HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

Co se zbylými valutami z dovolené?

  • 26
Již se vám stalo, že jste si z dovolené přivezli mince a bankovky, které se vám nepodařilo utratit? Nebo se pravidelně poslední den dovolené zbavujete všech peněz v národní měně? Víte, co udělat s valutami, které si dovezete domů?

Zbavit se valut není příliš jednoduché. Standardní měny jako euro nebo americký dolar můžete vyměnit zpět na koruny, ovšem nutné je počítat s poplatkem. Zbylé peníze můžete také vložit na devizový účet v příslušné měně, pokud ho máte založený. Jakmile budete potřebovat cizí měnu v hotovosti, snadno ji z účtu vyberete.

Směnit jiné (méně používané) měny na české koruny je už daleko problematičtější. Pokud vám v peněžence zbudou např. bulharské leva či litevské litasy, je jejich směna na koruny skoro nemožná, vzhledem k tomu, že to nejsou často poptávané měny a banky ani směnárny vám je zpět nevymění.

Samozřejmě také záleží na tom, jak velkou částku v dané měně máte k dispozici. Jedná-li se o zanedbatelný obnos exotických měn, pak bude lepší schovat si je na památku nebo je použít při příští návštěvě země. Jejich směna by totiž byla poměrně nákladná a rozhodně by se nevyplatila. Tato skutečnost platí zejména o mincích.

NENECHTE SI UJÍT
Poslouchej...
Poznáte špatného finančního poradce?
Kdo se má v džungli poradenství vyznat, řekne si ten, kdo si projde všechny nabídky poradenských společností. Máte pocit, že vás v oblasti osobních financí již nemůže nic překvapit? Otestujte se!
Káva
Kdo štve šéfy? Lajdáci
S čím NADŘÍZENÍ NEJSOU SPOKOJENI? Nejvíce je mrzí, že se zaměstnanci "ulejvají", zaměstnanci jak se dá. A ještě se hloupě vymlouvají.
Chcete lepší televizi? Kterou ale vybrat?
Ještě nikdy nebylo v obchodech tolik druhů televizorů a jejich ceny tak nízko jako teď. V široké nabídce by se měl vyznat i laik. POdle čeho tedy vybírat a nepřebrat?

Pokud máte větší sumu v exotické měně a víte, že ji již nevyužijete, pak se vyplatí vyměnit ji, ještě v oné zemi na mezinárodně uznávané platidlo, aby vám s ním doma nenastaly problémy. Znamená to tedy směnu do eura, dolaru nebo britské libry. Jejich další konverzi na české koruny pak lze zvážit v klidu doma. Pravdou ovšem je, že za tuto výměnu zaplatíte dva poplatky. Těm se však nevyhnete ani v případě odjezdu do zahraničí, když hodláte navštívit zemi, jejíž platidla v ČR nejsou běžně k dostání. I přes tyto formality může být dvojí směna cenově příznivější, než pokus směnit exotickou měnu po návratu do ČR.

V případě větších částek v cizí měně je také vhodné uvažovat o jejich zhodnocení do doby, než je znovu využijete. Vhodnou volbou se mohou stát investice do podílových fondů denominovaných v eurech či dolarech, jejichž výnosy mohou dosáhnout i několika desítek procent za rok (což ovšem závisí na míře rizika investice, kterou je majitel obnosu ochoten podstoupit).

Jestliže vlastníte euro nebo dolary a nepotřebujete je směnit ihned, vyplatí se i nějakou dobu sledovat vývoj kurzu a vyměnit ji co nejvýhodněji. Pro evropské měny pak platí pravidlo – zkuste je vyměnit ve směnárnách, pokud je nepřijme vaše banka.

Když už přivezete nekonvertibilní měnu v hotovosti do ČR, můžete dát bankovky k inkasu bance, aby je směnila. Z českých bank pouze ČSOB přijímá k nezávaznému inkasu bankovky určitých cizích měn, jež nejsou uváděny v běžných kurzovních lístcích. Náklady na tuto transakci jsou totiž natolik vysoké, že ji jiné banky nenabízejí. V případě, že je akceptace bankovek možná, jsou propláceny za poplatek z korunové protihodnoty. Bankovky těchto měn jsou přijímány v případě, že tomu nebrání devizové předpisy příslušných zemí (skotská libra), či neobchodovatelnost vzhledem k politickohospodářským změnám v zemích původu. V současnosti ČSOB přijímá k nezávaznému inkasu platné bankovky těchto států:

Země Měna Zkratka
Brazílie brazilský real BRL
Egypt libra egyptská EGP
Chile peso chilské CLP
Filipíny peso filipínské PHP
Indonésie indonéské rupie IDR
Island koruna islandská ISK
Izrael šekel ILS
Jihoafrická republika rand ZAR
Jordánsko dinár jordánský JOD
Keňa šilink keňský KES
Kolumbie peso kolumbijský COP
Kostarika colón kostarický GRC
Kypr libra kyperská CYP
Malajsie rinngit malajský MYR
Malta lira maltská MTL
Mexiko peso mexické MXN
Myanmar kyat MMK
Nový Zéland dolar novozélandský NZD
Peru nuevo sol PEN
Saudská Arábie riál saúdský SAR
Seychely rupie seyschelská SCR
Singapur dolar singapurský SGD
Spojené Arabské Emiráty dirham SAE AED
Tchaj-wan dolar tchaiwanský nový TWD
Thajsko bath THB
Turecko (pouze od 100 000 TRL) lira turecká TRL
Uruguay peso uruguayské UYU
Venezuela bolívar VEB

Zdroj: ČSOB

Řešením pro platby na dovolené může být i platební karta (pokud ji obchodník akceptuje). Její majitel totiž neplatí poplatek za provedení transakce a dostává při zúčtování i výhodnější (devizový) kurz vzhledem k bezhotovostnímu převodu. Karta může sloužit také jako finanční rezerva a dá se pomocí ní vybrat hotovost v bankomatu. Pak je ale nutné připravit se na poplatky v řádech stokorun. Lze se tak ale dostat k místní měně jen v takovém množství, které právě potřebujete.

Pokud tedy ještě nemáte zbytečné a nesměnitelné bankovky doma a chystáte se na dovolenou, dobře si rozmyslete, kolik peněz budete nutně potřebovat s sebou a jaká částka se vám vyplatí vyměnit doma a s jakou počkáte až na místo určení.

Jak jste naložili se zbylými valutami z dovolené vy? Máte již doma pěknou sbírku exotických bankovek, které nelze směnit? Napište nám své názory.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz