Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kdy, kam a kolik? Vše, co musíte vědět o sociálním pojištění

  • 0
Sociální pojištění platíte, abyste dostali penzi, případně nemocenskou. I když jste podnikali jen část roku, musíte podat přehled, byť by příjmy byly nulové. Čtěte odpovědi na otázky čtenářů k sociálnímu pojištění, platbám a podání přehledu.

1. Kdy odevzdat přehled?
Přehled o příjmech a výdajích je OSVČ povinna předložit nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém je povinna podat daňové přiznání. OSVČ, která daňové přiznání nepodává, musí přehled odevzdat nejpozději do 31. července.

2. Jaká je výše pojistného, které je OSVČ povinna ze zákona odvádět?
Počítají se příjmy z podnikání (§ 7), od nich podnikatel odečte výdaje a získá daňový základ. Z poloviny daňového základu (ten nelze snížit o slevy ani odčitatelné položky, například úroky na bydlení, jak je tomu u daně z příjmů) vypočte 29,2 %. OSVČ vykonávající hlavní činnost platí pojistné vždy. OSVČ vedlejší nemusí, když měla v roce 2016 daňový základ do 64 813 Kč. Minimální platba činí 2 061 Kč (OSVČ hlavní) a 825 Kč (OSVČ vedlejší).

Čtěte také

3. Jaká je výše záloh pro placení pojistného v prvním roce samostatné výdělečně činnosti?
OSVČ hlavní je povinna platit zálohy na pojistné na důchodové pojištění alespoň v minimální výši. V roce 2017 je to 2 061 korun. OSVČ vedlejší musí v prvním roce podnikání platit zálohy v případě, že se k důchodovému pojištění sama přihlásí (rok 2017 je to 825 korun).

4. Jakou výši pojistného musím platit, abych pobíral nemocenskou aspoň 10 až 12 tisíc korun?
Letos byste si v období před vznikem nemoci musel platit pojistné na nemocenské pojištění ve výši 500 korun měsíčně. Placení pojistného na nemocenskou má však poměrně komplikovaná pravidla - je potřeba hradit odpovídající důchodové pojištění. Nejlepší je poradit se na příslušné správě sociálního zabezpečení.

Nepřehlédněte

Kdo platí sociální pojištění

Pokud nemáte příjmy z podnikání nebo zaměstnanecké, sociální pojištění hradit nemusíte. Za to období se vám však nepočítá pojištěná doba, což bude mít vliv na důchod.

Kam poslat peníze

Každá z okresních správ sociálního zabezpečení má vlastní číslo účtu, na které podnikatelé posílají peníze. Informaci naleznete na webu www.cssz.cz, pod proklikem Kontakty (zelený domeček vpravo nahoře).

Tip

Abyste se nemuseli trápit s počítáním, můžete využít interaktivní tiskopis Přehled OSVČ ZDE.

5. Jaké je pojistné na nemocenské pojištění?
Pojistné činí 2,3 procenta z vyměřovacího základu. Nejnižší pojistné na nemocenské pojištění v roce 2017 je 115 korun.

6. Který podnikatel vykonává vedlejší samostatnou výdělečnou činnost?
Samostatná výdělečná činnost vedlejší je v případě, kdy OSVČ současně například:

  • je zaměstnaná
  • má nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod
  • má nárok na rodičovský příspěvek
  • má nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky jdou z nemocenského pojištění zaměstnanců
  • byla nezaopatřeným dítětem (studenti do 26 let)

7. Je nemocenské pojištění pro podnikatele povinné?
Účast OSVČ na nemocenském pojištění je dobrovolná a vzniká na základě podané přihlášky. Neúčast na nemocenském pojištění může mít negativní dopad pro ženu OSVČ, neboť jí nebude v těhotenství a po porodu vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, bude ode dne porodu čerpat rodičovskou.

Sociální pojištění a platby

Důchodové pojištění: platíte si je proto, abyste v budoucnu dostali od státu důchod (nejen starobní, ale např. i invalidní). Je povinné pro zaměstnance a pro podnikatele.

Nemocenské pojištění: hradíte si je proto, abyste v případě nemoci dostali tzv. nemocenskou (příp. peněžitou pomoc v mateřství). Je povinné pro zaměstnance, dobrovolné pro podnikatele. Ti nemají nárok na ošetřovné (při nemoci dítěte).

Minimální platby

za rok 2016
OSVČ hlavní 1 972 Kč
OSVČ vedlejší 789 Kč
Hranice pro povinnost platit sociální pojištění 64 813 Kč

za rok 2017
OSVČ hlavní 2061 Kč
OSVČ vedlejší 825 Kč
Hranice pro povinnost platit sociální pojištění 67 756 Kč

Nemocenské pojištění (dobrovolné)
Minimální platba 115 Kč

8. Přecházím z vykazování skutečných výdajů na paušál. Podám dodatečné daňové přiznání. Musím podat i dodatečný Přehled ČSSZ?
Ano, půjde o opravný přehled. Úprava ze skutečných výdajů na paušál vždy ovlivní výši vyměřovacího základu OSVČ. Je to jiné než u zdravotního pojištění, u kterého záleží na tom, zda jste vedl evidenci, či účetnictví.

9. Podnikám a jsem zaměstnán. Proč musím platit, když za mne odvádí pojistné zaměstnavatel?
Jestliže daňový základ z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v roce 2016 částky 64 813 korun (při výkonu činnosti po celý kalendářní rok), je OSVČ povinna platit pojistné z této výdělečné činnosti bez ohledu na to, že je zároveň zaměstnána. Osvobozena může být pouze v případě, že v zaměstnání dosáhne maximálního ročního vyměřovacího základu. Ten je pro rok 2016 stanoven na 1 296 288 korun, pro rok 2017 činí 1 355 136 korun.

10. Mohu podnikat, když jsem v předdůchodu? Budu OSVČ vedlejší?
Podnikat můžete, ale předdůchod není důvodem pro výkon vedlejší činnosti (předčasný starobní důchod by takovým důvodem byl).

11. Musím odvádět pojistné, když podnikám, a přitom pobírám starobní důchod?
Podnikatel, který současně pobírá starobní důchod, musí platit pojistné, když jeho daňový základ přesáhl v roce 2016 částku 64 813 korun (v roce 2017 je hranice 67 756 Kč). Uvedené částky jsou platné při celoročním podnikání, jinak se poměrně krátí. Podnikatel může požádat o přepočet důchodu, za každých 360 dnů účasti na důchodovém pojištění při současném pobírání penze v plné výši má nárok na zvýšení důchodu o 0,4 % výpočtového základu měsíčně.

12. Jakým způsobem mám ukončit činnost OSVČ?
Ukončení musíte oznámit správě sociálního zabezpečení do osmého dne následujícího měsíce. Při nedodržení této lhůty můžete dostat pokutu až 10 tisíc korun. Poslední zálohu na pojistné zaplatíte za kalendářní měsíc, ve kterém byla samostatná výdělečná činnost ukončena (pozor, záloha je splatná až v následujícím měsíci). Také počítejte s tím, že i za rok, v němž jste podnikání ukončil, budete muset podat přehled.

Připraveno ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení.