Co udělat s markami?

  • 2
Zatímco v EU bude výměna místních měn za euro zadarmo, v České republice budou banky požadovat poplatek. Ve většině případů pak budete moci směnit pouze bankovky nebo mince větších nominálních hodnot.
Co doporučují české banky?
  • vyměnit marky, franky, liry ad. do konce roku 2001
  • od roku 2002 totiž banky při výměně vyplatí méně než nominální hodnotu
  • vyplacená částka se bude stále snižovat (až o desítky procent)
V Evropské měnové unii začne již za pár dní obrovská kampaň, která má připravit obyvatele dvanácti členských zemí na euro. V České republice panuje v tomto ohledu zatím ticho po pěšině. Přitom nástup eura se blíží a teď v době návratu z dovolených, kdy lidem často zbylo v peněžence pár marek, franků nebo lir, zbývá jen málo času na to vyřešit, jak s těmito penězi naložit. Protože nejsme členy Evropské unie, budou u nás platit poněkud odlišná pravidla než ve dvanácti zemích eurozóny. "Banky a směnárny proto budou k výměně národních měn za euro přistupovat jako k výměně jedné měny za druhou," potvrzuje na svých internetových stránkách i Česká národní banka. Jinými slovy, zatímco v EU bude výměna zadarmo, v České republice budou banky požadovat poplatek. Navíc je ve většině případů "zajímají" pouze bankovky nebo mince větších nominálních hodnot.

U drobných mincí budou zřejmě poplatky ještě vyšší. Hotovostní výměna zatím není možná. Půjde to až od příštího roku, a to až do konce platnosti jednotlivých měn. U většiny případů podobně jako v západní Evropě tedy až do konce února. "Po únoru 2002 již nebudeme směňovat například marky nebo franky za nominální hodnotu. Budeme odkupovat za hodnotu nižší než nominál a tato hodnota se bude postupem času snižovat," uvedla mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková s tím, že odkupní cena může klesnout nakonec třeba až o padesát procent. Lépe na tom budou majitelé devizových kont, kterým bude jejich účet převeden na euroměnu zdarma. Kromě toho, že jim může zůstat i dosavadní číslo účtu, budou mít totiž někdy i zvýhodněný poplatek za jeho vedení. "Dosavadní stokorunový poplatek za čtvrt roku bude u nás změněn na tři eura. Rozdíl bude tedy asi deset korun," potvrzuje mluvčí Raiffeisen Bank Tomáš Krones.

Co tedy mají dělat ti, kdo nemají vedené konto v cizí měně a doma mají schované valuty? Počkat a vyměnit je za eura na začátku příštího roku? To však bude za poplatek. Česká národní banka doporučuje tyto peníze vyměnit po návratu z dovolené zpátky na české koruny. "Vyhnete se tak návalům v bankách a směnárnách na konci roku," doporučuje ČNB. Tato varianta však není výhodná, vyžaduje totiž v případě potřeby výjezdu do ciziny opětovnou výměnu, a tedy placení směnárenských poplatků. A to dokonce dvakrát. Také doporučení ČNB založit si devizový účet a složit na něj jednotlivé národní měny vyžaduje dodatečné finální náklady. Založení konta totiž není většinou zadarmo. Pokud člověku nezbude pouze pár drobných, které se dají věnovat na charitu, a některé české banky o možnosti uspořádat sbírku vážně uvažovaly, zůstává tedy nejlevnější variantou sebrat peníze od známých a odjet je na začátku roku zdarma vyměnit třeba do Německa. Je nutné si ale spočítat, zda se cesta vzhledem k projetému benzinu vyplatí.

Další informace o přechodu západoevropských měn na euro naleznete zde