Co ukázaly přijímací zkoušky na nečisto

- Možnost zkusit, jak vypadá opravdový pohovor u mezinárodní firmy, měly dvě desítky absolventů různých vysokých škol. Ti, co využili nabídky společnosti Unilever, si na místě mohli ověřit, jaké mají šance při skutečném přijímacím řízení. »Chtěla jsem zkusit, jak to vypadá u pohovoru ještě před tím, než budu hledat zaměstnání,« říká Jarmila Kuchařová, studentka posledního ročníku VŠE.
V edle zástupců firmy se pohovoru zúčastnila také psycholožka z poradenské firmy Pricew aterhouseCoopers. Ta na konci pohovoru spolu s manažerem podniku zhodnotila vystoupení uchazeče, případně poradila, čeho by se měl napříště vyvarovat. A jaké padaly otázky? Řeč se zdaleka netočila jenom kolem údajů ze životopisu.

Manažer podniku Jan Bechyně byl zvědavý například na pracovní zkušenosti studentů, jejich schopnosti sebeprosazení a týmové spolupráce. »Jak jste dokázala zvládnout neshody, jak jste ve firmě řešila konflikt? Vzpomeňte, kdy jste se musela samostatně rozhodovat,« dostala otázku studentka.

Z rad psycholožky Petry Mrázové z PriceWaterhouseCoopers vyplynulo, že se při pohovoru vyplatí zůstat svůj, protože zkušený personalista stejně přetvářku pozná, nebo se nebát položit doplňující otázku, pokud není původní dotaz zcela srozumitelný.

Osvědčuje se pilná domácí příprava, která by měla obnášet vyhledání informací o budoucím zaměstnavateli a přípravu přehledu o dosavadních pracovních zkušenostech a osobních úspěších. A kteří absolventi mají šanci? Podle manažera firmy Unilever Jana Bechyněho se uplatňují stejně dobře absolventi VŠE jako technických nebo pedagogických škol. Nejdůležitější jsou stejně jejich vlastnosti rozhodnost, samostatnost, energie, schopnost analýzy a práce v týmu.