Co nabízí banka v kapse?

  • 1
Budoucnost patří přímému bankovnictví, o tom není pochyb. Lidé si zvykají na ovládání účtu na dálku a pohodlí s ním spojené. Tradičními kanály elektronického bankovnictví, které klienti nejčastěji vyžívají a banky nejčastěji nabízejí, jsou telefonní, internetové a GSM bankovnictví. Následovány jsou občany méně využívanými službami jako je homebanking či WAP banking. Možnost ovládat svůj účet pomocí kapesního počítače, tedy PDA banking, dosud nabízí jediná banka – eBanka. Jaké jsou možnosti služby a jak funguje? Vyzkoušeli jsme za vás.

Klienti eBanky mohou ovládat svůj účet pomocí kapesního počítače (PDA – Personal Digital Assistent) již od začátku března tohoto roku. Připojit kapesní počítač k internetu lze buďto prostřednictvím datových přenosů mobilního telefonu (nejčastější způsob), nebo lze použít synchronizační kolébku, která spojí PDA s běžným počítačem připojeným na internet, a připojení tak pro PDA zprostředkovat. Druhý způsob však postrádá největší výhodu PDA zařízení, a to mobilnost. Další možností, kterou podporují jen nejnovější PDA zařízení, je možnost připojení k internetu pomocí tzv. hotspotů (technologie bezdrátových sítí s vysokou přenosovou rychlostí) - klient se ovšem musí pohybovat v oblasti, která je nějakým hot spotem pokryta.

Co vyžaduje PDA banking? Pro zprovoznění služby nemusíte na svém účtu nic nastavovat, nemusíte instalovat žádný speciální program - stačí vám pouze vlastnit kapesní počítač s připojením k internetu. Kapesní počítač musí obsahovat internetový prohlížeč, který podporuje SSL protokol. Dále si aktivujete připojení k internetu a vyhledáte si stránku http://pda.ebanka.cz/ (v anglické verzi pda.ebanka.com). K autentizaci a certifikaci budete potřebovat mobilní nebo osobní elektronický klíč. Operace prováděné pomocí osobního elektronického klíče jsou bezpečnější, jejich provedení je ovšem poněkud zdlouhavější; přístup k účtu prostřednictvím tohoto klíče stojí klienta 89 Kč/měsíc, zatímco prostřednictvím klíče mobilního je zdarma.  PDA bankovnictví je plně funkční také na kapesním počítači s mobilním telefonem T-Mobile MDA.

Co vše je možno zjišťovat a jaké operace lze provádět? Jde o informace různého druhu a nejčastěji prováděné bankovní operace (viz výčet). V žádném případě se funkčnost nedá srovnat s bankovnictvím internetovým.

Informace, které lze zjistit:

Přehled operací, které lze provádět:

· historie účtu + zůstatek na účtu

· zadání jednoráz. plat. příkazu

· přehled blokací platebních karet (dosud nezaúčtované platby a výběry)

· zadání trvalého plat. příkazu

· přehled jednorázových plat. příkazů

· založení termínovaného vkladu, revolvingového TV 

· přehled trvalých platebních příkazů

· založení inteligentního revolvingového TV 

· přehled termínovaných vkladů

· založení spořícího revolving. TV

Dále možnost uložení údajů - volba umožňuje nastavení čísla účtu a klientského čísla, které budou používány k předvyplňování těchto údajů v jednotlivých formulářích klientského systému. 

Jaký má služba úspěch? Aktivně ji používá mezi dvěma a třemi tisíci uživatelů měsíčně.  Rozšiřování služeb nabízených přes PDA Banking není v nejbližší době plánováno. Služby nejpodstatnější jsou pokryty, další jsou buďto pro PDA nevhodné (např. z důvodu velikosti formuláře), nebo nejsou klienty podle sdělení představitelů banky pro PDA zařízení požadovány. Kolik stojí kapesní počítač? Cena PDA zařízení, která používají operační systém PocketPC (ty používá většina klientů eBanky), se pohybuje od zhruba devíti tisíc korun výše. PDA fungující na operačním systému PalmOS lze koupit za cenu od cca tří tisíc korun.

Pokud ovšem využíváte k připojení k internetu mobilní telefon, proč nevyužít ke spojení s bankou v terénu přímo tento přístroj? Jaké je vlastně srovnání funkčnosti GSM banking a PDA banking?  Služby se liší mimo jiné strukturou informací, které lze získat, a rovněž rozsahem umožněných operací – pomocí GSM banking nelze na rozdíl od PDA například zakládat trvalé příkazy či inteligentní a spořící revolvingové termínované vklady.

Testovali jsme za vás PDA bankovnictví eBanky na PDA  hp iPAQ Pocket PC h2210. Jaký je výsledek? Pokud jste zvyklí operovat s PDA a pracujete na něm, potom jistě oceníte přehlednost této služby. Aplikace se navíc vyznačuje uživatelskou jednoduchostí. Je vhodná pro podrobnější přehledy a komplikovanější práci, zatímco pro jednorázový příkaz bude pro někoho zřejmě jednodušší využít GSM SIM Toolkit. PDA banking je službou, která jistě osloví běžné uživatele kapesního počítače. Jde o další kanál komunikace  s bankou a přestože rozšíření PDA zařízení zdaleka nedosahuje penetrace ostatních komunikačních přístrojů mezi obyvatelstvem, je možnost obsluhy účtu kapesním počítačem jistě přínosem. Jedná se o další mobilní prostředek ovládání účtu.

Bylo řečeno, že eBanka je jediná, kdo má vyvinuto  PDA banking, tedy samostatnou aplikaci pro ovládání účtu přes kapesní počítač. Co na to konkurence?  Plánuje zavedení této služby? Tři největší banky potvrdily, že prozatím zavedení PDA

Víte, jak nejvýhodněji komunikovat s bankou? Nechte si poradit ZDE

bankovnictví neplánují, neboť necítí dostatečnou poptávku ze strany klientů. HVB Bank provádí v současné době analýzu proveditelnosti. GE Capital Bank uvedla, že na zařízeních typu PDA je možno používat Internebanku Genius; služba tomu ovšem není uzpůsobena a mohou se vyskytovat problémy. Zavedení PDA banking však banka rovněž v nejbližší době nechystá, podobně jako další oslovené banky. 

Jak se vám líbí služba PDA banking? Uvítali byste ji i u své banky, nebo vám přijde zbytečná? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

reklama