Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Špatná dohoda o provedení práce výdělek nezaručí

  • 3
Řada lidí si přivydělává na brigádách, aby vylepšila domácí rozpočet. Pokud si neumíte ohlídat pracovní smlouvu, nemusíte dostat ani korunu a za soudní tahanici o výplatu zaplatíte poplatek.

Na brigádu se nejčastěji sjednává dohoda o provedení práce. "Musí být písemná, pak má brigádník v ruce něco, čím může v případě soudu dokázat, že byl na práci skutečně přijat," říká advokát Petr Plavec z kanceláře Plavec & Partners.

Co musí smlouva obsahovat?
Musí v ní být jasně popsán obsah činnosti a způsob odměňování. Chybět by neměly ani další podmínky, například kolik člověk za odvedenou práci dostane, kolik hodin denně bude pracovat a na jakém místě. Riziko snížíte, přidáte-li ujednání o pravidelné výplatě – jednou týdně, jednou měsíčně či po vykonání určité práce.

Dohoda o provedení práce je ale omezena počtem odpracovaných hodin.
Ano, rozsah práce u stejného zaměstnavatele nesmí být větší než 150 hodin v kalendářním roce.

Může smlouvu uzavřít i člověk mladší 18 let?
Ano, to lze už od 15 let. Zaměstnavatel však s osobou pod 18 let nesmí sjednat nástup do práce na den, který by předcházel tomu, kdy ukončí povinnou školní docházku.

Může se hodit

Zaznamenali jsme nárůst dotazů ohledně motivačního dopisu a vytvoření CV. Váháte-li také v otázkách týkajících se práce zeptejte se v naší poradně jobDNES.cz

Co by si měli brigádníci ohlídat?
Měli by si shromažďovat doklady, díky nimž později prokážou, kolik práce odvedli a jaká je odměna. Mohou se se zaměstnavatelem dohodnout, že jim po skončení vydá zápočtový list s údaji o odpracované době, jeho povinnost to ale není.

Firma mi odmítla zaplatit, případ skončil u soudu. Co se bude dít?
Budete muset prokázat, že jste pro žalovaného vykonávali činnost, za kterou vám přísluší odměna, a také její výši. Proto se vám všechny písemné doklady, které to dosvědčí, popřípadě svědectví někoho, kdo s vámi pracoval, velmi hodí. Dále zaplatíte soudní poplatek, a to čtyři procenta ze žalované částky, pokud je vyšší než 15 tisíc korun, je-li nižší, uhradíte 600 korun. Za určitých podmínek můžete soud požádat o osvobození od poplatku. Zaměstnavatel, jenž neplatí, porušuje pracovněprávní předpisy a inspektorát práce mu může udělit sankce.