Daňové přiznání musíte odevzdat, i když vykazujete ztrátu z podnikání nebo z pronájmu. Ilustrační snímek

Daňové přiznání musíte odevzdat, i když vykazujete ztrátu z podnikání nebo z pronájmu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daně 2015: Kdo musí přiznat daně sám

  • 3
Podnikatelům je jasné, že se vyplňování daňových tiskopisů nevyhnou. Ale v mnohých případech tato povinnost platí i pro zaměstnance. Přečtěte si, zda se to netýká i vás.

Myšlenkami na daňové přiznání se nemusí zatěžovat ti, kdo neměli žádné zdanitelné příjmy. Laicky řečeno jsou to lidé, kteří nedostávali žádné peníze za práci - třeba matky (nebo otcové) na rodičovské, ti, kdo pobírají jen sociální dávky, nezaměstnaní či valná většina příjemců důchodů. Zde platí výjimka: kdo má roční důchod vyšší než 331 200 korun, ten částku nad tuto hranici zdanit musí, není to však častý případ.

Nepřehlédněte

O daňové přiznání se také nemusí starat zaměstnanci, kteří měli v roce 2015 jednoho zaměstnavatele či několik zaměstnavatelů, ale postupně a u všech podepsali růžový formulář, tzv. Prohlášení poplatníka k dani. Těm, pokud o to požádají, zpracuje vypořádání daně z příjmů mzdová účtárna, a to i ve chvíli, kdy uplatňují úroky z hypotéky, dary charitě, platby životního pojištění. Jen je třeba včas dodat podklady.

Stejně tak nemusí daňové přiznání podávat ten, kdo má pouze výdělky daněné srážkovou daní (dividendy, podíly na zisku, úroky z bankovních vkladů, honoráře, za určitých podmínek také příjmy z dohody o provedení práce).

Ovšem pozor. V těchto dvou posledních případech by možná bylo výhodné daňové přiznání podat a uplatnit možné slevy. Jen samotná sleva „na poplatníka“ je 24 840 korun. A až tolik můžete získat zpět na již stržené dani.

Přečtěte si osm situací, ve kterých se řeší daňová přiznání:

1 Přivydělali jste si ke mzdě

Vyplnit a odevzdat daňové přiznání musíte v případě, že si jako zaměstnanec přivyděláváte. Můžete například pronajímat byt, mít živnostenské oprávnění a dělat třeba na zakázku webové stránky nebo prodávat zemědělské přebytky.

Pokud je takový přivýdělek vyšší než 6 tisíc korun za rok, povinnost podat daňové přiznání se na vás vztahuje. Zaměstnavatel za vás daně nevypořádá.

Čtěte také

Nezapomeňte: Do těchto 6 tisíc se počítají příjmy, nikoli zisk. Jestliže jste například za prodaná štěňata inkasovali 10 tisíc korun, ale výdaje byly 8 tisíc (zisk tedy pouhé 2 tisíce), i tak se na vás povinnost vztahuje.

Existuje výjimka: Pokud vaše příjmy spadají pod § 10 (takzvané ostatní příjmy) a jsou svou podstatou „z příležitostných činností“, jsou od daně osvobozeny, když nepřesáhly 30 tisíc korun za rok. Výjimkou z výjimky jsou včelaři - u nich se nedá mluvit o příležitostné činnosti, nemusí však daně řešit, pokud nemají více než 60 včelstev.

2 Máte dvě práce

Když máte několik zaměstnání souběžně, musíte sami vyplnit formuláře.

Jestli jste v roce 2015 změnili místo a z jednoho zaměstnání přešli do druhého (a u obou zaměstnavatelů postupně podepsali „Prohlášení poplatníka k dani“), nemusíte si dělat hlavu - donesete do mzdové účtárny potvrzení o příjmech z první práce a zaměstnavatel se o vypořádání daní postará.

Nezapomeňte: V případě, že jste si formou dohody o provedení práce přivydělali do 10 tisíc korun za měsíc, zaměstnavatel vám automaticky strhává srážkovou daň a vy daňové přiznání nemusíte řešit, i když vám tyto příjmy plynuly souběžně s příjmy z vašeho hlavního pracovního poměru.

3 Podnikali jste se ztrátou

Daňové přiznání musíte odevzdat, i když vykazujete ztrátu z podnikání nebo z pronájmu. Sice jste ve skutečnosti nevydělali ani 15 tisíc korun, ale o ztrátu si budete chtít zvýšit výdaje v následujícím období.

Nezapomeňte: Ztrátu můžete uplatnit nejen v následujícím roce, ale během následujících pěti let.

4 Dostali jste honorář

Daňový formulář budou muset vyplňovat i ti, kdo pracovali za honorář.

Honoráře se totiž počítají do skupiny příjmů ze samostatné činnosti podle § 7. Pokud jsou to honoráře třeba za psaní knih či účinkování v reklamě, nezáleží na jeho výši (samozřejmě mimo limitů 6 a 15 tisíc).

Jestliže jde o honoráře za příspěvky do tisku, rozhlasu a televize (a jejich internetových obdob) platí výjimka: když jste za ně dostali od jednoho zadavatele v měsíci méně než 10 tisíc korun, strhne rovnou 15procentní srážkovou daň a vy nemusíte přiznání řešit.

5 Pozor na dary a domy

Pokud získáte příjem, který je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen a je vyšší než 5 tisíc korun, musíte to správci daně oznámit. Může to být třeba v případě, když dostanete nemovitost od příbuzných a její hodnota je vyšší než 5 milionů. Nebudete kvůli tomu podávat daňové přiznání, ale stačí sepsat výši příjmu, popis okolností jeho nabytí a datum, kdy příjem vznikl.

Nezapomeňte: Naopak, když prodáte nemovitost, nemusíte příjem danit, když jste ji vlastnili alespoň pět let či v ní bydleli alespoň dva roky. Pokud jde například o dům, který jste zdědili, počítá se v mnoha případech do lhůty i doba, kdy ji vlastnil zemřelý příbuzný. Pokud nicméně příjem z prodeje této nemovitosti přesáhne výše uvedených 5 milionů korun, máte i v tomto případě oznamovací povinnost.

6 Vypověděli jste pojistku

Když předčasně vypovíte životní pojištění nebo penzijní připojištění, musíte takzvaně dodaňovat, pokud jste si v předchozích letech uplatňovali daňové úlevy. To za vás zaměstnavatel neudělá, budete muset využité úlevy za předchozí roky uvést v daňovém přiznání do takzvaných ostatních příjmů.

Nezapomeňte: Dodanit musíte i v případě, že jste jednu pojistku vypověděli, peníze vybrali a obratem si uzavřeli jiné obdobné pojištění.

7 Nejste zaměstnáni a vydělali jste si

Můžete být podnikatel, ale také student, penzista, v domácnosti či být s dítětem na rodičovské. Prostě když nemáte zaměstnanecké příjmy a vydělali jste si za rok 15 tisíc korun a víc, musíte odevzdat formuláře.

Nezapomeňte: Opět se počítají příjmy, nikoliv zisk. Když si na rodičovské přivyděláte 40 tisíc korun výrobou šperků, přiznání budete podávat, i když náklady na materiál vyšly na 30 tisíc korun. Pokud jste OSVČ, ale ze své samostatné výdělečné činnosti jste v roce 2015 neměli žádné příjmy, oznamte to svému správci daně formou podání takzvaného nulového přiznání.

8 Máte vysoký plat

Máte sice jen zaměstnanecké příjmy, ale v roce 2015 byla vaše hrubá mzda vyšší než 1 277 328 korun. Pak budete platit takzvanou solidární daň. Ta se počítá jako 7 % z toho, co jste si vydělali nad tento limit.

Konzultace: Gabriela Ivanco, senior manažerka daňového oddělení Mazars. Uvedený výčet situací obsahuje základní informace. V případě pochybností se vždy obraťte na daňového poradce