Co nakoupit do školy a za kolik

  • 1
Stěžovat si na to, že nemají pro své potomky kde nakoupit školní potřeby, rodiče nemohou. Naopak rok od roku přibývá obchodů, kde se dají věci do školy pořídit třeba i o půlnoci. Kromě speciální nabídky v papírnictvích, která mají před zahájením školního roku doslova „žně“, přetékají regály se školními potřebami i v hypermarketech a supermarketech, ale i v obchodech, kde by ji zákazník nečekal, jako jsou hobbymarkety.

Kdo chce na výbavě pro školáky ušetřit, měl by zavítat do hypermarketů. Díky velkému objemu zboží, které odebírají, mohou prodávat školní potřeby levněji než specializované obchůdky. I mezi hypermarkety se ceny liší. Vyplatí se proto porovnávat je pomocí letáků nebo přímo na internetových serverech. Například na serveru AkcniCeny.cz je možné srovnat nejen ceny dvaceti maloobchodních řetězců, ale i jejich otvírací doby.


V hypermarketech neporadí

Nevýhodou velkých nákupních centrech je naprostá anonymita nákupů. Pokud potřebuje rodič poradit, jaké pero se pro dítě hodí, má obvykle smůlu. Nejprve několik dlouhých minut hledá prodavače, a když ho najde a zeptá se ho, stejně nemusí být moudřejší. „Pro sešity, tužky nebo obaly chodím do velkých nákupních center, ale když jsem potřebovala vědět, jaké kružítko či pero mám koupit pro syna leváka, šla jsem raději do blízkého papírnictví,“ říká matka tří školáků Jana Novotná.

Tipy, jak ušetřit

  • nenakupovat školní potřeby dřív než škola vydá pokyn, co dítě opravdu potřebuje
  • pořizovat sešity z recyklovaného papíru - jsou zatíženy menší daní z přidané hodnoty, a jsou tudíž levnější
  • před nákupem učebnic i školních potřeb udělat průzkum v několika prodejnách, ceny se mohou velmi lišit
  • omezit nákup značkového zahraničního zboží a školních potřeb s potiskem jsou o dost dražší, ale ne vždy kvalitnější
  • základní vybavení, jako jsou pera, tužky nebo gumy nakupovat co nejlevněji, protože nemívají dlouhou životnost; nejlepší bývá využít možnosti nákupu těchto pomůcek prostřednictvím školy ve velkoobchodě
  • na některých pomůckách se vyplatí nešetřit, například dražší kovové kružítko poslouží i několika generacím, zatímco umělohmotné nemusí vydržet ani rok
  • k seznamu povinných knih přistupovat obezřetně, někdy je stačí vypůjčit nebo ofotit vybrané partie z nich
  • kontaktovat starší spolužáky a pokusit se knihy koupit od nich 

Za populární obrázky se připlácí

Chcete porovnat spotřebitelské úvěry? Jaké jsou nabídky jednotlivých bank zjistíte v této sekci.

Diktát módy doprovází nejen oblečení, ale čím dál častěji i školní potřeby. „Děti velmi vnímají módní trendy, líbí se jim motivy z filmů jako např. Kniha džunglí II, stále oblíbené jsou školní potřeby s motivem postaviček medvídka Pú a Barbie, pro starší děti číslice ze sportovních dresů,“ uvádí Luděk Boďo ze společnosti Donau, která dováží školní potřeby. Podle Ladislavy Pavlasové ze společnosti Spar je letošním hitem sada Tornádo, což je pero s vůní a zmizík. Tuto módu rodiče ještě finančně unesou, protože komplet se dá pořídit za patnáct či dvacet korun, horší je to například se školními brašnami či penály. Jakmile se na nich objeví obrázky z filmů nebo medvědi z večerníčků, rodiče se trochu „prohnou“ - zaplatí až o padesát procent více než u tašek či batohů bez potisku.