Chcete jen třicátníky? Diskriminujete

  • 34
Hledáte práci přes INZERÁTY, nebo ji takto nabízíte? Pak opatrně. Nabídky musí dát VŠEM STEJNOU ŠANCI! Diskriminací je každá zmínka o věku, pohlaví, rase či rodině.

Diskriminace v inzerátech

Nedáváte příležitost lenochům! Těmito slovy odmítl úřad práce přijmout inzerát podnikatelky, kterým nabízela volná místa. Slibovala v něm totiž slušnou odměnu za tvrdou práci.

Stalo se v Anglii, ne v České republice. Úřad práce v Southamptonu odmítl přijmout inzerát podnikatelky Beryl Kingové. Hledala na "tvrdou práci za slušnou odměnu" dělníky do skladu. Úředníci zdůvodnili své rozhodnutí tím, že text je diskriminující vůči lidem, kteří takovou práci dělat nechtějí.

"Nechtěla jsem věřit svým uším. Copak celý svět zešílel?!" svěřila se podnikatelka listu Daily Mirror. Podle právničky Ivy Čacké-Pavlíkové z Prahy požadavek tvrdé práce za slušnou odměnu diskriminační není.

Hledejte ředitele i ředitelku

"Zaměstnavatelé by měli při zadávání inzerátu dbát zásad rovného zacházení," říká právnička Pavlíková. Zásady uvádí § 1 zákoníku práce. Diskriminace je, když jste třeba odmítnuti kvůli věku, pohlaví, rasovému či etnickému původu, národnosti, zdravotnímu stavu, jazyku a podobně. V praxi je to například často opomíjená drobnost, kdy firma hledá pouze ředitele (a ne také ředitelku) nebo jen prodavačku (a už ne prodavače). "Z důvodu rovnosti pohlaví se nesmí rozdělovat, na jaké posty zaměstnavatel hledá muže či ženy," říká Iva Čacká-Pavlíková.

Upřednostnění jedné skupiny na úkor druhé bývá v inzerátech často skryto. Zaměstnavatel hledající časově flexibilního zaměstnance nepřímo diskriminuje lidi s povinnostmi k rodině. Firmy obvykle nenabízejí práci třeba přímo třicetiletým, ale práci v mladém kolektivu. Nebo v údajích o sobě uvedou, že průměrný věk zaměstnanců je třicet let. Podle právníka Oldřicha Choděry jde pak o informace o firmě, které diskriminační nejsou.

Chtějí jen hezké sekretářky

Někdy však může být zdánlivě diskriminující inzerát po právní stránce naprosto v pořádku. Hledáli bezpečnostní agentura lidi bez vážných zdravotních problémů, je to rozhodující požadavek pro výkon velmi náročné práce. Stejně když se od asistentky či asistenta generálního ředitele očekává příjemný vzhled a vystupování. I tento požadavek vyplývá z povahy jejich práce.

Bojujeme proti diskriminaci v inzerátech? Vzhledem k jejich četnému výskytu ani ne. "Za letošní čtvrtletí si v celé republice stěžovala na diskriminaci v nabídkách práce, tedy i v inzerci, jedna žena. A to kvůli diskriminaci pohlaví," říká Kateřina Beránková, mluvčí ministerstva práce.

Podobné stížnosti řeší úřady práce. Mnoho lidí nad vyzněním inzerátu mávne rukou, i když se jim nelíbí. Nikde totiž není jistota, že kdo nediskriminuje už inzerátem, nebude si podle věku či rodinného stavu vybírat až při třídění životopisů nebo přijímacím pohovoru.

Co považujete za diskriminaci? (%)

Hledají-li někoho do mladého kolektivu - 60 %
Když vyžadují praxi - 12 %
Požadují-li píli a nasazení - 10 %
Hledají-li ředitele, a už ne ředitelku* - 18 %

Zdroj: jobdnes.cz
Pozn. *Je diskriminační požadavek, ostatní neodporují zákonu

Co je diskriminační požadavek? Z důvodu - Příklad

- jazyka: "Požadujeme výbornou znalost francouzštiny", nejlépe rodilého mluvčího" (diskriminace všech, kdo nejsou rodilí mluvčí)
- povinností k rodině: "Hledáme časově flexibilního zaměstnance."
- sociálního původu: "Nabízíme práci jen dlouhodobě nezaměstnaným."
- věku: "Přijmeme zaměstnance do 30 let."
- pohlaví, rodu: "Hledáme ředitele, obchodního zástupce...asistentku, prodavačku."
- rodinného stavu: "Hledáme ženu s odrostlými dětmi, muže bez závazku."
- rasy: "Nepřijímáme Romy."

Zdroj: JuDr. Iva Pavlíková