Co je dobré vědět o leasingu, aneb leasing v praxi

  • 1
Víte, jaké jsou s leasingem spojené poplatky, jaké jsou druhy splátek nebo co se stane, když nebude schopni splácet? Tyto okolnosti mohou zásadně ovlivnit případné rozhodnutí, zda financovat nákup nového vozu leasingem nebo spotřebitelským úvěrem od banky. Pojďme se tedy podívat na problematiku leasingu z hlediska praxe.

Jaké jsou poplatky?

Vstupní poplatek se počítá obvykle z ceny auta a nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 1 do 2,5 procenta z ní, liší se také poplatky při nákupu nových a ojetých aut. Až 10 000 korun se platí i za přenechání smlouvy, na jeho úhradě se může starý a nový nájemce dohodnout. „Výše poplatku záleží na tom, o jakého klienta se jedná, když řádně splácel, lze převést smlouvu za 1000 korun, pokud měl potíže, poplatek je 3000 korun,“ říká Zdeněk Maryško, ředitel CCB-Leasing.

Fixní nebo proměnlivé splátky?

U některých firem si klient může vybrat, zda bude splácet auto proměnlivými nebo fixními splátkami. Pokud se dá předpokládat, že ekonomika bude prosperovat a inflace i úroky budou nízké, je výhodné sáhnout po proměnlivých splátkách, protože s poklesem úroků klesá i koeficient navýšení, a tím i splátky - pokud to tak nebude, je lepší zvolit neměnné. Typ zvolených splátek může ovlivnit také velikost vstupního poplatku. Například CAC Leasing počítá klientům, kteří zvolí pohyblivé splátky, maximálně 0,5 procenta poplatku z ceny vozu za uzavření smlouvy, klientům s fixními splátkami až 1,5 procenta.

 

Další články, které vám poradí, zda je vhodný nákup na leasing, či na co si dát při tomto způsobu pořízení automobilu pozor, naleznete v našem velkém tématu LEASING NEBO ÚVĚR? DOBRÁ RADA DRAHÁ.

 

Jaké doklady budete potřebovat k uzavření leasingové smlouvy?

1/ soukromé osoby:

  • vyplněnou žádost
  • občanský průkaz a druhý doklad totožnosti
  • potvrzení od zaměstnavatele o výši příjmu, případně výplatní pásky či výpisy z účtu, na který je výplata zasílána
  • bankovní, případně telefonické spojení

2/ podnikatelé:

  • vyplněnou žádost o leasing
  • výpis z obchodního rejstříku, živnostenský list
  • občanský průkaz
  • ekonomické podklady (daňové přiznání, osvědčení DIČ a podobně)
  • bankovní, případně telefonické spojení

Poznámka: požadované doklady se mohou lišit u jednotlivých společností i podle ceny najímaného zboží

Co se stane, když nájemce nemůže splácet?

Klient by měl ve svém zájmu informovat leasingovou společnost a požádat ji včas o odklad splátek. Ve výjimečných případech lze splátky odložit či snížit, další možností je převedení nájmu na někoho jiného (za poplatek), ukončení nájemní smlouvy a nabídka k odprodeji auta. „Řešení situace je individuální, přihlížíme k platební morálce klienta, jsou situace, kdy můžeme povolit odklad třeba dvou až tří splátek, ale je třeba zároveň řešit otázku pojištění rozpočítaného do splátek,“ říká Veronika Váňová z ČSOB Leasingu. „Dlužníci jsou vždy obvykle dvakrát upomínáni, až když vůbec nereagují, může dojít k odebrání vozidla,“ doplňuje Váňová.

Pozor! Za zpoždění splátek firmy účtují nemalé penále. Například za každý den zpoždění splátky účtují v Leasingu České spořitelny či ŠkoFIN penále 0,1 procenta z dlužné částky.

Neschopnost splácet leasing například proto, že klient zemře, stane se invalidním, je v dlouhodobé pracovní neschopnosti či ztratí práci, lze u některých společností pojistit. Pojištění je rozloženo do měsíčních splátek a například ČSOB Leasing stanovuje roční pojistku jako jedno procento z částky, kterou má klient splatit.

Čeho si všimnout při výběru leasingové společnosti?

Podle tajemníka Asociace leasingových společností Jiřího Pulze je při výběru leasingové společnosti důležitá její historie a ohlasy klientů na její služby, přičemž kvalitní služby může poskytnout i menší společnost, která nedisponuje zázemím velké banky či výrobce. „Zájemce by měl také vybírat podle zaměření a dostupnosti společnosti, zaměřit by se měl i na zjištění cenových rozdílů,“ radí Jiří Pulz.

Před podpisem smlouvy je vhodné zvážit:

1. Finanční podmínky

  • výhodnost nabídky nelze objektivně stanovit pouze podle takzvaného leasingového koeficientu navýšení, protože ne vždy jsou do výpočtu tohoto koeficientu zahrnovány veškeré platby;
  • zkreslení může nastat také při porovnávání podle výše měsíční splátky, neboť mohou chybět informace o velikosti poplatku při uzavírání smlouvy nebo o výši zůstatkové ceny;
  • pro nejobjektivnější posouzení finanční nabídky je nejlepší porovnávat součty všech plateb nájemce, které souvisí s plněním smlouvy, tedy sečíst splátku předem, poplatek za zprostředkování, sumu měsíčních splátek, zůstatkovou cenu a všechny další poplatky.

2. Smluvní podmínky

  • zda může leasingová společnost změnit v průběhu plnění výši splátek, například v důsledku inflace, devalvace, změny úrokových sazeb;
  • jaké je penále při prodlení s platbami ze strany nájemce;
  • jaké jsou podmínky finančního vyrovnání v případě mimořádného ukončení smlouvy;
  • jaké jsou poplatky v případě změny smlouvy;
  • zda může leasingová společnost zastavit předmět bance.

3. Kvalita a serióznost leasingové společnosti

  • jaké má leasingová společnost finanční zázemí;
  • jak dlouho působí na trhu;
  • kolik leasingových smluv již uzavřela;
  • kdo je majitelem společnosti. 

Opomněli jste v minulosti při nákupu na leasing některý z faktů, na něž jsme vás právě upozornili a doplatili jste na to? Podělte se s námi o svou zkušenost.

Mnoho zajímavých informací a rad o leasingu automobilů naleznate na naší speciální stránce: leasing.idnes.cz