Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co když se pojistka nepovede

Rozčarování a vztek. Takové emoce dnes vyvolává v lékaři Janu Hrabovském jeho životní pojistka. Zatímco jiným může tento typ pojištění usnadnit život, jemu z něj zbyl jen pocit velmi špatně investovaných peněz.
Frustrace, stres

Frustrace, stres | foto: Profimedia.cz

Z devíti set tisíc, které Jan Hrabovský za necelých šest let pojišťovně Amcico AIG Life poslal, dostane zpátky 280 tisíc korun. Tolik činí takzvané odbytné. Rozhodl se totiž pojištění vypovědět čtrnáct let před tím, než mělo řádně skončit. Důvod? Spočítal si, že je nevýhodné. Nabízí se otázka, proč si nezjistil podmínky pojistky před tím, než podepsal smlouvu.

Jak říká, jako lékař se v produktech finančních ústavů příliš neorientoval, a proto si vzal na pomoc odborníka – finančního poradce společnosti OVB. Požadoval, aby mu našel produkt vhodný ke spoření a zároveň pojistku, kterou by mohl zajistit leasing na lékařské vybavení. „Poradce jsem upozornil, že žiji sám, a nepotřebuji tedy nikoho zabezpečit pro případ, že by se se mnou něco stalo,“ říká Jan Hrabovský.

Zástupce poradenské společnosti OVB nabídl životní pojištění Amcico AIG Life. Argumentoval především ročním výnosem 11 procent. „Neustále zdůrazňoval, že vložené prostředky se budou rychle zhodnocovat,“ doplňuje lékař.

Rada za všechny peníze

Letos se Jan Hrabovský začal zajímat, jak se daří jeho 800 tisícům korun, které pojišťovně za šest let poslal (každého čtvrt roku okolo 39 tisíc). To, co se dozvěděl, ho rozčarovalo. Pracovnice pojišťovny mu sdělila, že v současné době má nárok na odbytné 280 tisíc korun a že za šest let se peněžní prostředky zhodnotily o šest tisíc korun.

Jan Hrabovský si spočítal, že za dvacet let pošle pojišťovně přes tři miliony korun, přitom částka, kterou mu má ústav po dvaceti letech dle smlouvy vyplatit, činí dva miliony korun plus výnosy. A ty nebyly zdaleka takové, jak doufal. „Začal jsem tušit, že jsem neuzavřel dobrý obchod,“ říká. „Mé podezření potvrdila i pracovnice pojišťovny. V telefonickém rozhovoru poté, co jsem jí vylíčil svůj případ, řekla, že mi byl nabídnut úplně špatný produkt,“ vypráví Jan Hrabovský.

V čem tkví problém? Poradce doporučil službu, která pro lékaře nebyla vhodná. Životní pojištění totiž není klasický spořící produkt, jak občas zaznívá z televizních reklam. O to víc nevhodný, když kryje vysoká rizika, což byl případ Jana Hrabovského. Poradce OVB se však brání: „Typ pojištění jsem vybral na základě požadavků klienta. Když uzavíral pojistku, měl v plánu do pěti let si pořídit domek za pět milionů. Požadavky jsme sepsali a klient se pod ně podepsal.“ Pojistku doporučil v souvislosti s plánovanou hypotékou.

Doktor Hrabovský ale trvá na svém: „Chtěl jsem jen spořit, a zajistit leasing.“ Ostatně záměr financovat bydlení hypotékou kombinovanou s životním pojištěním není pro finančního poradce omluvou – hypotéka kombinovaná s životním pojištěním je totiž podle odborníků v 99 případech ze sta pro klienta nevýhodná.

Co říkají výpočty

Janu Hrabovskému by namísto kapitálové „spořící“ životní pojistky stačila pro zajištění úvěru riziková pojistka. Sice by jejím prostřednictvím nic nespořil, ale byla by mnohem levnější. A zbylé peníze by mohl investovat jiným způsobem, například do podílových fondů či penzijního fondu. Pro příklad: za rizikovou pojistku u České pojišťovny, která by zajistila dvoumilionový úvěr, by celkem zaplatil necelých 84 tisíc korun. Kdyby zbylé peníze (asi 10 tisíc měsíčně) uložil na termínovaný vklad, naspořil by po šesti letech 725 tisíc.

Řešení? Výpověď

Lékař pojistku u Amcico AIG Life vypověděl. Čeká teď na výplatu necelých 300 tisíc korun odbytného. „Bylo to krajní řešení, snažil jsem se s pojišťovnou domluvit. Argumentoval jsem tím, že mě poradce OVB úmyslně uvedl v omyl. Žádal jsem vysvětlení a nápravu.“ Pojišťovna však námitky klienta odmítla. Stejně jako samotný poradce.

Zástupkyně společnosti OVB Vladimíra Martincová upozorňuje, že se klienti firmy, kteří mají výhrady vůči práci poradců, mohou obrátit na reklamační oddělení. Dodává, že řešení takových případů však bývá složité. Třeba i proto, že většina poradců není u firmy zaměstnaná, většinou spolupracují externě.

Dalším místem, kde lze řešit případy nevhodných smluv, jsou profesní organizace, jako je například Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) nebo Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (AFIZ). Své připomínky mohou klienti směřovat i k České asociaci pojišťoven (ČAP).

 


Reklama

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...