nemovitost, dům

nemovitost, dům

Co byste měli vyžadovat od realitní kanceláře

  • 69
Pokud prodáváte nebo kupujete nemovitost, realitní kanceláři se někdy nevyhnete. Správně by měla poskytnout klientovi kompletní servis a ušetřit mu tak spoustu času a starostí. Aby mu však problémy naopak nepřidělávala, je třeba ji dobře vybrat. Na co se přitom zaměřit a co od realitky vyžadovat?

Někdy to bez realitky nejde

Na otázku, zda využít služeb realitní kanceláře, budou spokojení klienti odpovídat, že rozhodně ano, jelikož jim to ušetřilo spoustu času a starostí. Naopak ti, kdo se setkali s neseriózní realitní kanceláří, které zaplatili nemalou provizi víceméně za nic, budou tvrdit, že realitku rozhodně ne. Někdy se zájemci o koupi nemovitosti ani rozhodovat zda ano či ne nemohou, jelikož to bez realitky nepůjde, protože již má danou nemovitost ve svém portfoliu. Naopak prodávajícímu někdy nezbude nic jiného, než se na realitku nakonec obrátit, jelikož nemůže pro svou nemovitost najít žádného kupce.

Prodávající samozřejmě může zkusit prodat nemovitost sám. Pokud si podá inzerát, musí počítat s tím, že část zájemců, kteří se mu ozvou, budou tvořit právě realitní kanceláře. Nepodaří-li se majiteli najít vhodného kupce, zřejmě se stejně dříve či později obrátí na realitní kancelář. Na něm je, aby velmi pečlivě vybíral. Neseriozní nebo špatně pracující realitní kancelář prodej pouze ztíží a protáhne, jelikož může odradit případné zájemce, kteří s ní nebudou chtít jednat.

Kupující má při hledání správné nemovitosti zpravidla větší výběr a větší volnost než majitel nemovitosti, který ji chce prodat, a na realitní kancelář se proto nutně spoléhat nemusí. Nevyhne se jí ale v případě, kdy je prodej vyhlédnuté nemovitosti zprostředkováván právě realitní kanceláří. Pak si ovšem ani nemůže vybírat, zda se mu služby dané realitky líbí, nebo ne. Může se samozřejmě pokusit zjistit, zda tu samou nemovitost nenabízí ještě jiná realitní kancelář, jejímž službám by více důvěřoval.

Asociace realitních kanceláří

Problém s realitními kancelářemi je v tom, že zprostředkovávat prodej nemovitostí může prakticky kdokoli. Realitní činnost je vedena jako živnost volná, takže k jejímu výkonu není nutné prokazovat žádnou odbornost a znalosti, není třeba licence ani pojištění odpovědnosti z výkonu povolání. Pokud vznikne mezi realitní kanceláří a jejím klientem spor, musí se řešit občansko-právní cestou. Proto je nutné věnovat výběru realitní kanceláře velkou pozornost.

Určitou záruku kvality poskytuje Asociace realitních kanceláří České republiky. Jde o profesní sdružení makléřů, dražebníků a správců nemovitostí, jejími členy je kolem dvě stě realitních kanceláří. Pokud se klient dostane do sporu s některou z nich, může se obrátit přímo na dozorčí radu Asociace, která se bude problémem zabývat. Tuto službu poskytuje zdarma. Každá z členských realitních kanceláří také musí být řádně pojištěna na rizika vyplývající z profesní odpovědnosti. Seznam členů lze najít na webových stránkách www.arkcr.cz.  

popisekSPOČÍTEJTE SI VÝŠI SPLÁTKY
hypotečního úvěru

 

Správný výběr je nejdůležitější

Kvalitní realitní kancelář klientovi poskytne kompletní služby, to znamená obstará všechny informace o nemovitosti, jejím fyzickém i právním stavu, zprostředkuje prohlídku nemovitosti, obstará všechny potřebné dokumenty a vyřídí jednání s úřady, katastrem nemovitostí a případně i s bankou. Důležité jsou kvalitní právní služby, bezchybně sepsané smlouvy, mezi něž patří smlouva zprostředkovatelská mezi klientem a realitní kanceláří, smlouva rezervační, smlouva o smlouvě budoucí a konečně kupní smlouva. K tomu by mělo být samozřejmostí, že se pracovníci realitní kanceláře budou chovat profesionálně a slušně, klientovi dokáží odpovědět na jeho dotazy, budou dodržovat sjednané termíny a o všech případných změnách jej budou včas informovat.

Toto všechno by mělo být u seriozní realitní kanceláře v ideálním případě samozřejmostí. V praxi se však s takovým servisem bohužel klienti nesetkávají často. Některým se naopak stalo, že jim realitka za nemalou provizi neprokázala ani jedinou z výše uvedených služeb, včetně slušného jednání.

Jak realitní kancelář vybírat

Nejlepší jsou zřejmě reference od známých. Je lépe vybírat si zavedené realitní kanceláře, vodítkem přitom nemusí být ani tak jejich velikost, jako spíše doba, kterou se touto činností zabývají a jaké tedy již mají zkušenosti a kontakty. Všímat si toho, jak pracovníci kanceláře jednají s klienty, zda se chovají profesionálně, jak vypadá jejich pracoviště. 

popisek300 000 KČ NA BYDLENÍ OD STÁTU
 Jak je získat?

Na co se zeptat

Pokud máte pochybnosti, není na škodu se hned na první schůzce na všechny potřebné záležitosti podrobně zeptat a zjistit si tak například:

* zda má realitní makléř vůbec dostatek informací o předmětné nemovitosti,
* zda kancelář spolupracuje s právníky, nebo klientům nabízí pouze nějaké standardizované formuláře smluv,
* jaké smlouvy se budou podepisovat, zda je třeba zaplatit za rezervaci nemovitosti,
* jak se bude technicky řešit převod peněz mezi kupujícím a prodávajícím,
* zda makléř obstará doklady či klienta doprovodí na jednání s úřady,
* jak vysoká bude provize,
* co všechno realitka zajistí v rámci provize a které služby bude chtít zaplatit zvlášť,
a další, tento výčet není úplný.

Mimo jiné tak zjistíte, jak se k vám bude makléř chovat po takovémto hodinovém výslechu a zda má dostatek znalostí a informací. K tomu je však třeba, aby měl i klient představu, co všechno bude celý proces vyžadovat.

A nakonec ještě důležité upozornění. Všechny smlouvy, minimálně však ty, které se týkají samotného převodu nemovitosti, by měl sepisovat právník. V žádném případě nestačí smlouvy, které klientům nabízejí některé realitní kanceláře. Stejně tak je třeba dobře ošetřit samotný převod peněz od kupujícího prodávajícímu.