Co je užitečné vědět o osobním bankrotu. Video napoví

  • 4
Mnoho lidí, kteří nasekají dluhy, mají za to, že když vyhlásí osobní bankrot, věřitelům splatí pouhých 30 procent dluhu a je po problému. Tak jednoduché to však není. Oddlužení neboli osobní bankrot má svá pravidla, a kdo v nich tápe, může na to doplatit.

Pokud v tom máte chaos i vy, pomůže vám s tím spot, který vznikl pod hlavičkou Fondu dalšího vzdělávání, příspěvkové organizace Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zapamatujte si: 

  • Kdo má příliš nízké příjmy, může na osobní bankrot rovnou zapomenout, soud mu oddlužení nepovolí. Tento způsob oddlužení soudy povolují jen těm žadatelům, kteří mají příjmy takové, aby jim po uhrazení měsíční odměny insolvenčního správce a splátek dluhů věřitelům zbylo ještě na živobytí.
  • S žádostí o oddlužení se může na soud obrátit každý občan, který dluží více věřitelům, není schopen dluhy splácet a z pravidelného příjmu může uhradit během pěti let minimálně 30 procent dluhů. Ono slůvko minimálně je skutečně míněno tak, že je třeba uhradit nejméně 30 procent dluhu.
  • Pokud soud oddlužení povolí, často se stává, že za pět let uhradí dlužník svým věřitelům 50, 70 nebo i 100 procent závazků.
  • Když se oddlužení řeší splátkovým kalendářem, splácí dlužník své závazky pět let, tedy 60 měsíců. Jestliže dlužník vlastní nemovitý nebo jiný hodnotný majetek, oddlužení je zpravidla řešeno prodejem majetku, případně kombinací se splátkovým kalendářem.

Jestliže se dostanete do dluhů, které nejste schopni splácet, kontaktujte prověřené a poradenské společnosti jako například Poradnu při finanční tísni. Poradí vám zde zadarmo a pomohou zařídit vše tak, abyste se z problémů dostali s co nejmenšími ztrátami. Pracují zde odborníci, kteří jsou dobře informováni o situaci i právním prostředí. Na rozdíl od parazitních společností nejsou motivováni ziskem.

Dlužník versus věřitel

A jak postupovat, když jste naopak v pozici věřitele, dlužník přestane vracet půjčené peníze a směřuje k osobnímu bankrotu? Právníci právní poradny věřitele doporučují držet se několika zásad:

  • Dlužníky je nutné čas od času kontrolovat v insolvenčním rejstříku, ideálně jednou měsíčně, pokud chcete stihnout soudem určený termín a podat přihlášku včas, abyste o své peníze nepřišli.
  • Na tuto kontrolu nesmíte zapomenout ani v případě, že se už pustíte do soudního vymáhání pohledávky, obzvlášť pokud nemáte právního zástupce.
  • Jestliže zjistíte, že dlužník podal návrh na oddlužení, rozhodně doporučujeme konzultaci s právníkem – v příslušném rozhodnutí insolvenčního soudu je uvedený i termín, do kdy je nutné pohledávku přihlásit.
  • Věřitel musí svoji pohledávku přihlásit nejen včas, ale také formálně správně, a k tomu je nutné řádně vyplnit příslušné formuláře.
  • Zároveň doporučujeme stále sledovat vývoj insolvenčního řízení dlužníka, aktivně se účastnit projednávání případu v insolvenčním řízení, chodit na věřitelské schůze a zajistit si tak co největší uspokojení pohledávek.