Co čekají zaměstnavatelé od absolventů?

Zaměstnavatelé a zaměstnanci jsou dvě skupiny lidí, které se neustále potkávají na trhu práce.
Zaměstnavatelé a zaměstnanci jsou dvě skupiny lidí, které se neustále potkávají na trhu práce. Jedna bez druhé nemůže existovat, obě mají své představy o tom, jací by měli být ti druzí. Představy a realita jsou ale dost často odlišné. Možná i proto mají absolventi škol s hledáním práce někdy potíže.

Pro každého zájemce o práci a zvlášť pro absolventy je důležité, aby uměl potenciálního zaměstnavatele přesvědčit, že pro práci, o kterou se uchází, je on ten pravý. Pro to, aby správně reagoval, je nutné vědět, co od něj zaměstnavatel očekává. Co očekávají zaměstnavatelé od nových pracovníků? Jaké jsou jejich požadavky? Na tyto otázky hledal odpověď výzkum potřeb 137 zaměstnavatelů, který uskutečnil Ústav informací ve vzdělávání.

U absolventů se cení schopnost týmové práce

Téměř v každé organizaci dochází k fluktuaci pracovních sil, a tudíž jejich odchody i příchody jsou běžnou záležitostí. Zhruba polovina firem nečiní podle výsledků výzkumu při přijímání zaměstnance rozdíly mezi absolventem a pracovníkem s praxí. To sice ukazuje na ztíženou situaci absolventů na trhu práce, avšak rozhodně ne bezvýchodnou. Značná část zaměstnavatelů je ochotna absolventy přijímat, a umožnit jim tak získání pracovních zkušeností. Pokud firma absolventy přijímá, cení si na nich zejména nových nápadů, znalosti nových technologií či práce na počítači. Také oceňuje lepší znalost jazyků, než kterou jí mohou nabídnout starší pracovníci. Požadavky zaměstnavatelů se však nedají vtěsnat jen do kategorií dosaženého vzdělání a praxe. Mnoho z nich se při přijímání pracovníka zajímá nejen o stav jeho odborných profesních znalostí a dovedností, ale důležitost přikládají i jiným dovednostem či vlastnostem uchazeče. Hovoří se o takzvaných klíčových kompetencích, které zaměstnavatelé v určitých situacích dokonce upřednostňují. Jde o znalosti a schopnosti, důležité pro uplatnění na trhu práce i v životě. Příkladem může být schopnost řešit problém nebo umět pracovat s informacemi. Z vlastností, znalostí a dovedností upřednostňují zaměstnavatelé ty, které se týkají osobnostního rozvoje pracovníka - jako je ochota učit se, nést odpovědnost (které jsou významné u všech vzdělanostních skupin), dále schopnost týmové práce, adaptabilita a flexibilita a čtení a porozumění pracovním instrukcím.

Nároky se liší

Pokud jde o nároky na absolventy, pak relativně nejnižší jsou kladeny na absolventy středních odborných učilišť. K nezbytným vlastnostem, které mají absolventi SOU mít, patří ochota nést odpovědnost, číst a porozumět pracovním instrukcím, umět pracovat v týmu a ochota učit se. Na absolventy SOŠ mají zaměstnavatelé vesměs vyšší nároky, a to jak v oblasti osobních vlastností, tak dovedností či schopností. Středoškoláci směřují ve srovnání s vyučenými absolventy častěji na pozice, které vyžadují větší samostatnost v jednání a rozhodování. Z toho pak vyplývají i uvedené vyšší požadavky. Vedle požadavků společných pro vyučené i středoškoláky zaměstnavatelé očekávají navíc schopnost používat výpočetní techniku a zacházet s informacemi. Na absolventy vysokých škol jsou kladeny pochopitelně nejvyšší nároky, jsou od nich očekávány vyšší schopnosti ve všech oblastech uplatnění. Deklarované vysoké požadavky souvisí s charakterem práce vysokoškoláků, která je zpravidla vyplněna samostatnou činností (ať již odbornou, či řídící). Pokud bychom i zde měli určit nejvyšší prioritu, pak důraz zaměstnavatelé kladou především na schopnost rozhodovat se, umět řešit problém, ochotu nést odpovědnost a učit se a zběhlost v zacházení s informacemi. I s absolventy vyšších odborných škol spojují zaměstnavatelé značná očekávání. Věří, že budou číst a rozumět pracovním instrukcím, umět řešit problém a budou ochotni se dále vzdělávat a snadno se přizpůsobí. Kombinují se zde požadavky, které zaměstnavatelé mají vůči středoškolákům a vysokoškolákům. Pokud jde o sílu intenzity důležitosti, dá se říci, že je vyšší než u středoškoláků, ale nižší než u vysokoškoláků.

Co oceňují zaměstnavatelé na absolventech

* ochotu učit se, nést odpovědnost
* znalost cizích jazyků
* ovládání výpočetní techniky
* neotřelý pohled při řešení pracovních problémů
* schopnost týmové práce, přizpůsobivost
* znalost cizích jazyků