Česká spořitelna

Česká spořitelna - Česká spořitelna | foto: MF DNES

ČS slibuje bezpečnější karty, ne však zadarmo

Česká spořitelna oznámila, že od příštího roku rozšiřuje pojištění zneužití platební karty a zároveň snižuje odpovědnost klienta při její ztrátě nebo odcizení. Je tato nabídka skutečně tak unikátní? Nejde jen o léčku na miliony klientů?

Pokud dnes klient České spořitelny ztratí platební kartu, nebo mu bude odcizena, o neoprávněně vybrané peníze až do okamžiku nahlášení ztráty karty rozhodně přijde. Banka totiž v současnosti ručí za neoprávněné transakce až od nahlášení ztráty, resp. blokaci karty. 

Nově bude banka ručit za neoprávněné transakce ztracenou nebo odcizenou platební kartou přesahující částku 4500 korun již ve lhůtě 48 hodin před blokací karty. Mimo její odpovědnost však stojí  transakce realizované použitím PINu. To odpovídá doporučením, která jsou obsažena ve Vzorových obchodních podmínkách pro vydávání a užívání elektronických platebních prostředků ČNB. Doporučení ČNB (vzorové podmínky) pochází již z konce roku 2002, vydány však byly až k 1. lednu 2003 v souvislosti s nabytím účinnosti zákona o platebním styku. Česká spořitelna je tak první bankou, která podobné omezení odpovědnosti zavádí.

Nicméně novinka od 1. ledna 2007 bude znamenat, že pořídíte lépe s pojištěním karty, zejména pokud máte problémy se zapamatováním PINu. Pojištění zneužití karty se bude totiž vztahovat i na transakce realizované s použitím PINu. 

Pojištění karty kryje rizika spojená se zneužitím platební karty, nově až 96 hodin před blokací včetně transakcí s ověřením PINu a pojištění spoluúčasti 4500 korun, ale nejen je. Vztahuje se totiž i na další cennosti, o něž pravděpodobně s platební kartou přijdete. Nemusíte proto zoufat ani nad vydanými penězi za nové doklady, za výměnu zámků u dveří bytu nebo nad právě vybranou a ihned odcizenou hotovostí –  vše zmíněné je totiž rovněž pojištěno. Česká spořitelna se dále rozhodla k lednu příštího roku zvýšit na dvojnásobek pojistné krytí právě pro případ ztráty nebo odcizení klíčů a osobních dokladů a také u odcizení hotovosti. Konečné roční ceny pojištění dle nových podmínek se tyto úpravy kupodivu nijak nedotkly. Těšit se na nové podmínky mohou i ti, kteří již pojištění karty sjednané mají, neboť nové podmínky se od příštího roku vztahují i na ně.

Parametry pojištění ztráty platební karty České spořitelny od 1.1.2007 v Kč
Pojistné krytí zneužití Odcizení hotovosti  Dokumenty a klíče Cena 
ročně
 
 10 000  10 000  8 000  170
 30 000  10 000  8 000  320
 50 000  10 000  8 000  480

Má konkurence navrch?
Pojištění zneužití platební karty je dnes obecně běžně nabízeným bankovním produktem, který obvykle není u karty sjednáván automaticky. Výjimkou je např. BAWAG Bank CZ, kde právě pojištění zneužití platební karty při její ztrátě nebo odcizení standardní součástí  je a cenu tohoto pojištění zahrnuje již přímo poplatek za platební kartu.

Nicméně mezi nabídkami jednotlivých bank jsou spíše jen drobné odchylky, pojistná rizika jsou obdobná a v podobných poměrech také pojišťovaná. Rozdíly jsou např. ve výších pojistného krytí, ale i v konečné ceně pojištění. Nejvyšší pojistné krytí můžete získat u ČSOB (varianta Extra), a to 200 tisíc korun. Taková pojistka ovšem přijde ročně na 1300 korun.

Také nabídka Komerční banky se jeví z určitého pohledu zajímavě. Zatímco za pojištění první karty vydáte 276 korun, druhá pojistka už stojí pouze 192 korun. To je zajímavé zejména pro ty, co využívají u běžného účtu v rodině dvě platební karty. Nejdelší období před blokací, resp. stoplistací, na které se pojištění karty vztahuje u realizovaných neoprávněných transakcí, sjednají klienti hned dvou bank. U HVB Bank CZ a eBanky činí tato doba dokonce 120 hodin. Česká spořitelna ovšem už není jedinou bankou, kde se setkáte s pojištěním neoprávněných transakcí autorizovaných PINem. Tuto službu zavedla nedávno u svého pojištění karet Raiffeisenbank. Suma  neoprávněných transakcí, které budou z pojištění kryty, však nepřesáhne 10 tisíc korun.

V případě, že klient České spořitelny nebude zbytečně utápět své finance na běžném účtu a jeho zůstatek tak bude dosahovat pouze desetitisícových hodnot, pak je nabídka ČS zajímavá nejen cenou, ale i pojistnými podmínkami. Příjemnější charakteristiky pojištění zneužití karet z určitého hlediska nabídne pouze pár jejích konkurentů (např. ČSOB s krytím až 200 tis. Kč, nižší poplatek za pojištění druhé karty u KB, či HVB Bank a eBanka s pojistnou dobou před blokací karty 120 hodin, Raiffeisenbank s pojištěním PINových transakcí), ovšem mnohdy již za méně příznivých podmínek, jako je například cena, či výše pojistného krytí.