studentky

studentky | foto: MF DNES

Daně šité na míru: studentka s brigádou

  • 5
Blanka studuje ve třetím ročníku vysoké školy. Studium se jí daří, pobírá dokonce prospěchové stipendium, v roce 2006 dostala za dobré výsledky vyplaceno celkem 9000 korun. Bydlí daleko od své školy, má proto nárok na příspěvek na ubytování, který poskytuje její škola ve výši 670 korun měsíčně.

Kromě toho Blanka brigádnicky pracuje pro catteringovou firmu – loni si u ní vydělala celkem 48 000 korun, které jí firma vyplácela formou dohody o provedení práce. Protože její výdělek měsíčně nepřevýšil 5000 korun, firma strhla srážkou daň ve výši 15 procent, sociální a zdravotní pojištění neřešila.

Kolik zaplatí:

Daň z příjmů

Ze stipendií se daň z příjmu neplatí. U příjmu z práce, kterou vykonává na základě dohody o provedení práce, strhává patnáctiprocentní daň z příjmu přímo zaměstnavatel ještě předtím, než Blance pošle peníze na účet. V našem modelovém příkladě se tedy studentka nemusí o daň z příjmu starat. Kdyby však měsíční odměna převýšila 5000 korun, zaměstnavatel by jí strhával zálohy na daň a Blanka by musela sama podat daňové přiznání, pokud u zaměstnavatele nepodepsala „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků“, a vyrovnat se se státem.

Pokud toto prohlášení u zaměstnavatele podepíše, může po zaměstnavateli požadovat, aby zúčtoval její zálohy na daň. Bude-li přeplatek na dani vyšší než 50 korun, zaměstnavatel jí buď o tuto částku strhne méně na dani, nebo ji vyplatí.

Sociální pojištění

Sociální pojištění není u dohody o provedení práce třeba platit, a to ani v případě, že by Blanka přesáhla hranici 5000 měsíčně a podávala sama daňové přiznání.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Zdravotní pojištění

Ani zdravotní pojištění není u dohody o provedení práce třeba platit. Na situaci se nic nemění ani v případě, že by Blanka přesáhla hranici 5000 měsíčně a podávala sama daňové přiznání.

Alternativa: Blanka uvažuje o tom, že svou spolupráci s catteringovou společností rozšíří, a protože pak bude svou podnikatelskou činnost vykonávat soustavně, pod vlastním jménem a na svůj účet, musí si opatřit živnostenský list a registrovat se jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) u své zdravotní pojišťovny, u správy sociálního zabezpečení a také na finančním úřadu. Výdaje pak může uplatňovat procentem z příjmů (40 procent).

Vzhledem k tomu, že je jí méně než 26 let a připravuje se na budoucí povolání soustavným studiem, bude pro účely pojistného na sociální zabezpečení OSVČ s vedlejší činností, pokud k přehledu přiloží potvrzení školy (fakulty), že ji studuje.

Kdyby Blančin rozdíl mezi příjmy a výdaji z podnikání nepřesáhl částku 45 200 korun, pouze podá na správu sociálního zabezpečení přehled, nic neplatí – ani zálohy, bude-li OSVČ s vedlejší činností.

Rovněž pro ni neplatí minimální vyměřovací základ pro pojistné na veřejné zdravotní pojištění, neboť za ni platí během studia pojistné stát.