Co mohou změnit na penzijním systému volby

Otázkou zůstává, zda zůstane penzijní připojištění spolu s kapitálovým životním pojištěním jediným způsobem, jak se v penzi zbytečně neuskrovňovat. Blížící se parlamentní volby s sebou přinášejí i plány jednotlivých stran, jak řešit důchodové zabezpečení. Stávající systém starobní penze od státu je z dlouhodobého hlediska finančně neudržitelný a co politická strana, to jiný návrh řešení.

„Prodlužování hranice odchodu do důchodu je pouze přechodným řešením. Následující vláda bude muset rozhodnout, zda zvýší daně a pojistné, aby zabránila kolapsu stávajícího systému, nebo připraví hlubší reformu založenou na rozšíření současného systému o další pilíř povinného soukromého pojištění,“ popisuje situaci Helena Horská.

Například ODS navrhuje zvýšení věku odchodu do důchodu a zavedení přesně definovaného minimálního starobního důchodu vypláceného státem. Vše ostatní by měl v plné výši hradit občan, ovšem vlastní spoření by se mělo v plné výši odečítat na daních.

 Sociální demokracie se pokoušela už před volbami marně prosadit ve sněmovně zřízení takzvané Sociální pojišťovny, která by měla zprůhlednit celý důchodový systém. Jako doplněk důchodového pojištění by mělo fungovat dobrovolné připojištění zaměstnanců s daňově

Zajímá vás, jak by dopadlo bydlení a důchod pod taktovkou malých stran?

zvýhodněnou účastí zaměstnavatelů.

V Koalici existují dva pohledy na tento problém: zatímco KDU-ČSL navrhuje vyšší daňové odpočty, US-DEU by hledala úspory především v současném průběžném důchodovém systému a zároveň snížení jeho váhy. To znamená například: sankce za předčasný odchod do důchodu, zavedení povinného spoření buď do státní důchodové pojišťovny, nebo do soukromých fondů.

Komunisté by zachovali průběžný systém v nezměněné podobě plus zavedení povinných příspěvků zaměstnavatelů a každý zaměstnanec by měl možnost dobrovolného připojištění, ovšem bez státních příspěvků.

  

Zpět na hlavní téma "Penzijní připojištění: myslete na zadní vrátka"