Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chybu v práci může udělat každý, zamyslete se nad pojištěním

aktualizováno 
Přestože se domníváte, že vaše vztahy se zaměstnavatelem jsou idylické, měli byste přemýšlet o pojištění odpovědnosti při výkonu zaměstnání. Idyla totiž většinou končí při vzniku nějaké škody a současná ekonomická situace umocněná nedostatkem zakázek riziko sporu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem umocňuje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Rozbitý počítač, škoda, manžerka | foto: Profimedia.cz

Abyste mohli o pojistce vůbec přemýšlet, musíte být zaměstnáni. Nezáleží na tom, zda jde o pracovní poměr nebo o některou z dohod vykonávanou mimo pracovní poměr. Podstatné je, že jste se svým zaměstnavatelem uzavřeli nějaký smluvní vztah dle Zákoníku práce a fakticky jde o takzvanou závislou činnost.

Před uzavíráním pojistky si určete, jaké riziko vám hrozí. Závisí to na povaze konkrétní práce. Toto pojištění funguje jako ochrana proti tomu, že něco v práci pokazíte.

Odpovědnost za škodu zaměstnance vzniká, když:

- Došlo k nějakému druhu protiprávního jednání zaměstnance při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi
- Vznikla škoda (druh újmy vyčíslitelné penězi)
- Škoda je důsledkem protiprávního úkonu
- Zaměstnanec zavinil škodu

K odpovědnosti za škodu zaměstnance nikdy nemůže dojít působením vyšší moci nebo sil, kterým nemohl zaměstnanec zabránit. Na druhé straně drtivá většina sporů mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem pochází z takzvaného opomenutí. Znáte to z praxe. Zapomenete něco otevřít, zavřít apod. A potom už následuje souběh nekontrolovatelných událostí, které v konečném důsledku vedou ke vzniku škody. Právě pro takové případy je pojištění odpovědnosti při výkonu zaměstnání určeno.

Výše pojistné částky by se měla odvíjet od vašeho platu

Zákoník práce stále pracuje s určitou formou ochrany zaměstnanců a omezuje náhradu vzniklé škody čtyřapůlnásobkem průměrného měsíčního výdělku zaměstnance. Jestliže zaměstnavateli prokazatelně škodu způsobíte, on může dle zákona požadovat pouze čtyřapůlnásobek vašeho průměrného platu. Od této hodnoty by se měla odvíjet výše limitu plnění, který si sjednáte s pojišťovnou.

V první řadě byste se měli pojišťovat na zmiňovaný čtyřapůlnásobek průměrného měsíčního výdělku. Čím vyšší tato hodnota je, tím vyšší bude i pojistné. Další obvyklé dotazy ze strany pojišťovny směřují na to, zda jste řidič referentského vozidla (jezdíte služebně) a nebo jestli disponujete nějakými dražšími pracovními pomůckami (projekční a výpočetní technika apod.). Máte-li služební vozidlo nebo přístup k drahé technice, zvyšuje se tím riziko, a tudíž cenu pojištění.

Při sjednávání pojistky samozřejmě nemá cenu smysl něco zatajovat. Když máte o pojištění sami vlastní zájem, tak určitě nejlépe víte o možných rizicích. Při vybírání pojistky se řiďte selským rozumem a prostudujte si důkladně pojistné podmínky. Možná tam narazíte na věci, které by vaše riziko nepokrývaly. V takovém případě nemá smysl smlouvu uzavírat a jděte k pojišťovně jiné.

Pozor na alkohol a drogy

Nejhorším nepřítelem při likvidaci pojistné události je alkohol, úmysl nebo jiné návykové látky. Podobně je to samozřejmě i v případě pojištění odpovědnosti při výkonu zaměstnání. Pokud se při řešení škody zjistí existence některého z těchto vlivů, tak si můžete být jisti, že pojišťovna plnit nebude. Podobně to je v případě prokázání úmyslu vedoucího ke vzniku škody. Ani tam nemůže být vyplaceno pojistné plnění a navíc vůči zaměstnavateli budete povinni zaplatit i ušlý zisk způsobený škodou.

Samotná cena pojištění je odvislá na výše uvedených faktorech. Velmi zjednodušeně řečeno se takové pojištění dá sehnat v řádech dvou a více tisíc ročně. Rozpětí bude jiné u dělníka nebo úzce specializovaného odborníka.

Autor: pro iDNES.cz


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Invalidů je přes 425 tisíc, kdo je ohrožený a jak srazit finanční dopad

Moderní životní pojištění řeší celou řadu zdravotních problémů, ale je důležité nastavit si ho na míru. Kdo ho opravdu potřebuje? Kdy z něj očekávat peníze a...  celý článek

Ilustrační snímek
Spadl mi květináč na sousedovo auto. Zaplatí to pojišťovna?

Jste zásadně proti pojistkám? Jasně, spoustu událostí, byť nešťastných, zvládne člověk vlastními silami či s pomocí rodiny. Pojištění odpovědnosti by však měl...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.