Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chcete-li zaměstnat postižené, musíte mít kontakty

  • 3
Firmy by zdravotně postiženým mohly dávat práci častěji, ale mnohdy nevědí, na koho se obrátit. Myslí si Ludmila Süssová, personální ředitelka firmy G4S Cash Services, která odpovídala na dotazy o zaměstnávání handicapovaných.

Jsou neslyšící zaměstnanci jiní?
Ne, jsou stejní jako ostatní zaměstnanci. Někteří mají velký zájem o práci, jiní si jí neváží. Někteří své situace i zneužívají, neboť invalidní důchod a jiné příspěvky od státu mají jisté. Nicméně neplatí to pro všechny. Hodně záleží na rodině, jak je vychovala. Buď byli vedeni k tomu, že se o sebe musí postarat a mají povinnosti, anebo jsou zvyklí, že je vždy někdo zaopatří a postará se o ně.

Jaké problémy jste při zaměstnávání neslyšících nejčastěji řešili?
Ze začátku byl zejména problém s neomluvenými absencemi. Nyní už se situace stabilizovala. Ale nepravidelný, nerovnoměrný směnný provoz je problematický i pro nehandicapované.

Přemýšlíte, že byste zaměstnali více sluchově postižených?
Obecně řečeno ne. Můžeme je obsadit jen na určité pozice, z nichž moc velký výběr není. Máme především bezpečnostní pracovníky - řidiče, kteří svážejí zásilky - a pak zaměstnance počítárny, kde právě neslyšící mohou pracovat a kde je jich v současné době zhruba deset procent. Výhledově může být i více, jestliže budeme zvyšovat stavy zaměstnanců.

A pokud jde o jinak handicapované lidi?
To si neumím představit. Práce na počítárně patří k fyzicky náročnějším. Zásilky nemohou nosit lidé, kteří mají jiná tělesná postižení. A vzhledem k tomu, že pracujeme s penězi, o mentálně handicapovaných se ani uvažovat nedá.

každý desátý zaměstnanec firmy, která přepočítává mince, je neslyšící

Proč se podle vás firmy zdráhají tělesně postižené zaměstnávat?
Myslím, že by zaměstnávaly více takovýchto pracovníků. Jen často nevědí, kam se obrátit a kde mohou získat podporu, jako jsme měli my od Agentury profesního poradenství pro neslyšící. Problém ale je i na druhé straně, někteří postižení jsou zvyklí, že se o ně někdo postará. A navíc lékaři je často straší, že když začnou pracovat, ztratí nárok na invalidní důchod.

Na jakou práci byste podle svých zkušeností neslyšící doporučila?
Především na tu, kterou mohou vykonávat samostatně a nemusí při ní moc komunikovat s lidmi, tedy kromě svých nadřízených. Nemohou být součástí navazujícího řetězce. Výborní mohou být i v IT profesích, ale znám i případ jedné autoopravny, kde sluchově postižený pracuje jako elektrikář a nemohou si ho vynachválit.