Chov drobných hlodavců do peněz neleze

  • 2
Křeček za čtyřicet korun, morče za osmdesát - poměrně levná investice. S doplńky je to již poněkud horší. Na co si dát pozor? Kolik se běžně platí za ošetření u veterináře?

Nejvíce stojí akvárium pro křečka, asi 160 korun, ale i čtyři stovky, klec pro morče kolem 600 korun. Pak ještě napáječka na pití, malá už za 15, větší od 35 korun, miska na žrádlo kolem dvacetikoruny. Podestýlkou pro hlodavce je seno nebo piliny, balení od 17 korun. Jak dlouho vydrží? Záleží na velikosti akvária nebo klece, rozhoduje i to, jak moc je znečištěné - vesměs měsíc.

A co strava? „Granulové směsy, zrní, tvrdé pečivo, sem tam nějaké jablíčko anebo mrkev,“ vyjmenovává zvěrolékař Martin Maxa. Krabice se zrním se dá pořídit už za 12 korun, doplňkové krmivo pro hlodavce - různé vitaminy - přibližně za osm korun. Měsíční náklady spojené s chovem hlodavce se vejdou do 50 korun.

Hračky pro hlodavce jsou podle odborníků nutností. „Křeček musí být v pohybu, aby nezlenivěl nebo si třeba nezačal vytrhávat chlupy,“ říká Petr Suvorov, student Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Různé prolézačky se cenově vejdou do stokoruny, kolečka na běhání jsou k dostání od 50 korun, záleží na materiálu.

Ošetření hlodavce může převýšit jeho kupní cenu

Kolik vám vynese stavební spoření si můžete spočítat ZDE.

Křeček nebo morče u veterináře? Nic zvláštního. I tato drobná zvířátka se v ordinacích zvěrolékařů vyskytují poměrně často. „Choroby hlodavců závisí na tom, jak jsou chováni. Rozhoduje kvalita podestýlky, teplota prostředí, ale i prašnost,“ říká zvěrolékař František Ehrenberger.

Ošetření drobných hlodavců se pohybuje pouze v desítkách korun - rozhoduje délka léčby, druh onemocnění, počet kontrol. „Někdy se může stát, že cena ošetření převýší cenu zvířete. Pakliže majitelé mají své zvíře rádi, jsou ochotni i tohle podstoupit,“ dodává Ehrenberger.