Co dělat, když vás nepřijmou na VŠ

Letos bude opět odmítnuta spousta zájemců o studium na vysokých školách. Fakulty nemohou každoročně přijmout desítky tisíc uchazečů. Důvodem je ve většině případů nedostatek míst i vyučujících na fakultách. Dobu, kterou zájemci o vysokoškolská studia nechtěně získali, lze často využít pro studium jazyků i k prohloubení vědomostí a získání zkušeností ve zvoleném oboru.
Pro mnoho z odmítnutých studentů je velkou nadějí takzvané odvolání. Podle nového vysokoškolského zákona (č.111/1998 Sb.) nazývané přezkumné řízení. Žádost o přezkum rozhodnutí o nepřijetí ke studiu je nutné podat děkanovi fakulty nejpozději do 30-ti dnů od doručení záporného oznámení. Zmeškání lhůty lze prominout pouze z velmi závažných důvodů. Rozhodnutí o přezkumném řízení se školy snaží doručit nejpozději do 30-ti dnů, přestože jim zákon žádnou lhůtu nestanovuje.

Prohlédněte si své testy

"Podání žádosti by měl každý odmítnutý uchazeč velmi dobře zvážit. Je dobré využít možnosti, kterou fakulty nabízejí a v určené dny nahlédnout do přijímacích testů," doporučuje Václav Hájek, tiskový mluvčí Univerzity Karlovy v Praze. Studenti by si měli zkontrolovat, zda vůbec v testech dosáhli dostatečného počtu bodů požadovaného pro přijetí ke studiu na škole. "V loňském roce rektor Univerzity Karlovy vyhověl pouze 76 žádostem z 3700," uvádí tiskový mluvčí Václav Hájek. "Pokud nemají uchazeči žádost podloženou konkrétně, například chybou v bodování testů, nemají v přezkumném řízení mnoho nadějí." Podle údajů ze studijních oddělení vysokých škol v České republice využilo v posledních třech letech (školy mají povinnost zveřejňovat protokoly o přijímacím řízení od r. 1999) práva nahlédnout do svých materiálů pouze přibližně deset procent studentů.

Zdokonalte se v cizím jazyce

"Velmi oblíbené mezi nepřijatými vysokoškoláky je denní pomaturitní studium jazyka, které trvá právě jeden školní rok," říká Jaroslava Janická, jazyková lektorka z Liberce. Na pomaturitní kursy se mohou přihlásit maturanti z roku 2001, a i když nebyli přijati k dalšímu studiu na vysoké škole, neztrácejí statut studenta - zdravotní a sociální pojištění jim platí stát. Ceny kursů se pohybují mezi 19 000 až 28 000 korun a většinou se dají uhradit ve dvou a více splátkách. " Přihlásit se lze během celého léta, naše kursy začínají na začátku září. Studenti, rozdělení podle stupně znalostí, mají výuku dvacet hodin týdně. Mohou si vybrat ze čtyř jazyků: angličtiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny," vysvětluje Milena Nováková ze Státní jazykové školy v Praze.

Kde vám poradí

Přehledy jazykových škol i s kontakty, adresář vyšších odborných škol, vzdělávací kursy, možnosti rekvalifikace nebo nabídky dobrovolné, většinou sociální, práce v zahraničí poskytují Informační centra pro mládež. Ta sídlí ve dvaceti českých a moravských městech. "Zájemcům umožníme vyhledat si informace a předáme všechny dostupné kontakty, ale žádné kursy ani práci nezajišťujeme," sděluje Zdenka Hanáková z Informačního centra pro mládež v Olomouci.

VOŠ přijímají přihlášky i v srpnu

Další, velmi často volenou cestou, je studium na Vyšších odborných školách. Ty, většinou právě kvůli nepřijatým uchazečům z vysokých škol, vypisují druhá kola přijímacího řízení během července a srpna. Vloni v létě nabízeli ještě více než tři a půl tisíce volných míst. Je možné se obrátit na soukromé vysoké školy. Ty většinou nabízejí volná místa i během léta a vyhlašují přijímací termíny i v srpnu a září. Je třeba počítat s placením školného. To může být i několik tisíc korun měsíčně.

Kde hledat informace a možnosti?

- www.icm.cz (obsahuje adresář všech informačních středisek pro mládež v ČR)

- www.scio.cz

- www.ssvs.cz

- www.msmt.cz (na stránkách ministerstva školství naleznete všechny zákonné předpisy a nařízení, týkající se přezkumného řízení)

- www.vzdelani.cz

- www.uiv.cz