Co dělat, když úřad nevyhoví

Existuje možnost odvolání, když úřad vaši žádost smete ze stolu? „Obce jsou samosprávným subjektem, nad nímž není žádný nadřízený orgán, a při výkonu své samostatné působnosti se řídí pouze právním řádem, finančními možnostmi a pořadím priorit z hlediska obecního zájmu,“ říká Petr Vorlíček z ministerstva vnitra.

Dodává, že z toho důvodu fakticky nepadá v úvahu, aby se občané se žádostmi (jejichž řešení patří do samostatné působnosti obce), jimž obec nemohla z těch či oněch důvodů vyhovět, obraceli na vyšší úřady.

Pokud jde o vyřizování stížností a petic, stanoví rada obce pravidla pro jejich přijímání a vyřizování, která by měla obsahovat i odpovídající lhůty. Kontrolovat rozhodnutí a konání obecního úřadu lze zvenčí pouze v případě záležitostí takzvané přenesené působnosti. Například v oblasti životního prostředí má taková oprávnění vůči obcím krajský úřad, Inspekce životního prostředí a ministerstvo životního prostředí.

Nespokojený žadatel však může požadovat, aby byl jeho návrh či požadavek zanesen na program veřejného zasedání zastupitelstva a zde se o něm diskutovalo.

Co také žádali lidé na obecních úřadech:

  • Aktuální ceny bytů a nájemného v České republice.
    Více ZDE.

    Muž žádal, aby starostka z moci úřední přikázala jeho manželce otevřít dveře od bytu, které před ním zamkla.

  • Obyvatel rodinného domku požadoval, aby byl umlčen sousedův kohout, který ho rušil kokrháním.

  • Občan chtěl přemístit „hnusný“ kontejner od svého domu dál k sousedovi.

  • Obyvatelé rodinných domů důrazně požadovali odstranit dřeviny v blízkosti jejich nemovitosti. Ty, které si sem před lety v rámci brigád sami vysázeli.