažte, ale nedávejte je z ruky. A to ani přímo ve zdravotnických zařízeních. Asistenční služby registrují případy, kdy se pacient stal rukojmím - bez dokladů prostě nemůže vstát a odejít.

4 Vezměte si léky do rezervy

Nezapomeňte na dostatek léků pro urgentní situace (nejčastější bolest hlavy, průjem, odřeniny) i pro chronická onemocnění. Léky si rozdělte na několik míst - předejdete tak situaci, kdy všechny budou v kufru, který skončil na jiném letišti než vy. Léčivo nepřesypávejte do cestovních pytlíčků, ale nechte je v originálních krabičkách, usnadníte tak případnou zdravotní péči.

Léky, které užíváte pravidelně, je dobré mít s sebou ve větším množství. Nikdy nevíte, kdy budou stávkovat dopravci, objeví se mrak sopečného popílku nebo neodletíte kvůli zranění. A shánět na místě potřebné pilulky je zbytečná komplikace. Pokud jste chronicky nemocní, sepište v krátkosti diagnózu a kartičku přidejte k cestovním dokladům.

5 Nezapomeňte nabíječku a adaptér k telefonu

Bez mobilu většina lidí nedá ani ránu a na dovolené to platí také. Moderní chytré telefony mají jednu nevýhodu - téměř každý den musíte dobíjet. Zásuvky jsou k dispozici i ve většině kempů, problém však může nastat, když zapomenete nabíječku...

Jestliže vám telefon "klekne" v nevhodném okamžiku, například když se vám udělá zle, nepropadejte panice. Asistenční služba zavolá zpět na číslo, které jí sdělíte, takže lze o pomoc požádat kohokoli.

6 Nahlaste, kam jedete

Zejména když do ciziny vyrážíte bez cestovní kanceláře, je užitečné registrovat se v systému DROZD (dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí), který je spravován ministerstvem zahraničních věcí. Cestovatel uvede informace o sobě a spolucestujících, o místě a době pobytu, určí kontaktní osoby v Česku a přidá informace o svém cestovním pojištění.

  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...