Chcete zlepšit náladu v práci? Pořiďte si fíkus

Ve vzduchu, který lidé běžně v kancelářích dýchají, se nachází na 300 druhů těkavých organických látek. Jejich zdrojem jsou koberce, nátěry na zdech nebo lepené tapety, faxy či kopírky. I lidské tělo produkuje škodliviny jako izopren, aceton nebo methanol.

V důsledku tohoto chemického koktejlu trpí stále více lidí bolestmi hlavy, únavou, pálením očí a dýchacími problémy. Lékaři i architekti se shodují, že jedním z řešení mohou být pokojové rostliny. Ty dokáží snižovat množství škodlivých látek i prachu a zvyšovat vlhkost vzduchu. Fíkusy, břečťany, pokojové kapradiny, růže nebo třeba fialky mají zároveň vliv i na lidskou psychiku - zvyšují chuť do práce, snižují stres a mají pozitivní vliv na zdraví člověka. Zelené rostliny ovlivňují především vlhkost vzduchu v kancelářích. Odborníci doporučují vlhkost kolem 40 procent. "V mnoha budovách, a zvláště v topném období v zimě, klesá tato hodnota někdy až pod 20 procent. Lidem pak vysychají sliznice a obranyschopnost se ztrácí," uvádí Zuzana Mathauzerová ze Státního zdravotního ústavu. Z lékařského hlediska snižují rostliny také únavu očí tím, že odrážejí žlutozelenou část spektra, a to oči uklidňuje.

Odborné studie prokázaly, že květiny pomáhají snižovat obtíže způsobené takzvaným syndromem nemocných budov. "Stres z velkého baráku, kde všechny kanceláře a stoly jsou stejné, může zeleň změnit. Vnese změnu rytmu, její barva uklidňuje," uvádí bytový návrhář a architekt Martin Matouš. V místnosti s květinami klesá únava lidí až o 20 procent, bolest hlavy o 30 procent stejně jako pocit sucha a bolesti v krku. Kašel se podařilo snížit někdy až o 40 procent a všeobecně klesl výskyt chřipkových onemocnění, které zvláště na pracovištích s větším počtem zaměstnanců neustále hrozí. Výhodou kvetoucích i zelených rostlin v místnosti je i jejich funkce estetická. Zvyšují atraktivitu prostředí, nezpůsobují žádný hluk. Přitom péče o ně je nenáročná.