Chcete studovat umělecky zaměřenou vysokou školu?

Máte hudební, výtvarný či dramatický talent a chcete jej dále rozvíjet vysokoškolským studiem? Právě teď je nejvyšší čas uvažovat, kam bude směřovat vaše přihláška. Ty přijímá většina škol s uměleckým zaměřením už během listopadu nebo prosince.

Kromě tradičních uměleckých škol vznikají v posledních letech nové obory i tam, kde byste je běžně neočekávali. Podrobný přehled možností studia na českých vysokých školách vychází v Učitelských novinách většinou v půli listopadu, na rozhodování pak zbývá velmi krátká doba. Informace nabízejí také internetové stránky škol (www.vysokeskoly.cz), bohužel ne všechny jsou pravidelně aktualizovány. Např. na stránkách katedry výtvarné tvorby Ostravské univerzity se dočtete, že talentové zkoušky v roce 2001 proběhly v dubnu 2001 a informace pro školní rok 2002/2003 jsou v přípravě!

Výtvarné obory

Většina oborů s výtvarným zaměřením požaduje zaslání přihlášek do konce listopadu 2002. Malířství, sochařství, kresbu a grafiku, intermediální tvorbu, ale také restaurování malířských a sochařských děl a architekturu (po předchozím absolvování bakalářského stupně na Fakultě architektury na ČVUT či VUT v Brně) je možno studovat na AVU v Praze. Přijímací řízení je obvykle organizováno v lednu a únoru ve dvou výběrových kolech. V první části jsou anonymně posuzovány předložené práce. Vybraní uchazeči postupují k praktické talentové zkoušce v ateliérech školy. VŠUP v Praze nabízí možnost studia malby, sochařství, designu výrobků, skla, keramiky a porcelánu, oděvního výtvarnictví a textilní tvorby, kovu a šperku, ilustrace a grafiky, fotografie, filmové a televizní grafiky, konceptuální a intermediální tvorby.

Na každý obor jsou přijímáni dva až tři uchazeči. Přijímací zkoušky se konají v lednu a jsou dvoukolové. Uchazeči předkládají 15­20 domácích prací a absolvují výtvarné testy. Ve druhém kole je čeká teoretický test, následují dva půldenní a jeden celodenní talentový úkol a pohovor. Fakulta výtvarných umění VUT v Brně nabízí studium malířství, sochařství, grafiky, grafického a průmyslového designu, konceptuálních tendencí, videa, multimédií a performance. Do přihlášky je nutno vyplnit studijní obor a ateliér. Dne 14. 1. nebo 15. 1. 2003 předloží uchazeči výtvarné práce a jejich dokumentace. Talentové zkoušky se konají 11. a 12. února 2003.

Pomoci může veletrh pomaturitního vzdělávání Gaudeamus, který se letos uskuteční ve dnech 22.­25. října na brněnském výstavišti v pavilonu G2. Zastoupeno bude více než 140 fakult, 64 samostatných univerzit, vysokých nebo vyšších odborných škol. Poprvé bude katalog veletrhu na CD ROM, který nabídne podrobné údaje o možnostech studia na vystavujících školách.

Vybraní uchazeči vykonají 11. a 12. března 2003 přijímací zkoušku (test a pohovor). Talentové zkoušky jsou rovněž součástí přijímacího řízení na Fakulty architektury ČVUT v Praze a VUT v Brně. Na Fakultě architektury Technické univerzity (TU) v Liberci můžete studovat nejen architekturu (uchazeči opět předkládají domácí práce, účastní se vícedenní talentové zkoušky a pohovoru), ale také obor výtvarná umění-vizuální komunikace. Fakulta textilní TU v Liberci nabízí dále studijní programy textilní a oděvní návrhářství. Po zhodnocení domácích prací je uchazeč pozván k talentové zkoušce, jejíž součástí je i ústní pohovor. UJEP v Ústí nad Labem, Fakulta užitého umění a designu, přijímá přihlášky na obory fotografie, digitální média, užité umění (sklo, porcelán, keramika, grafický design, textil, užitá grafika, přír. materiály) až do 31. 12. 2002.

Dne otevřených dveří je možno využít 14. 11. 2002. Přijímací zkoušky se konají ve dnech 5. 2.­7. 2. 2003. Součástí talentových zkoušek je předložení minimálně 20 domácích prací. Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity je školou s náročným studijním programem. Fakulta proto pořádá ještě před přijí- macími zkouškami konzultace, při kterých členové přijímací komise pomohou uchazečům vybrat fotografie pro talentové zkoušky.

Arterapie, film, divadlo, hudba

Zajímá-li vás kromě umění také psychologie, můžete svoje schopnosti vyzkoušet na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Pro přijímací zkoušky na obor arterapie si také musíte připravit domácí práce. Nutné je potvrzení, že student nebyl v souvislosti se svým zdravotním stavem nucen vyhledat péči psychiatra či psychologa. Zajímavým oborem je i vizuální tvorba. Tu můžete studovat na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pro přijímací zkoušky je třeba si připravit pět kreseb, pět volných domácích prací a povinný domácí úkol na zadané téma.

Na pražské FAMU je možno studovat obory týkající se filmu, fotografie, scenáristiky a dramaturgie. Základním předpokladem přijetí je výrazný umělecký talent. Podmínkou je dobrý zdravotní stav a psychické předpoklady. Podrobnosti o přijímacím řízení jsou zveřejněny v informační brožurce, kterou fakulta vydává. Dny otevřených dveří se konají 11. 10. a 8. 11. 2002. V jejich průběhu je možno se domluvit na rámcových konzultacích prací k přijímacím zkouškám. Posledním dnem pro podání přihlášek na pražskou HAMU je 15. prosinec 2002. Přijímací zkoušky se konají 3.­7. února 2003. Den otevřených dveří na HAMU je 2. prosince 2002. DAMU vydává každoročně Informace o přijímacím řízení, které je možno získat bezplatně na studijním oddělení školy.

Přihlášky na některé obory je nutno podat už v polovině listopadu. Přijímací zkoušky se konají zhruba jeden až dva měsíce po ukončení příjmu přihlášek. JAMU v Brně poskytuje vzdělání na Hudební fakultě (24 oborů) a Divadelní fakultě. Přihlášky ke studiu na Hudební fakultě je nutno podat do 15. prosince 2002, ke studiu na Divadelní fakultě do 30. listopadu 2002. Uchazeči o studium herectví a muzikálového herectví přiloží k přihlášce podepsanou fotografii z poslední doby. Ke studiu zpěvu potřebujete potvrzení foniatra. Talentová poradna se koná 9. listopadu 2002. Podrobné informace o všech oborech studia na JAMU (včetně divadelního manažerství a jevištní technologie) najdete na velmi dobře zpracovaných internetových stránkách fakulty.

Hudbu je možné studovat také na Institutu pro umělecká studia v Ostravě. Informace o přijímacím řízení pro akademický rok 2003/2004 nebyly však dosud zveřejněny. Rovněž Univerzita T. Bati ve Zlíně, na jejíž Fakultě multimediálních studií můžete studovat vše, co potřebujete pro oblast reklamy, ještě podmínky přijímacího řízení nezveřejnila.

Autorka je spolupracovnicí redakce mskalova@centrum.cz