Daně se nevyhýbají ani ženám na mateřské

Sociální dávky od státu, které dostávají ženy či muži na mateřské dovolené nebo důchodci (do určité částky podle zákona) a nezaměstnaní, jsou od daně z příjmů osvobozené. Ale pokud si lidé pobírající sociální dávky přivydělávají a jejich příjmy překročí hranici danou zákonem, daň z příjmů platit musí, stejně jako podávat daňové přiznání.

Daň jsou povinni odvést, pokud si například přivydělávají samostatnou výdělečnou činností a jejich příjmy za rok přesáhnou 15 000 korun. Do těchto výdělků se však nepočítají příjmy, které již byly zdaněné. Třeba honoráře do 3 000 korun měsíčně zdaněné u zdroje deseti procenty apod. A příjmy od daně z příjmů osvobozené, tedy například zmíněné sociální dávky od státu.

Jestliže si přivydělávají formou například dohody o provedení práce nebo jiné zaměstnanecké smlouvy, je povinen postarat se o zdanění zaměstnavatel.

Důchodci: žádná minimální daň

V případě důchodců je za rok 2004 od daně osvobozena částka důchodu 144 000 korun. Pokud je důchod vyšší, je třeba rozdíl mezi touto částkou a skutečným důchodem zdanit. Ovšem za předpokladu, že tento rozdíl přesáhne 15 000 korun. Pokud by byl nižší, daň rovněž není třeba odvádět.

Důchodců se týká ještě jedna výjimka: v případě, že podnikají a jejich příjmy jsou tak malé, že by se na ně podle zákona vztahovala minimální daň, platit ji nemusí. Jsou od ní totiž osvobozeni. Zároveň o jednu výhodu přicházejí – podnikající důchodci si nemohou snížit základ daně o nezdanitelnou část na poplatníka, tedy o částku 38 040 korun.

Rodičovský příspěvek se do příjmů nezahrnuje

Časté dotazy ohledně žen na mateřské a daní směřují také k možnosti odečíst si položku „na manželku/manžela“ s nízkými příjmy. Zákon umožňuje, aby si druhý z partnerů snížil základ daně o 21 720 korun ročně v případě, že manžel či manželka žijící ve společné domácnosti nemá vlastní příjmy přesahující 38 040 korun ročně. (Částka 21 720 korun se zvyšuje na dvojnásobek, pokud je manžel/manželka navíc držitelem průkazu ZTP-P.) Dávky státní sociální podpory, tedy i rodičovský příspěvek, se přitom do těchto příjmů nezahrnují.

Na co byste si měli dát pozor při výběru banky? Co všechno vás čeká při rušení běžného účtu? Přečtěte si naše aktuální téma.