Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Rozbitý počítač, škoda, manžerka | foto: Profimedia.cz

Chybu v práci může udělat každý, zamyslete se nad pojištěním

  • 21
Přestože se domníváte, že vaše vztahy se zaměstnavatelem jsou idylické, měli byste přemýšlet o pojištění odpovědnosti při výkonu zaměstnání. Idyla totiž většinou končí při vzniku nějaké škody a současná ekonomická situace umocněná nedostatkem zakázek riziko sporu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem umocňuje.

Abyste mohli o pojistce vůbec přemýšlet, musíte být zaměstnáni. Nezáleží na tom, zda jde o pracovní poměr nebo o některou z dohod vykonávanou mimo pracovní poměr. Podstatné je, že jste se svým zaměstnavatelem uzavřeli nějaký smluvní vztah dle Zákoníku práce a fakticky jde o takzvanou závislou činnost.

Před uzavíráním pojistky si určete, jaké riziko vám hrozí. Závisí to na povaze konkrétní práce. Toto pojištění funguje jako ochrana proti tomu, že něco v práci pokazíte.

Odpovědnost za škodu zaměstnance vzniká, když:

- Došlo k nějakému druhu protiprávního jednání zaměstnance při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi
- Vznikla škoda (druh újmy vyčíslitelné penězi)
- Škoda je důsledkem protiprávního úkonu
- Zaměstnanec zavinil škodu

K odpovědnosti za škodu zaměstnance nikdy nemůže dojít působením vyšší moci nebo sil, kterým nemohl zaměstnanec zabránit. Na druhé straně drtivá většina sporů mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem pochází z takzvaného opomenutí. Znáte to z praxe. Zapomenete něco otevřít, zavřít apod. A potom už následuje souběh nekontrolovatelných událostí, které v konečném důsledku vedou ke vzniku škody. Právě pro takové případy je pojištění odpovědnosti při výkonu zaměstnání určeno.

Výše pojistné částky by se měla odvíjet od vašeho platu

Zákoník práce stále pracuje s určitou formou ochrany zaměstnanců a omezuje náhradu vzniklé škody čtyřapůlnásobkem průměrného měsíčního výdělku zaměstnance. Jestliže zaměstnavateli prokazatelně škodu způsobíte, on může dle zákona požadovat pouze čtyřapůlnásobek vašeho průměrného platu. Od této hodnoty by se měla odvíjet výše limitu plnění, který si sjednáte s pojišťovnou.

V první řadě byste se měli pojišťovat na zmiňovaný čtyřapůlnásobek průměrného měsíčního výdělku. Čím vyšší tato hodnota je, tím vyšší bude i pojistné. Další obvyklé dotazy ze strany pojišťovny směřují na to, zda jste řidič referentského vozidla (jezdíte služebně) a nebo jestli disponujete nějakými dražšími pracovními pomůckami (projekční a výpočetní technika apod.). Máte-li služební vozidlo nebo přístup k drahé technice, zvyšuje se tím riziko, a tudíž cenu pojištění.

Při sjednávání pojistky samozřejmě nemá cenu smysl něco zatajovat. Když máte o pojištění sami vlastní zájem, tak určitě nejlépe víte o možných rizicích. Při vybírání pojistky se řiďte selským rozumem a prostudujte si důkladně pojistné podmínky. Možná tam narazíte na věci, které by vaše riziko nepokrývaly. V takovém případě nemá smysl smlouvu uzavírat a jděte k pojišťovně jiné.

Pozor na alkohol a drogy

Nejhorším nepřítelem při likvidaci pojistné události je alkohol, úmysl nebo jiné návykové látky. Podobně je to samozřejmě i v případě pojištění odpovědnosti při výkonu zaměstnání. Pokud se při řešení škody zjistí existence některého z těchto vlivů, tak si můžete být jisti, že pojišťovna plnit nebude. Podobně to je v případě prokázání úmyslu vedoucího ke vzniku škody. Ani tam nemůže být vyplaceno pojistné plnění a navíc vůči zaměstnavateli budete povinni zaplatit i ušlý zisk způsobený škodou.

Samotná cena pojištění je odvislá na výše uvedených faktorech. Velmi zjednodušeně řečeno se takové pojištění dá sehnat v řádech dvou a více tisíc ročně. Rozpětí bude jiné u dělníka nebo úzce specializovaného odborníka.

, pro iDNES.cz