Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chtěl vydělat na ztraceném kufru, zkusil pojistný podvod. Nevyšlo to

  • 37
Tisíce Čechů zažily letos v zahraničí svízelné i tragické situace. Pojišťovny hlásí, že řadu případů způsobila zbytečná lehkovážnost, hazard i přecenění vlastních sil. Výdaje za léčbu a transport do vlasti často přesahují milionové částky, ne vždy je pojistka pokryje.

Česká pojišťovna upozornila například na množící se případy, kdy si lidé neberou na cestu dostatečnou zásobu léků na své chronické choroby, třeba inzulín. Při nečekaném prodloužení pobytu se pak dostávají do značných zdravotních potíží.

Allianz a ČSOB pojišťovna zaznamenaly nárůst pojistných událostí, kdy podcenění zdravotního stavu vedlo často k ohrožení vlastního života.

Operace v USA za 2,5 milionu

Příkladem je padesátiletý muž z Moravy, který musel ve Spojených státech vyhledat lékaře kvůli zhoršujícímu se otoku nohy a silným bolestem. Musel hned na operaci a léčebné výlohy se vyšplhaly na 2,5 milionu korun.

Další český turista s nemocným srdcem krátce po doletu za oceánem zkolaboval a také podstoupil náročnou operaci. Bypass jeho srdce vyšel na víc než milion korun.

Léčebné výlohy za oceánem bývají podle pojišťoven až dvojnásobné než v Evropě. Proto je při zámořských cestách užitečné sjednat si pojistku s vyšším limitem léčebných výloh, aby je nebylo nutné hradit z vlastní kapsy.

Prodražit se mohou i vážné zdravotní komplikace v Evropě. Pojišťovna Victoria Volksbanken kupříkladu vyplatila 700 tisíc korun za operaci akutního zánětu slepého střeva českého turisty, který trávil dovolenou ve Francii.

Pojistný podvod lze odhalit

Pojišťovny evidují rovněž pojistné podvody. Příkladem je ztráta kufru při přepravě letadlem, který pojišťovně Victoria Volksbanken letos ohlásil mladý muž. Předal i seznam všech ztracených věcí včetně dokladů o koupi, což nebývá časté. Kontrolou dokladů pojišťovna ale zjistila, že zhruba třetina ztracených věcí je dámských. V cestovní smlouvě byl přitom pojištěný pouze jeden člověk.

Při dotazu na konkrétní položky, například leopardí kalhoty, síťované tílko velikosti S a sako velikosti 34 urostlý muž připustil, že tyto věci možná nejsou jeho a po dohodě s pojišťovnou už peníze za ně nepožadoval.

Úrazy z lehkovážnosti jsou drahé

Poměrně časté jsou také úrazy pod vlivem alkoholu či drog. Pojišťovny pak zkoumají, jak se alkohol na úraze podílel. Pokud se prokáže přímá souvislost, nevyplatí ani korunu (o vlivu alkoholu na výplatu peněz z pojistky čtěte zde).

Své vykoná i lehkovážnost a škody se mohou klidně vyšplhat do milionových výšek. Příliš levná cestovní pojistka s nízkými limity plnění pak na pokrytí výdajů nestačí. Některé pojišťovny proto nově zvedají limity cestovních pojistek nebo je dokonce zcela ruší (čtěte zde).

Vysoký pojistný limit ochránil například klienta Kooperativy. Neuváženým skokem do moře se zranil o kámen a po operaci mu lékaři sdělili neúprosnou zprávu: ochrnutí. Po transportu do české nemocnice podstoupil další operaci, která původní diagnózu zažehnala.

Drahé byly letos i škody, které Češi způsobili v cizině někomu jinému a pojišťovny je odškodňovaly z odpovědnostní pojistky. Mladý lyžař ze severních Čech se kupříkladu srazil ve Francii na sjezdovce s belgickou lyžařkou. Způsobil jí otřes mozku a zlomeninu ruky. Škodu uplatnila nejdřív zdravotní a sociální pojišťovna poškozené a poté i samotná Belgičanka. Allianz pojišťovna tak musela za viníka srážky vyplatit dohromady 1,3 milionu korun.

Tragédie při autonehodách, cestuje se i s kojenci

Vysoké náklady přesahující 1,3 milionu si letos vyžádala i další nešťastná nehoda, kterou odškodňovala Česká podnikatelská pojišťovna. Během dovolené v zahraničí havaroval 56letý muž v autě se dvěma syny. Otec měl velmi těžká poranění hlavy a další vážná zranění. Jeho kritický stav si vyžádal pětitýdenní hospitalizaci v cizině a následnou repatriaci speciálem do české nemocnice. Vážné poranění mozku a obličeje utrpěl i jeho 12letý syn, mladší, desetiletý, chlapec nehodu nepřežil.

Podle pojišťoven také stále víc rodičů vyjíždí do ciziny s batolaty a dokonce i kojenci. Děti v mnoha případech nemají vlastní pasy a jsou zapsány v pasu jen jednoho z rodičů. V případě hospitalizace pak dítě nemůže bez pasu opustit zemi nebo u něj musí jako opatrovník zůstat ten rodič, v jehož dokladu je dítě zapsané. Pojišťovna AXA upozorňuje i na nový trend, kdy do ciziny vyjíždějí stále víc i ženy ve vyšším stadiu těhotenství a rizikovým chováním ohrožují své zdraví i život nenarozeného dítěte.

Asistenční služba nezahálí

Na cestách v exotických krajích potkávají české turisty i zcela nečekané situace. Třeba Generali zajišťovala zdravotní službu pro turistku, kterou pokousala v Indii volně se pohybující opice. Poranění nebylo nijak vážné, od místních obyvatel se ale dozvěděla, že opice jsou často nakažené vzteklinou. Zkontaktovala proto asistenční linku pojišťovny a požádala o zajištění očkování. Celá zdravotní akce pak stála dva tisíce dolarů.

Asistenční služba ČSOB Pojišťovny zasahovala letos u jiného kuriózního případu. Český turista si při návštěvě Vietnamu najal v Hanoi motocyklové taxi. Řidič ho při jízdě vyklopil, a přestože Čech utrpěl středně těžké zranění, neposkytl mu žádnou pomoc a ujel. Zdravotní zásah, který mu asistenční služba zorganizovala, přišel na 30 tisíc korun.