Telefon, komunikace

Telefon, komunikace | foto: Profimedia.cz

Co lze provést s penězi přes mobil

Do jaké míry můžete svůj účet ovládat přes mobil? O tom rozhoduje volba mobilního operátora a pochopitelně banky. Rozsah operací, které je možno provádět, a tedy rozdíly mezi jednotlivými bankami a někdy i operátory jsou značné (viz tabulka). Někdy banka nabízí u všech operátorů vyrovnané množství služeb, občas ovšem také narazíte mezi operátory v rámci jedné banky na nečekané rozdíly.

V první řadě je mobilní telefon populárním prostředkem k získávání informací o účtu – ať již zůstatku, či historie. Bývá rozdíl v délce historie, kterou máte přes mobil k dispozici (například Raiffeisenbank zobrazí jen pět posledních příjmů a výdajů), stejně jako možnostmi vyhledávání. Zjišťovat přes mobil lze i další informace – obvykle úrokové sazby či kurzy dané banky. Informace lze přitom zasílat nejen prostřednictvím sms, ale někde i e-mailu, faxu či dokonce pošty. SMS zprávy se přitom ukládají do zvláštní složky v rámci aplikace. Většina bank také v rámci GSM bankingu umožňuje přímé volání na infolinku bez nutnosti číslo někde hledat.

Z aktivních operací nabízejí všechny banky tuzemský platební příkaz (zahraniční není možné přes GSM Banking zadat). Tolik k minimu, které vám nabídne každá banka. Dále se však již rozsah služeb liší. Kromě eBanky nabízejí všechny banky i přinejmenším zřízení trvalého platebního příkazu; některé jdou dále a trvalý příkaz lez přes aplikaci i zrušit či změnit (nejméně nabízená možnost). U převodů je ještě nutné zmínit služby týkající se inkasa a plateb SIPO – zřízení a zrušení inkasa přes mobil vám nabídne pouze ČSOB a Poštovní spořitelna s operátorem Vodafone. Zřízení inkasa umožní i HVB Bank, která má smlouvu pouze s T-Mobilem. Ta ovšem zato jako jediná umožní přes mobil i zřídit SIPO.

Operací, kterou nabízí polovina testovaných bank, je zřízení termínovaného vkladu. Zatímco eBanka a HVB Bank se omezují jen na zřízení, Raiffeisenbank a Živnobanka vám dovolí  přes aplikaci GSM i zrušit.

popisekUPC PŘINÁŠÍ TVRDOU KONKURENCI
pro Telecom: vyděláte na tom?

Z častých funkcí je dále možné zmínit dobíjení předplacených karet mobilních telefonů, které nabízejí všechny banky s výjimkou eBanky a HVB Bank. Kromě eBanky je dále u všech aplikací GSM Bankingu na SIM kartách společnosti Vodafone možnost dalších M-plateb – tedy zaplacení faktury, platbu předem či navýšení volací jistiny.

Z méně často nabízených služeb stojí za to zmínit odvolání (zrušení) tuzemské platby, které umožňuje pouze Raiffeisenbank a HVB Bank. Druhá ze jmenovananých bank umožní i zadání expresní platby. eBanka dále umožňuje přes mobil odemykat a zamykat platební kartu a zjištovat její stav. Také lze přes aplikaci vygenerovat autentizační kód pro podepisování elektronických transakcí. Možné je někde i nastavit či odvolat zprávy o účtu (zůstatek či jeho změna).

Z pohledu na tabulku je zřejmé, že největší šíři služeb nabízí HVB Bank. Diskvalifikuje ji však výběr pouze jednoho operátora. Podobné je to s Raiffeisenbank – rozsah nabízených služeb je poměrně slušný, ovšem pokud máte za operátora T-Mobile či Vodafone, máte smůlu. Dále se umísťuje GSM bankovnictví s Vodafonem u ČSOB a Poštovní spořitelny a především služba Živnostenské banky, kde je počet nabízených funkcí u všech operátorů nadprůměrný a poměrně vyrovnaný.