Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně šité na míru: zaměstnaný lékař

aktualizováno 
Petr je lékař. Pracuje na klinice a v roce 2006 si vydělal 300 000 korun. Zaměstnavatel za něho odvedl zálohu na daň z příjmu 40 000 korun, zaplatil sociální a zdravotní pojištění 37 500 korun. Na Petra se obrátila farmaceutická firma s nabídkou spolupráce.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Sledoval reakce pacientů na konkrétní lék, sepsal o tom podle zadání farmaceutické firmy zprávu a následně dostal zaplaceno. Reprezentant farmaceutické společnosti mu řekl, že odměnu vyplácejí formou autorského honoráře. Petr si tak vydělal 36 000 korun, které mu farmaceutická firma poslala na účet.

Kolik zaplatí:

Daň z příjmů

Petr je zvyklý, že se o jeho daně stará zaměstnavatel. Tentokrát k tomu však musí podat daňové přiznání. Zaměstnavatel mu vystaví „potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti“, z něhož přepíše údaje o hrubém příjmu, platbách pojistného, základu daně ze závislé činnosti a zaměstnavatelem strženou daň do daňového přiznání a potvrzení přiloží k daňovému přiznání. Příjem z honoráře uvede do přílohy č. 1 a uplatní výdaje ve výši 40 procent z příjmu, tedy 14 400 korun.

Sociální pojištění

Sociální pojištění 24 000 korun už za Petra zaměstnavatel odvedl. Oznamovací povinnost vůči správě sociálního zabezpečení by vznikla pouze v případě, že by Petr prohlásil, že svou činnost vykonává soustavně.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Zdravotní pojištění

Jinak je tomu u zdravotního pojištění. I zde zaměstnanecký příjem zúčtoval se zdravotní pojišťovnou zaměstnavatel (za Petra odvedl pojistné 13 000 korun). Platbu za honorář však musí Petr zařídit sám. Poslouží mu k tomu formulář, který získá u své zdravotní pojišťovny a ve kterém uvede příjem 36 000 korun a výdaje 14 400 korun. Z rozdílu, tedy 21 600 korun zaplatí pojistné ve výši 2916 korun. Tyto peníze musí do osmi dnů po podání svého daňového přiznání na finančním úřadu poukázat své zdravotní pojišťovně a zároveň jí předat vyplněný formulář.

Alternativa: Pokud by se Petr se zástupcem farmaceutické firmy domluvil, že s nimi bude spolupracovat na základě dohody o provedení práce a jeho měsíční odměna bude do 5000 korun a každý měsíc bude zúčtována a Petrovi vyplacena, odvede za Petra farmaceutická firma 15procentní daň.

Sociální a zdravotní pojištění pak není třeba řešit, neboť z dohod o provedení práce zaměstnanec ani zaměstnavatel neodvádějí pojistné na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení.

Tato varianta by byla pro Petra výhodnější, protože by mohl vynechat zdravotní pojištění. Vzhledem k tomu, že z dohody o provedení práce je už daň z příjmů odvedena procentem, není tedy ani třeba, aby tyto své vedlejší příjmy oznámil mzdové účtárně, ani nemusí sám podávat daňové přiznání. Petr by tedy podepsal zaměstnavateli „Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků“ a nechal mzdovou účtárnu, aby se o zúčtování jeho záloh na daň z jeho platu postarala sama.

Zdanění platu od farmaceutické firmy přímo u zdroje je pro Petra výhodné – stržená daň je ve výši 15 procent, zatímco on sám má plat zdaněn v mnohem vyšší daňové skupině.

Autor:
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že termínovaný vklad je obvykle lépe úročený než spořicí účet?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie než teď, si odbornými pracemi vydělával...  celý článek

Ilustrační snímek
Přivyděláváte si? Využijte modelový návod, jak tyto peníze zdanit

Termín pro odevzdání daňového přiznání se blíží. Pokud budete vyplňovat růžový formulář sami, protože jste si při zaměstnání přivydělávali, přinášíme modelový...  celý článek

Ilustrační snímek
Daňové přiznání za rok 2016: stáhněte si interaktivní formuláře

Zpravidla každý, kdo měl loni nějaké příjmy, musí do konce března přiznat daně. Každoročně se to týká zhruba dvou milionů lidí. Vyplnit růžový formulář a...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley
Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley

Globální finanční trhy jsou v poslední fázi své rally před obratem v cyklu. Shodují se na tom stratégové bank na Wall S... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.