Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - peníze, hotovost | foto: Profimedia.cz

Co dělat, aby vás práce z domova nepřipravila o peníze

Nabídky práce z domova jsou v naprosté většině jen způsob, jak z lidí vylákat peníze. "Doporučuji, aby si zájemce aspoň zjistil reference např. na internetu, zda již jiní lidé nemají se zprostředkovatelem negativní zkušenost," radí právník Sdružení obrany spotřebitelů Jiří Žůrek.

 Na stránkách ministerstva financí nebo na živnostenském úřadě si ověřte, zda je firma, která práci nabízí, registrována.

1. Prověřujte firmy na internetu

Seriózní zprostředkovatelé práce od lidí peníze nevybírají a jsou registrováni na ministerstvu práce a sociálních věcí, které jim vydává povolení. Jejich seznam najdete na ZDE. Neseriózní nabídky práce jsou často od firem či jednotlivců, kteří podnikají v oblasti zprostředkování informací. Tedy nabízejí jen informace, jak práci získat.

2. Hledejte na úřadu práce

Podle tiskové mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatavy Baďurové se problémům vyhnete i tak, že práci z domova budete hledat právě v nabídkách úřadu práce. "Odborné pracovnice jsou u nabídek práce z domu ostražité, důkladně je prověřují," říká. Dodává, že seriózních nabídek je však velmi málo. "Varovala bych před nabídkou práce z domova přes inzeráty, často se jedná o distribuci nějakého výrobku, kde základní částka, která se vyžaduje, může některé lidi i zruinovat."

3. Je nabídka reálná?

"Člověk by měl vždy zhodnotit, zda např. jeho činnost nebude spočívat v získávání dalších osob do systému, jakým způsobem se řeší zasílání materiálu ke zpracování zájemci a zasílání hotových výrobků, kdo pokrývá tyto náklady a tak dále. Kromě poplatku za zprostředkování ´práce´ společnosti vydělávají na skrytých poplatcích, jako je nutná návštěva kurzu za vysokou cenu, či nutnosti objednat další balíček s informacemi či výrobky," upozorňuje právník Sdružení obrany spotřebitelů.

4. Mějte řádnou smlouvu

"Praxe s poplatky za zprostředkování nabídky zaměstnání připomíná praxi, se kterou se naše sdružení velmi často setkává u společností, které nabízejí nebankovní úvěr či jeho zprostředkování. Smlouvy s těmito společnostmi většinou zní na pouhé ohodnocení bonity klienta, zpracování údajů apod. (nikoli přímý příslib úvěru), a spotřebitel tak zaplatí poplatek a následně mu není úvěr vyplacen či zprostředkován. Poplatek samozřejmě vrácen není s odůvodněním, že předmět smlouvy byl splněn. To samé lze očekávat i u nabídek zprostředkování práce z domova," varuje Jiří Žůrek.

5. Příslib smlouvy nic nezaručí

V nabídkách některé firmy slibují i nespecifikovanou smlouvu. Přijde vám smlouva o zprostředkování na dobu určitou a práci budete vykonávat jako osoba samostatně výdělečně činná. Žádný pravidelný příjem nečekejte, provize se bude odvíjet podle toho, kolik lidí si zakoupí informace přes vámi zaslané letáky a podobně.

6. Jak postupovat? Neplatit předem

Advokátka Zdeňka Beranová rozhodně doporučuje předem nic neplatit. "Pokud už se za zprostředkování rozhodnete zaplatit, je třeba mít smlouvu, v níž je jasně stanoveno, jaké služby za své peníze dostanete, co firma splní a dokdy," radí s tím, že jedině tak si zajistíte, že o své peníze nepřijdete.

7. Prověřujte, s kým jednáte

Neseriózní zprostředkovatele poznáte často podle toho, že od vás chtějí poslat peníze, aniž by s vámi uzavřeli jasnou smlouvu o tom, co přesně zajistí. Mnohdy nemají uvedeny žádné adresy, jen P. O. BOX. Téměř vždy chybí jejich telefonní číslo, které obvykle nedohledáte ani v seznamu. A pokud ano, nedovoláte se.