Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Věříte svému projektu? Oslovte zákazníky pomocí crowdfundigu

Mít zajímavý nápad většinou nestačí. Když banky odmítají poskytnout půjčku a autorům chybí odvaha a zdravá drzost oslovit větší investory, proč se neobrátit rovnou na případné budoucí zákazníky a fanoušky? Třeba prostřednictvím internetové sbírky na některém z crowdfundingových serverů.

Crowdfunding je systém financování, při kterém lidé za svůj příspěvek na vznik projektu dostanou nějakou odměnu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„V podstatě si u nás člověk na 45 dní otevře e-shop. Ta výloha, kterou nabízí, musí být zajímavá, pestrá a především musí být schopný dostát svým slibům a závazkům,“ tvrdí Pavel Eichler, spoluzakladatel nejznámějšího českého crowdfundingového webu Hithit.cz.

Co je crowdfunding

  • Crowdfunding je systém financování, při kterém lidé za svůj příspěvek na vznik projektu dostanou nějakou odměnu.
  • Pokud projekt nenasbírá za určitou dobu (na Hithit za 45 dnů, Startovač za 15, 30 nebo 60 dnů) alespoň 100 procent stanovené částky, peníze se dárcům vracejí. Například Hithit má stanovený dolní limit 50 tisíc korun.
  • Kam se podívat:
    Hithit.cz,
    Startovac.cz, Katalyzator.cz, Kreativcisobe.cz, Kickstarter.com, GoFundMe.com, Indiegogo.com, YouCaring.com

Projekt se společníky odstartovali před více než dvěma lety poté, co se na ně obraceli přátelé s dotazy, zda neví o sponzorech, kteří by jim přispěli třeba na natočení alba. „Dlouho jsme je s kamarádem a společníkem Alešem Burgerem museli odmítat, i když bychom jim pomohli rádi. Měli jsme ale dost práce s organizováním koncertů a festivalů,“ vzpomíná Eichler, bývalý redaktor iDNES.cz a MF DNES.

Spojili se s programátory, kteří měli projekt na hromadné financování už připravený podle amerického webu Kickstarter. „Důkladně jsme zkoumali jeho principy, pravidla crowdfundingu a řekli jsme si, že to má smysl a mohlo by to fungovat i v Česku. Věděli jsme, že je tu velká poptávka po alternativních a komunitních věcech a zároveň ubývá tok peněz shora,“ říká Eichler.

Mezi prvními úspěšnými projekty bylo natočení alba písničkáře Xaviera Baumaxy, nová deska Vladimíra 518 nebo letní kino klubu Meetfactory. A pak už se to rozjelo a lidé se se svými projekty začali sami hlásit.

Od listopadu 2012 se prostřednictvím Hithitu podařilo úspěšně dovést do konce skoro 200 projektů a mezi kreativce, umělce, sportovce, ale i lidi činné ve veřejném prostoru se rozdělilo kolem 20 milionů korun. „Jsou to lidé, kteří mají dobré nápady, ale nejsou třeba tak dobří obchodníci,“ uvádí spoluzakladatel portálu.

Všechno, nebo nic

Princip crowdfundingu je jednoduchý. Lidé přijdou se zajímavým projektem a částkou, kterou na jeho realizaci potřebují. Na webu projekt představí, nahrají motivační video a vymyslí odměny, jež dostanou lidé, kteří na vznik díla přispějí.

„Největší zájem je o produkty, které crowdfundingem vzniknou. Takže třeba o finální CD nebo knihu, ale můžou to být i služby. Třeba Meetfactory měla jako jednu z odměn pro lidi, kteří přispějí na vznik letního kina, hodinový jogging s Davidem Kollerem,“ popisuje Eichler.

Vystavením projektu ovšem práce nekončí. Jeho autoři se naopak musí začít snažit, aby potřebné peníze sehnali. Pokud se jim to v dané době nepodaří, nedostanou ani korunu a všechny peníze se vrátí zpět na účty dárců. Společnosti zprostředkovávající crowdfunding si berou provizi (7 – 9 procent) taktéž jen v případě úspěšných projektů.

Důležitá je personalizace odměny a komunikace

Úspěšnost projektů se pohybuje kolem 45 procent. „Projekty, které neuspějí, jsou většinou ty, jejichž autoři podcení prezentaci a komunikaci s potenciálními dárci. Musí se za svůj produkt postavit a říct jim: buďte součást příběhu. Ne každý to zvládne, i když si to na začátku může myslet,“ říká spoluzakladatel portálu Startovač.cz Slávek Rejthar.

Výběr úspěšných projektů

Výběr úspěšných projektů
(v závorce požadovaná částka)

  • United Islands 2014 1,7 mil. Kč (1,6 mil. Kč)
  • Xavierovo Dawntempo 303 tis. Kč (200 tis. Kč)
  • Piana na ulici 203 tis. Kč (180 tis. Kč)
  • Zachraňte herečky z filmu Bella Mia! 191 tis. Kč (180 tis. Kč)
  • Dominika na cestě 298 tis. Kč (60 tis. Kč)
  • Vybudování Indian studia 2.0 110 tis. Kč (20 tis. Kč)
  • Mňága a Žďorp: Made in China 581 tis. Kč (500 tis. Kč)
  • Maraton a jiné pošetilosti 135 tis. (50 tis. Kč)
  • Vydání gay pohádky Princ a princ 158 tis. Kč (88 tis. Kč)

Období, po které má projekt šanci sbírat peníze, je pro jeho autory mimořádně náročné. „Člověk musí být připravený věnovat se tomu denně. Nejde projekt jen vytvořit a čekat. Je potřeba aktivně oslovovat co nejširší skupinu lidí, nespoléhat jen na Facebook a hlavně je potřeba perfektně se připravit,“ popisuje Tereza Mácová, která společně s přáteli vybrala prostřednictvím Hithitu dostatek peněz pro uspořádání festivalu polského filmu, hudby a delikates Bardzo fajný festival.

Odměny je podle ní potřeba pořádně promyslet a představit kupujícím. „Důležitá je personalizace odměny. Ukážete fotografii odměny a představíte člověka, se kterým je spojená. To vše musíte mít kvalitně nafocené a být neustále připraveni fotografiemi na Facebooku kampaň oživovat,“ radí dalším zájemcům.

Pokud se člověk propagaci věnuje, má podle Eichlera velkou šanci na úspěch. „Pokud se projekt dostane nad 30 procent, tak se v 90 procentech případů dokončí úspěšně. A pokud přesáhne 70 procent, má to téměř jisté. Lidé, kteří si ho už jakoby předplatili, o tom začnou kolem sebe více mluvit, protože chtějí, aby dopadl dobře, nechtějí svoje peníze zpátky,“ vysvětluje.

Slávek Rejthar ze Startovače ovšem podotýká, že lidé musí při tvorbě projektu používat selský rozum a správně odhadnout potřebnou částku. „Není to navíc o ‚financování života’, musí vzniknout něco konkrétního,“ upozorňuje.

Mezinárodní přesah? Zkuste to ve světě

U některých produktů se navíc vyplatí neomezovat se na crowdfundingové servery v Česku a vydat se rovnou na některou z mezinárodních platforem, jako jsou třeba nejznámější Kickstarter.com a Indiegogo.com. Pokud mají projekt dobře odprezentovaný, mají šanci na úspěch. „Začíná se ale říkat, že horečka komunitního financování pomalu opadá. Řada projektů totiž loni se snahou o výběr peněz neuspěla. Mezi nejúspěšnější výjimky roku 2014 však patří česká středověká hra Kingdom Come (více zde). Během jednoho měsíce totiž na Kickstarteru vybrala okolo 36 milionů korun,“ říká redaktor Bonusweb.cz Andrej Brabec.

Jak dodává, díky českému serveru Startovač pro změnu vznikla mobilní verze klasické hry Brány Skeldalu. „Ta se pokoušela získat 180 tisíc korun a úspěch zajistil až mecenáš, který na poslední chvíli přispěl 98 tisíc,“ přibližuje Andrej Brabec.

Oblast, na kterou lze shánět peníze prostřednictvím crowdfundingu, je prakticky neomezená. Například na Nakopni.me se nebála ústecká firma prezentovat svůj „internetově nepříliš sexy“ projekt nabízející úsporu při ohřevu vody. A v době vydání článku měla na kontě více než 90 procent požadované částky.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...