Co znamená v praxi smlouva o sociálním zabezpečení mezi Českem a Německem

Nová smlouva mezi ČR a SNR přináší změny také do sociálního zabezpečení souvisícího se zaměstnáním. Díky ní bude v sociální oblasti zabezpečeno rovné nakládání s příslušníky obou smluvních států, sčítání pojistných dob pro stanovení nároků, výplata dávek do ciziny, a především uplatňování jediného zákonodárství. Nemělo by docházet k situacím, kdy budou osoby vyloučeny ze sociálního pojištění v obou zemích, nebo naopak pojištěné v obou státech.

Jednoduše lze říci, že pojištění se bude řídit právem státu, ve kterém bude pojištěnec výdělečně činný (výjimku tvoří zaměstnanci diplomatických misí, námořníci a zaměstnanci vyslaní v rámci zaměstnaneckého poměru do druhého smluvního státu). Tato dohoda má velký vliv především na výpočet nároku na důchod a umožňuje přiznání nároků na něj se zřetelem k dobám pojištění získaným ve druhém státě, pokud se časově nepřekrývají a zároveň vyplácení této dávky z jednoho smluvního státu do druhého, a to bez omezení. Ulehčení přináší tato smlouva i v oblasti zdravotního pojištění, které se bude týkat především turistů.

Oba smluvní státy se dohodly, že jim bude poskytnuta v nezbytném rozsahu bezplatně také zdravotní péče. Je však třeba zdůraznit, že se jedná pouze o neodkladnou zdravotní péči. Velice významné je též ustanovení smlouvy o uznávání a výkonu exekučních rozhodnutí soudů a exekučních listin oprávněných organizací a státních úřadů o příspěvcích a jiných pohledávkách v sociálním zabezpečení. Všechny osoby žijící v České republice a mající nedoplatky v sociální oblasti v SRN mohou být přímo exekuovány na tuzemském území Česka. V konkurzním řízení mají tyto nedoplatky stejné přednostní právo, tak jako by to byly nedoplatky z tuzemska.