Čisté odkupy před svátky sílí

Blíží se svátky a ve fondovém byznysu je to znát. Komise pro cenné papíry vyhověla návrhu předsednictva Unie investičních společností České republiky a vzala na vědomí technickou přestávku při poskytování služeb investičními společnostmi na přelomu let 2001 a 2002. Investiční společnosti tak mají možnost přerušit vyhlašování kurzů podílových listů a jejich prodej a odkup ve dnech 22. prosince 2001 až 8. ledna 2002 včetně, tj. v délce 8 pracovních dnů - 3 pracovních dnů v roce 2001 a 5 pracovních dnů v roce 2002.

Jako poslední obchodní den v závěru roku stanovila Komise pro cenné papíry pro investiční společnosti a jejich fondy pátek 21. prosince 2001, prvním obchodním dnem v novém roce bude středa 9. ledna 2002. Konečné rozhodnutí o délce přechodného období je ponecháno na jednotlivých členech UNIS ČR, kteří o něm budou standardním způsobem informovat své klienty. Všichni členové Unie samozřejmě vyvinou maximální úsilí, aby novoroční přestávku zkrátili na minimum. K tomuto korku se Unie rozhodla proto, že K 1. lednu 2002 nabývá účinnosti nové opatření MF ČR, které přeřazuje investičních společnosti a jejich fondy ze skupiny subjektů, pro které byly závazné postupy účtování pro podnikatele, do nové společné skupiny bank a některých finančních institucí. Změní se tak např. metody účetního výkaznictví, což fondům může způsobit obtíže.

Listopad byl pro fondy úspěšným měsícem. Celkem došlo k navýšení vlastního jmění o více než 1 miliardu korun. Tento úspěch se však po prvním prosincovém týdnu smrskl na polovinu. Podle statistik UNISu totiž fondy odkoupily podílové listy v hodnotě 1,179 miliard korun a prodaly pouze za 594 milionů korun. Rozdíl tedy činil závratných 585 milionů korun. Fondy nelze házet do jednoho pytle. Objem čistých prodejů se velmi liší a mezi nejlepším a nejhorším je rozdíl 623 milionů korun! Jak tedy obchodování dopadlo. Dařilo se tradičně fondům IKS - Peněžního trhu (+204 mil. Kč) a Dluhopisovému (+8 mil. Kč) a fondům ISČS - Sporobondu (+23 mil. Kč) a Trendbondu (+18 mil. Kč). I na druhém konci ale nalezneme fondy výše zmíněné společností, konkrétně ISČS Český OPF (-419 mil. Kč), ISČS 2. OPF (-238 mil.Kč) a ISČS Sporoinvest (-92 mil. Kč).

Ani dobré výsledky zdaleka nemohly vynahradit ztráty způsobené odkupy. Nejlépe si vedly fondy ČSOB - Evropský akciový (+7,7%) a Světový akciový (6,3%). Za nimi skončily další fondy investující do evropských akcií: Akro Eurotech (+5,9%) a ISČS Eurotrend (4%). Se ztrátou se tentokrát musely smířit Akro Svět (-0,7%) a KIS Globálních značek (-0,3%).

Dluhopisové fondy zažily nevydařený týden. Jako jediný si připsal 1.IN Dluhopisový 0,15%. Nejvíce ztratily ISČS Sporobond (-0,5%) a KIS Korporátních dluhopisů (-0,4%).

O poznání lépe skončily fondy peněžního trhu. Na prvním místě skončil ISČS Sporoinvest (+0,15%), následovaný 1.IN Fondem peněžního trhu (0,13%). Jediný v červených číslech zůstal Akro Obligace (-0,5%).

Ztráty dluhopisových fondů se nepromítly příliš do výsledků fondů fondů. IKS Fond fondů si připsal 2,4%, o desetinu hůře skončil ISČS Globaltrend FF. S výrazným odstupem obsadil poslední místo 1.IN Fond fondů (+0,2%).

I ve smíšených fondech hrála roli akciová složka. Nejvíce se projevila u Newtonu Euro (+3,9%), Živnobanky KBF (+2,9%) a u ČSOB Smíšeného (2,7%). Zápornou výkonnost vykázaly pouze IKS Plus balancovaný (-0,3%) a Newton Druhý KSIO (-0,03%).