Tři z deseti Čechů se nebraní půjčit si na studia. Ilustrační snímek

Tři z deseti Čechů se nebraní půjčit si na studia. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chcete si levně půjčit? Zkuste využít studentskou půjčku

  • 33
Máte-li v rodině studenta, můžete jeho prostřednictvím přijít levně k penězům. Stačí banku požádat o studentskou půjčku. I přesto, že je určena na financování studia, skutečný účel se nakonec nesleduje. Ovšem v nabídce ji teď mají jen tři banky.

Student vysoké školy, který se rozhodne kvůli financování svého studia zadlužit a požádat banku o úvěr, víceméně narazí. Banky, které mu nabídnou speciální produkt - studentskou půjčku - totiž spočítá na prstech jedné ruky.

Půjčili byste si na studium?

Podle průzkumu GE Money Bank se půjčce na studium nebrání tři z deseti Čechů.

Dokonce 85 procent oslovených Čechů vnímá půjčku na studium, jazykové či rekvalifikační kurzy jako investici do své budoucnosti.

Jen Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank mají v nabídce speciální úvěr pro studenty a půjčí jim tak za nižší úrok. Financovat studia úvěrem umožní klientům i Raiffeisenbank. V jejím případě ale nejde o samostatnou půjčku pro studenty, jako je tomu u ostatních tří bank, ale o tzv. Účelovou půjčku na ostatní investice, přičemž jedním z účelů může být právě financování studia.

Speciální úvěry pro studenty jsou určeny na financování středoškolského či vysokoškolského studia, jazykových škol i studií v zahraničí.

Úroková sazba studentských půjček se pohybuje kolem osmi až deseti procent. Tedy o několik procentních bodů níže než u klasických neúčelových spotřebitelských úvěrů, které by mohly k financování studií také posloužit.

Levný úvěr i pro nestudenty?

I když jsou speciální úvěrové produkty určené studentům pro pokrytí zvýšených nákladů při studiu, banky nesledují, zda klient-student půjčené peníze takto opravdu použije. Teoreticky je tak možné, že rodina studenta "levné" peníze využije na jiný účel, než jsou výdaje na jeho studium. Bankám stačí, když žadatel o úvěr předloží platný doklad totožnosti a potvrzení o studiu.

"Účel  půjčky na studium nesledujeme. Peníze vyplácíme klientovi v hotovosti, nebo je převedeme na jeho účet," vysvětluje Jan Holinka z České spořitelny. Podobně se ke studentskému úvěru staví i UniCredit Bank a Komerční banka, která studentům vysokých nebo vyšších odborných škol umožní použít peníze na cokoliv. Studenti středních škol mohou studentským úvěrem od Komerčky uhradit pouze školné.

Účelovost sleduje jen Raiffeisenbank. "Úvěr posíláme přímo na účet dané školy, ne na účet žadatele," říká Tomáš Kofroň, mluvčí banky.

Půjčky na studium

Česká spořitelna - Půjčka na studium pro studenty vysokých škol

  • úroková sazba: 8,9 procenta
  • výše úvěru: od 30 tisíc do 300 tisíc korun
  • splatnost: 1 - 10 let

Komerční banka - Úvěr Gaudeamus

  • úroková sazba: 7,15 - 14 procent
  • výše úvěru: od 20 tisíc do 600 tisíc korun
  • splatnost: až 10 let

Raiffeisenbank - Účelová půjčka na ostatní investice

  • úroková sazba: od 8,93 procenta
  • výše úvěru: od 50 tisíc do 1 milionu korun
  • splatnost: 6 měsíců až 10 let

UniCredit Bank - Studentská půjčka

  • úroková sazba: od 10,30 procenta
  • výše úvěru: od 50 tisíc do 150 tisíc korun
  • splatnost: 1 - 10 let

Odklad splátek zvedne úrokovou sazbu a zdraží úvěr

Studentské půjčky mají oproti klasickým spotřebitelským úvěrům několik pozitiv. Prvním z nich jsou především nižší úrokové sazby. Klientovi ze vzorového příkladu poskytnou banky studentskou půjčku s úrokem od 8,51 procent (Komerční banka)do 10,21 procent (UniCredit Bank). Pokud by však student chtěl svá studia financovat spotřebitelským úvěrem od ostatních bank, musí se připravit na úroky pohybující se kolem 13 - 17 procent.

Klient čerpá úvěr 100 tisíc korun se splatností pět let
BankaÚroková sazba          (v %)Měsíční splátka s poplatky        (v Kč)Poplatky (v Kč)Za 5 let bance vrátí          (v Kč)
Česká spořitelna8,902 13759 - měsíční za vedení úvěrového účtu128 220
Komerční banka8,512 10350 - měsíční za vedení úvěrového účtu126 180
Raiffeisenbank8,932 244150 - měsíční za vedení úvěrového účtu; 1 000 za vyřízení úvěru134 640
UniCredit Bank10,212 20519 - měsíční za vedení studentského konta; 50 - měsíční za vedení úvěrového účtu132 300

Žadatel o půjčku také ušetří ve chvíli, kdy si s bankou úvěr sjedná. Kromě Raiffeisenbank, která vás za vyřízení úvěru zkasíruje o tisíc korun, si ostatní banky za poskytnutí požadované částky nic neúčtují. Raiffeisenbank je nejdražší i v případě měsíčního poplatku za vedení úvěrového účtu, požaduje třikrát tolik než ostatní banky.

Opět kromě Raiffeisenbank zbylé tři banky dovolí studentům odložit si splátky až po ukončení studia. Vzhledem k tomu, že maximální splatnost úvěru mají nastavenu na deset let, má klient v případě pětiletého studia stále ještě dalších pět let na uhrazení dluhu.

Spočítejte si výši splátek v naší úvěrové kalkulačce

Neznamená to však, že by prvních pět let bance nic nesplácel. Během studia hradí úroky a po jeho ukončení začne splácet jistinu. Banky odklad splátek klientům poskytují zdarma. Odklad splátek ovšem studentské půjčky značně znevýhodní a zdraží. Banka totiž klientovi zvedne úrokovou sazbu.

Například půjčíte-li si sto tisíc korun u Komerční banky, budete při úrokové sazbě 8,51 procent splácet po dobu pěti let měsíčně 2 103 korun. Celkově tak bance vrátíte 126 180 korun. Jestliže si ale splácení odložíte až na konec studia, banka vám zvedne úrokovou sazbu na 9,51 procent a prvních pět let budete bance měsíčně hradit úroky ve výši 792,50 korun. Dalších pět let vás čeká splácení jistiny 2 101 korun měsíčně. Celkově tak bance za 10 let vrátíte 173 610 korun.

Pravidelný příjem být nemusí, stačí ručitel

Studenti mají většinou hluboko do kapsy a kromě peněz z občasných přivýdělků se musí spolehnout na dotace od rodičů. To zohlednily i banky a od žadatelů o studentskou půjčku nevyžadují pravidelný příjem. Přesto úvěr chtějí mít zajištěn a pak nastupují rodiče, kteří se stanou ručiteli, či spoludlužníky.

Komerční banka přistoupí i na zajištění úvěru vkladem u banky, či stavebním spořením u Modré pyramidy. Česká spořitelna pro úvěry do 100 tisíc korun nepožaduje zajištění, pro úvěry od 100 tisíc do 300 tisíc korun už musí mít žadatel úvěr zajištěn ručitelským závazkem. V případě, že student nemá dostatečné vlastní příjmy, vyžaduje banka ještě spoludlužníka.

Jen Raiffeisenbank se této praxi vymyká a požaduje doložení pravidelných měsíčních příjmů ve výši alespoň 12 tisíc korun měsíčně.