Na assessment centru se také zjišťuje, zda jste týmový hráč.

Na assessment centru se také zjišťuje, zda jste týmový hráč. | foto: Profimedia.cz

Co vás může čekat u pohovoru: testy na HIV i hra se stavebnicí

  • 182
Výběrová řízení se v poslední době prodlužují. Firmy se snaží více si proklepnout budoucí zaměstnance. Častěji se také využívají tzv. assessment centra, která trvají až osm hodin. Společnosti leckdy vyžadují prohlídku u lékaře i výsledky testů HIV.

"Firmy dnes často požadují výpis z rejstříku trestů a zdravotní prohlídky včetně testu na HIV. Důraz je kladen také na ověřování referencí a upozaděny jsou různé certifikáty," vysvětluje Radka Mlčochová ze společnosti Manpower.

Pracovní pohovory se většinou zaměřují nejen na získanou praxi, ale také na ověření výkonu kandidátu. U pohovorů se můžete setkat s úkolem, vyřešit nějakou situaci, která by vás v praxi určitě čekala.

"Známe mnoho případů, kdy výběrová řízení trvají i déle než půl roku. Problém je, že kvůli takové délce trvání výběrového řízení společnost o nejlepší uchazeče přijde," doplňuje Aleš Křížek ze společnosti Robert Half.

Mnohdy se místo klasických pohovorů používají například behaviorální typy pohovorů (sleduje se hlavně chování), nátlakové pohovory nebo assessment centra.

Assessment centrum je někdy hra

Assessment centrum je v podstatě výběr nejvhodnějšího kandidáta pomocí celodenního sledování při různých úkolech. Někdy assessment centrum může začínat i ve čtyři hodiny ráno a trvá šest až osm hodin. Zaměstnavatel chce během dne zjistit, jestli uchazeč o práci dokáže včas vstát a dopravit se takhle brzy ráno na smluvené místo.

Na assessment centru po kandidátech budou personalisté například chtít navrhnout firmě výhodnou investici nebo ve skupině prezentovat nový projekt. Také si ale mohou uchazeči hrát. Za úkol třeba dostanou postavit hrad z lega nebo zahrát scénku ze světa zvířat. Při hře je však budou pozorovat personální pracovníci a zaznamenávat si reakce, kreativitu a spolupráci.

Nátlakový pohovor bývá velmi nepříjemný

Personalista má za úkol zjistit, jak by kandidáti reagovali ve vypjatých situacích. "Na pohovoru do personální agentury byl na mě jeden člověk velmi nepříjemný. Pořád mi říkal, že jsem k ničemu a sarkasticky se ptal proč mám v životopise zrovna tuhle praxi. Byl arogantní, smál se mému studiu a zkušenostem. Bylo mi opravdu hrozně," popisuje Karolína z Prahy.

Paradoxem je, že nakonec výběrové řízení vyhrála. Zpětně se dozvěděla, že chtěli zjistit, jak bude reagovat na arogantní chování a zkoumali její odolnost vůči stresu. Takový pohovor však není dobrou vizitkou firmy. Například Karolína místo po této zkušenosti nepřijala.

Behaviorální pohovor má zjistit, zda práci zvládnete

"Behaviorální pohovor většinou trvá dvě hodiny za účasti minimálně dvou personalistů. Jeden klade otázky a sleduje reakce uchazeče a druhý zapisuje, co uchazeč odpovídá. Je to způsob vedení pohovoru spočívajícím v systematickém pokládání specifických otázek zaměřených na reálné řešení pracovních situací v minulosti," uvádí Mlčochová.

Tento druh pohovoru má za úkol zjistit, zda kandidát zvládne vyřešit vzniklé konflikty, jakou má motivaci a jak by se zachoval v modelových situacích.

Po pohovoru rovnou do ciziny

Výběrová řízení se sice většinou prodlužují, ale také se vám může stát, že pracovní místo získáte během hodiny a druhý den ráno už musíte být na školení ve Vídni.

"Pamatuji také na klienta, který absolvoval pohovor na pozici nákupčího a ihned na pohovoru mu byla nabídnuta pozice jednatele společnosti s trojnásobným platem," vypráví o své zkušenosti Radka Mlčochová.