Agenturní zaměstnanci se často uplatní i ve stavebnictví. Ilustrační snímek

Agenturní zaměstnanci se často uplatní i ve stavebnictví. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nechte se na práci půjčit. Nový trend v zaměstnávání

  • 66
Agentury práce najdou svým klientům zaměstnání rychle, ale většinou jen na krátký čas. V nejistých ekonomických dobách zájem o jejich služby roste. Letos to vyzkouší skoro sto tisíc lidí. Nechají se zaměstnat agenturou práce a ta je "půjčí" na nějaký čas dál - firmám.

Půjčený zaměstnanec má alespoň na pár měsíců jisté zaměstnání a příjem. a zhruba 25 tisíc společností, které si takové pracovníky najmou, ušetří peníze především za administrativu.

Agenturní zaměstnávání je v České republice zatím na začátku. Čísla však pomalu rostou. "S krizí je zájem o agenturní zaměstnávání vždy vyšší. Tlak na flexibilitu a na úspory firem je zřejmý. Podniky si teď hodně rozmýšlejí, zda najmou stálého pracovníka, nebo si ho jen na čas, třeba na dobu zvýšené výroby, půjčí," říká Jaroslava Rezlerová, prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb.

V roce 2009 bylo přiděleno na práci skoro 55 tisíc agenturních zaměstnanců, loni to bylo už 70 tisíc lidí a letos to možná bude až 90 tisíc lidí.

Na měsíc v call centru

V tuzemsku se tomuto způsobu zaměstnávání nejvíce daří ve výrobě, ve službách - speciálně v call centrech, centrech sdílených služeb v maloobchodě, v IT oblasti a také v logistice.

Společnosti využívající agenturní zaměstnávání

Evropa

  • Belgie - 57 procent
  • Dánsko - 49 procent
  • Francie - 35 procent
  • Velká Británie - 35 procent
  • Finsko - 34 procent
  • Lucembursko - 29 procent
  • Nizozemsko - 28 procent
  • Itálie - 24 procent
  • Švédsko - 22 procent
  • Německo - 22 procent
  • Estonsko - 21 procent
  • Rakousko - 17 procent
  • Portugalsko - 12 procent
  • Maďarsko - 8 procent
  • Lotyšsko - 8 procent
  • Česko - 7 procent
  • Rumunsko - 5 procent
  • Litva - 5 procent
  • Slovensko - 5 procent
  • Chorvatsko - 4 procenta
  • Polsko - 2 procenta

Zdroj: Asociace poskytovatelů personálních služeb; údaje z roku 2009

V každé zemi je to jiné, například ve Francii je většina agenturních lidí přidělována do stavebnictví, kde firmám pomáhají řešit především sezonní výkyvy.

"Agenturním zaměstnáváním procházejí nejčastěji studenti zejména vysokých škol, kteří využívají především zkrácených pracovních úvazků v administrativě. Oblíbené je také u lidí, kteří jsou takzvaně between jobs, tedy hledají si stálou, dlouhodobější práci, ale zatím nic nemají, a tak přijmou krátkodobou nabídku," říká Luboš Rejchrt z personální agentury Grafton Recruitment. Podle něj je velkou výhodou tohoto způsobu zaměstnávání rychlost, s jakou uchazeč může najít práci.

"Hledala jsem uplatnění dlouho, několik měsíců, ale pořád marně. Pak mi kamarádka dala kontakt na agenturu s tím, že je tam spokojená a že hned dostala místo. Zkusila jsem to a opravdu jsem za pár dní nastoupila u jedné firmy jako operátorka ve výrobě," říká Jitka Osonková, původně elektrotechnička, která je agenturní zaměstnankyní rok.

Jedinou nevýhodu vidí v tom, že se jí smlouva každý měsíc obnovuje. "Takže nikdy nevím, jestli ještě další měsíc budu mít zaměstnání. Ale jinak jsem spokojená, práce mě baví. Dostávám plat tak, jak je ve smlouvě, a mám zaplacené sociální a zdravotní pojištění. Co víc si přát," dodává Jitka Osonková.

Spokojená je i Lucie Nová, která pracuje přes agenturu už šest let. "Naštěstí mám dlouhodobější smlouvy, takže nemusím hledat místo někde jinde, třeba přímo u firmy. Takhle mi to vyhovuje," tvrdí Lucie Nová. Je administrativní pracovnicí.

Neplatíte nic, všechno hradí firma

Služba agentury je pro zaměstnance zcela zdarma. Podle zákona se nesmí z výplaty agenturních zaměstnanců nic strhávat a plat musí mít stejný jako kmenoví pracovníci ve firmě na stejné pozici. Mzdu vyplácí agentura, odvádí také daně a sociální a zdravotní pojištění.

Za službu platí zaměstnavatel. "Napočítáme měsíční mzdu pracovníka včetně pojištění a pak také marži za zprostředkování. Ta se liší podle obsazované pozice," vysvětluje Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower a dodává: "I když je výdaj vyšší než na kmenového zaměstnance, pro některé firmy je to úspora - odpadá případné placení odstupného z výpovědi pracovníka a také náklady na administrativu spojenou s náborem a odchodem lidí i se zaškolením."

RADY

Jak vybrat seriózní agenturu práce?

V České republice v současnosti působí 1 370 agentur práce.

Na tak malý trh je to podle odborníků zbytečně vysoké číslo. Daří se ho ale snižovat - v roce 2009 jich bylo skoro dvakrát tolik.

Stále však platí, že není agentura jako agentura. Je třeba pečlivě zvážit výběr společnosti. Najde se dost podvodných, které klientům nezajistí slíbenou práci nebo nevyplatí mzdu.

Jak tedy najít tu spolehlivou a důvěryhodnou? 

  • Musí být registrována na ministerstvu práce a sociálních věcí.
  • Od března 2011 navíc musí být pojištěna proti úpadku.
  • Je dobré se podívat na web portal.mpsv.cz/sz/zamest/zpr_prace.

Agenturními zaměstnanci mohou také některé podniky obcházet pevně dané počty pracovníků, které ovšem nestačí pro dobrý chod firmy. Platby agentuře za půjčené lidi totiž nejdou z balíčku mzdových prostředků, ale z jiných zásob.

"V naší firmě tvoří počet vypůjčených pracovních sil méně než deset procent. V tuto chvíli u nás pracuje zhruba 2 300 agenturních zaměstnanců, a to v dělnických i odborných profesích. Je to například montážní dělník, svářeč, lakýrník, operátor logistiky," říká mluvčí Škody Auto Rudolf Dreithaler. Právě jeho firma patří k největším zastáncům agenturního zaměstnávání.

"Kontrakty uzavíráme na měsíc. Podstatná je možnost pružně reagovat na poptávku zákazníků po nových vozech. Výjimkou však nejsou ani agenturní zaměstnanci, kteří u nás pracují již několik let. Mnohým z nich pak nabídneme stálou smlouvu," dodává Rudolf Dreithaler.

Kontrakty se vždy vztahují na konkrétní práce a nejčastěji jsou dvouměsíční. U specialistů ovšem trvají i půl roku. Po tuto dobu má zaměstnanec k agentuře práce stejná práva a povinnosti jako jakýkoliv jiný zaměstnanec v pracovním poměru. Pokud smlouva vyprší, dostane agenturní pracovník jinou nabídku. "Když ji nepřijme, přestává se mu vyplácet mzda, končí i placení pojistného," říká Luboš Rejchrt.

Nepodceňujte přípravu na návštěvu agentury

Pokud tedy hledáte práci a zatím jste neúspěšní, řešením může být právě agenturní džob.

"Uchazeč se zaregistruje stejným způsobem, jako kdyby reagoval na nabídku práce na trvalý pracovní poměr. Odepíše na inzerát, případně pošle životopis. Ozve se mu konzultant a pozve ho na osobní pohovor, kde si upřesní představy a požadavky," říká konzultantka personální společnosti Hays Renata Krausová. A radí, že přípravu na tento pohovor není dobré podceňovat. "I agentury si své zaměstnance vybírají," doplňuje.