Nájemnice a exekutor

Nájemnice a exekutor - Nájemnice bytu Alena Češková (v červeném)se vystěhování nebránila. (23. ledna 2001) | foto: Vít Drbal, radnice Prahy 5

Co bude, když nezaplatíte?

  • 5
Dlužníkem nejste od chvíle, kdy si půjčíte peníze, ale stáváte se jím v okamžiku, kdy nějaký svůj závazek nesplácíte. Ať jde o půjčku, fakturu za telefon či pokutu dopravnímu podniku.

Věřitel, například banka, pojišťovna či mobilní operátor, nejdřív klienta vyzve k placení sám. Nejprve zdvořile, protože mohlo jít i o omyl – klient například poslal svou platbu na špatný účet.
Příklad: dluh 300 korun.

Jestliže šlo o opomenutí, požádá věřitel o zaslání chybějící platby. Záleží na trpělivosti, kolikrát takto klienta kontaktuje. Napoprvé s ním jedná jako s váženým klientem, v dalších kontaktech je odměřenější.
Příklad: za náklady na dopis si společnost připočte až 50 korun.

Když klient ani poté dluh neuhradí, předá věřitel případ advokátní kanceláři či agentuře. Ta zašle dlužníkovi předžalobní upomínku, ve které stanoví termín na zaplacení dluhu. Čas bývá přiměřený, ale ne příliš dlouhý – obvykle tak deset dní. Klient má v tuto chvíli ještě šanci domluvit si jinou formu splátek. Dluh vzrůstá o poplatky dle soudního řádu, podle toho, kolik advokát učiní úkonů.
Příklad: výše dluhu v tuto chvíli bude kolem 1000 korun.

Pokud dlužník neplatí ani nejedná, jde celá věc k soudu. Ten v naprosté většině případů rozhodne ve prospěch věřitele. Dlužníkovi však přibudou další poplatky
Příklad: dluh původně 300 korun se už blíží 4500 korun.

Dlužník, který nezaplatí ani po soudním rozhodnutí, se vystavuje reálnému nebezpečí exekuce, exekutor rozesílá dopisy až na 30 institucí, aby obstavil vaše účty, za každý si účtuje práci i poštovné. Sbírá informace o klientovi, jezdí za ním, jedná.
Příklad: dluh naroste až na 10 000 korun.