Léto, dovolená, cestování - ilustrační foto

Léto, dovolená, cestování - ilustrační foto - Léto, dovolená, cestování - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Cesty: na pojistku stačí 20 korun denně

  • 1
Jedete na dovolenou, a když vše spočítáte, vyjde vám, že za jeden den zahraniční dovolené dáte minimálně 1000 korun. Přidat dvacetikorunu za cestovní pojištění je prkotina. Může vám však ušetřit tisíce, ale i miliony korun.

Největším finančním problémem může být v cizí zemi cena lékařské péče. Pokud jedete na dovolenou za hranice Unie, je to problém až ohromný – Evropská cestovní pojišťovna vyplatila například za léčbu a malou operaci zlomené nohy ve Spojených státech přes 300 000 korun. Klient, který zaplatil na pojistném tisícikorunu, byl jistě rád, že nezapomněl smlouvu uzavřít.

V Unii a v zemích, se kterými má Česká republika smlouvu, se sice můžete spolehnout i na systém veřejného zdravotního pojištění, nevýhodou však je, že budete chvíli hledat lékaře, který je do něho zapojen. A pravděpodobně budete i tak něco doplácet.

Rodiny mívají slevu

Koupě komerčního pojištění přitom není vůbec žádný problém. Kromě klasické návštěvy pobočky fungují i moderní metody. Allianz, Česká podnikatelská pojišťovna, ČSOB Pojišťovna, Evropská cestovní pojišťovna a Generali umožňují sjednat pojistku na internetu, a dokonce za to klienty odměňují slevou minimálně deset, ale i třicet procent.

Generali a Evropská cestovní umožňují smlouvu zařídit přes mobilní telefon – pošlete pojišťovně esemesku, dostanete odpověď, a pokud používáte GSM bankovnictví, abyste mohli hned i zaplatit, stihnete tak uzavřít pojištění v den odjezdu, musí to však být dřív, než překročíte hranice.

Cena pojištění je přitom spíš symbolická. Desetidenní pobyt v Chorvatsku vyjde dospělého na 170 až 460 korun. Cenu ovlivňují sjednané limity pojištění i různé doplňkové služby. Navíc pojišťovny poskytují slevy v podstatě kdekomu – například za sjednání přes internet či za to, že jste mladí nebo rodina, zaplatíte ještě o 10 až 50 procent méně.

Kdy vám pojištění nepomůže

Při sjednávání pojistky si musíte dát pozor na jednu věc: kromě toho, že je třeba nahlásit, kam jedete a na jak dlouho, vyplatí se říct, jestli hodláte na dovolené sportovat, a poradit se, zda není třeba uvedenou činnost připojistit. Jinak by se
mohlo stát, že pojišťovna odmítne plnění s tím, že jste neuvedli, jaké budete podstupovat riziko – a hlavně jste za ně nezaplatili příplatek.

Co pojišťovny klientům rozhodně neprominou, je opilost. Pokud si pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek přivodíte úraz, pravděpodobně si budete léčbu platit sami, protože pojišťovna odmítne poskytnout zdravotnickému zařízení finanční záruky.

Spekulovat se nevyplatí

Na cestu do ciziny raději zapomeňte ve chvíli, kdy máte zdravotní problémy nebo jste těhotná. Pojišťovny se tak celkem pochopitelně brání tomu, aby někdo odjel do zahraničí s úmyslem nechat se léčit v luxusní nemocnici u vyhlášeného odborníka. Pravidla jsou přitom docela jednoznačně daná.

„Pokud chronické onemocnění během předchozího půl roku vyžadovalo hospitalizaci či podstatné změny v léčbě, budeme na něj uplatňovat výluku,“ vysvětluje Marie Nezvalová z Evropské cestovní pojišťovny. Podobně například Česká pojišťovna hradí jen léčbu při nerizikovém těhotenství a do šestého měsíce.

Obecně – lidé, kteří mají problémy se zdravím, by měli zahraniční dovolenou dobře zvážit, prostudovat oddíl „výluky“ v pojistných podmínkách a případně se vyptat pracovníků pojišťovny na svůj konkrétní případ předem.

Nejde jenom o zdraví

Pojištění se však může hodit i v jiných případech. Když totiž způsobíte v zahraničí někomu škodu, i tu může pojišťovna uhradit. Na příkladu to dokumentuje Milan Káňa z pojišťovny Allianz: „Klient nechtěl rušit partnerku ve spánku, a tak si dal přes stolní lampičku tričko, aby ztlumil její světlo. A usnul. Před následným požárem stačili naštěstí oba utéct, statisícové škody na hotelovém vybavení jsme uhradili my.“

 

reklama