Co nabízejí soukromé VŠ

Pokud přemýšlíte o vysokoškolském studiu a nestačili jste si podat přihlášku na některou z klasických vysokých škol, nemusíte ztrácet hlavu. Existují ještě další školy, kde vás ke studiu mohou přijmout. Již pátým rokem vznikají v Česku soukromé vysoké školy, všechny v tzv. neuniverzitním sektoru vysokého školství.

V současné době můžete studovat na 34 soukromých vysokých školách. Celkem 58 procent studijních programů na nich je orientováno na ekonomiku, 26 na umělecké obory, 8 na právní disciplíny a zbývajících 8 procent na informatiku nebo aplikace výpočetní techniky. S výjimkou jednoho magisterského studijního programu se vesměs jedná o bakalářské studijní programy.
Některé z těchto škol však nabízejí již i magisterské programy navazující na předchozí bakalářské studium. "To znamená, že absolvent bakalářského studia na některé vysoké škole může pokračovat u nás ve studiu magisterském. Pokud se jeho dosavadní obor liší, musí absolvovat rozdílové zkoušky," uvádí Marcela Löffelmannová z Bankovního institutu v Praze.
Neuniverzitní vysoké školy běžně existují v zahraničí, často na nich studuje i polovina všech vysokoškoláků. Mnohé oslovují tím, že ve srovnání s univerzitami kladou větší důraz na užití teorie v praxi. O tom svědčí překlad jejich názvů z příslušných jazyků - vysoké odborné školy, technologické instituty.

Denně i dálkově

Většina studentů nastupuje do klasického prezenčního (denního) studia. Jsou ale i možnosti jiných forem, umožňujících skloubit studium a zaměstnání. Školy musely návrhy svých studijních programů a podmínky jejich zabezpečení obhájit před Akreditační komisí, která dohlíží na kvalitu vysokoškolského vzdělávání.
Oproti veřejným vysokým školám přijímají soukromé vysoké školy uchazeče v

Připravte se důkladně k přijímačkám na VŠ. Bude se přijímat pouze polovina uchazečů...

několika kolech přijímacího řízení a většina z nich dává šanci i těm, kteří projeví zájem až v létě. Šance uspět přitom není zanedbatelná, neboť v průměru bylo v loňském roce přijato na soukromé vysoké školy 72 procent uchazečů u přijímacího řízení. Ale stejně jako v počtech přijímaných (od 15 až přes 500) se liší škola od školy i procenty úspěšnosti uchazečů. "Na naši školu přijmeme všechny uchazeče, kteří uspějí u přijímacího řízení," říká Zuzana Píchová, vedoucí studijního oddělení Literární akademie, která jako jediná ze soukromých škol poskytuje ucelené magisterské studium.

Kolik se platí

Rozhodnete-li se studovat na soukromé vysoké škole, musíte počítat s poměrně vysokým školným. Podle vysokoškolského zákona nemůže stát - kromě vymezených výjimek na studium na takové škole přispívat. Školné proto musí krýt často celkové náklady na studium. Pohybuje se v rozmezí od 25 000 do 120 000 korun za rok. Některé banky počítají s půjčkami na studium, je třeba zvážit, jak můžete peníze splácet a jaké budete potřebovat ručení. Zkuste si také zjistit, zda škola uděluje nějaká stipendia nebo zda zohledňuje studijní výsledky.

Další internetové adresy:

www.vysokeskoly.cz
www.kampomaturite.cz
www.ssvs.cz


Patrně kvůli finančním podmínkám studia je počet přijímaných na soukromé vysoké školy oproti veřejným univerzitám stále relativně malý. Nicméně, jak ukazují údaje Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV), každoročně roste, stejně jako počet škol. Školy se liší i ve velikosti: od několika desítek studentů až po školy se stovkami studentů. V každém případě jsou soukromé vysoké školy o poznání menší instituce, což může přinést i mnohé výhody v atmosféře školy, lepší komunikace, individuálnější přístup ke studentům aj.
Větší rozšíření nabídky studia je možné čekat od chystaného vzniku veřejných neuniverzitních vysokých škol, financovaných z veřejných prostředků a zřízených nejspíše na základě vybraných vyšších odborných škol. Právě minulý týden prošel Poslaneckou sněmovnou zákon o zřízení první veřejné neuniverzitní vysoké školy v Jihlavě, na další vývoj musíme čekat.

Bakaláři na VOŠ

K bakalářskému studiu se můžete přihlásit i na vybraných vyšších odborných školách. Ty jej nabízejí společně s některou VŠ, která garantuje úroveň a podílí se na zabezpečení výuky vlastními odborníky. Student takového programu bude formálně studentem příslušné vysoké školy, jejíž diplom na konci studia dostane. Organizace studia se řídí předpisy vysoké školy, ale částečně respektuje i zvyklosti a postupy vyšší odborné školy. Studium probíhá celé nebo alespoň zčásti v prostorách VOŠ, zajišťují je pedagogové jak z VOŠ, tak z příslušné vysoké školy.
Co vám takové studium může přinést jiného? Kromě další šance, jak se dostat k vysokoškolskému studiu, může být oproti studiu na vysoké škole výhodou jiná kultura a atmosféra školy, prostředí a péče odpovídající menší instituci, případně menší vzdálenost od bydliště.
Podstatné jsou finanční podmínky studia. Ty se oproti soukromým vysokým školám

Kde najdete přehledy škol:

Aktuální seznam škol a spojení na ně můžete najít na stránkách ministerstva školství www.msmt.cz v sekci Vysoké školy.

liší. Pokud je bakalářský program nabízen VOŠ ve spolupráci s veřejnou vysokou školou, nebudete platit žádné školné, neboť podmínky odpovídají studiu na veřejných vysokých školách a na studium jde příspěvek ze státních prostředků.
Máte-li o takové studium zájem, stačí většinou zaslat vysokoškolskou přihlášku na příslušnou vyšší odbornou či vysokou školu. Podmínky přijímacího řízení v zásadě odpovídají požadavkům vysoké školy. Počet vyšších odborných škol s bakalářskými programy také postupně roste. Záleží na vzájemné dohodě vysokých a vyšších odborných škol a schválení jejich programů Akreditační komisí. Ke konci roku 2003 bylo schváleno takové studium zhruba na devíti vyšších odborných školách, další školy vyjednávají podmínky spolupráce.