Dům

Dům | foto: Profimedia.cz

Co je hodnotící číslo a jaký má význam

Pro tento parametr užívají spořitelny různé názvy, například ukazatel zhodnocení, bodové hodnocení, parametr ohodnocení, ohodnocovací číslo, hodnotící číslo. Každá má také pro výpočet svůj vlastní vzorec. Proto nelze srovnávat jeho číselné hodnoty u smluv uzavřených v různých spořitelnách. Konstrukce vzorce je však velmi podobná a sleduje u každého jednotlivého klienta souvislost mezi intenzitou jeho spoření a jeho požadavky na získání úvěru. Tedy jak vysoký úvěr bude žádat a jak rychle jej chce získat. Pokud provedeme zobecnění, počítá se hodnotící číslo jako podíl, v jehož čitateli je součin výše zůstatku na účtu a koeficientu rychlosti tarifu (varianty spoření) a ve jmenovateli výše sjednané cílové částky.

          zůstatek na účtu k ohodnocovacímu dni   x   koeficient tarifní varianty
          ---------------------------------------------------------------------------------------
                                        výše sjednané cílové částky

Ohodnocovací den je datum, ke kterému spořitelna vypočítává aktuální výše hodnotících čísel všech klientů. Některé spořitelny toto provádějí měsíčně, některé pouze na konci kalendářního čtvrtletí.
V našem zjednodušeném vzorci je označení „zůstatek na účtu k ohodnocovacímu dni“ použito jako určitá zkratka. V praxi se v čitateli počítá nejčastěji s výší celkově připsaných úroků, nebo se sčítá nový zůstatek na účtu za poslední období se sumou všech předešlých zůstatků. Obojí vyjadřuje „intenzitu spoření“ klienta. Čím více a čím rychleji spoří, tím vyšší má zůstatek na účtu a vyšší úroky. Tím rychleji mu proto roste hodnotící číslo a tím dříve získá nárok na přidělení „řádného“ úvěru ze stavebního spoření. Proto se těm, kdo chtějí získat úvěr co nejrychleji, doporučuje, aby si na účet uložili vyšší vklad ihned po uzavření smlouvy.