Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daně a jak na ně: na daňové otazníky odpovídají zdarma experti

Část 2/5

2Daně a odpočty

Studenti hradeckého Gymnázia Boženy Němcové byli poprvé darovat krev...

Podnikatelé sčítají příjmy a od nich odečítají výdaje. Zaměstnanci žádné výdaje nemají. Obě skupiny si však mohou snížit daňový základ o takzvané odčitatelné položky. To jsou dary na charitu, úroky z úvěru na bydlení, platby na penzijní spoření a životní pojištění, odborové příspěvky či výdaje za zkoušky ověřující výsledky vzdělávání. U podnikatelů připadají v úvahu i investice do výzkumu či odborného vzdělávání.

1. Vzali jsme si překlenovací úvěr ze stavebního spoření na rekonstrukci bytu, do kterého se přestěhoval syn s rodinou. Mladí mají na ten samý byt hypotéku. Můžeme si odečíst úroky z překlenovacího úvěru od svých daní?
Úroky z úvěru na bytové potřeby lze v případě oprav bytu uplatit také tehdy, pokud byl byt užívaný k trvalému bydlení potomků. Samozřejmě musí dojít k naplnění dalších podmínek stanovených zákonem. V obdobných případech doporučuji konzultovat konkrétní případ s daňovým poradcem. Na schůzku s sebou vezměte uzavřené smlouvy.

2. Daroval jsem krevní plazmu. Darování bylo oficiálně bezúplatné, ale dostal jsem 300 korun na úhradu nákladů. Mohu si takový odběr uplatnit jako odčitatelnou položku?
Darování krevní plazmy lze uplatnit jako nezdanitelnou část základu daně, pokud jste zmíněnou částku 300 korun obdržel jako příspěvek na úhradu prokazatelných (a prokázaných, například jízdenkou) cestovních nákladů. A nikoliv jako platbu za poskytnutí krevní plazmy.

3. Jsem právník a přitom člen spolku. Několikrát za rok řeším s výborem spolku nějakou právní situaci. Odměnu za to nechci, ale napadlo mne, zda bych odvedenou práci mohl uplatnit v daních jako dar? Pokud ano, tak jak? A co kdybych byl členem výboru?
Darovanou službu lze uplatnit jako odčitatelnou položku. Je však nutné ji ocenit. Znalce je třeba jen tehdy, když hodnota daru není zřejmá, není známa. Pokud odvedenou práci ocení stejně jako jakémukoliv jinému zákazníkovi, nemusel by být problém s hodnotou daru. Bezúplatné plnění prokáže dárce dokladem, ze kterého musí být patrné: kdo je příjemcem, hodnota bezúplatného plnění, předmět, účel, na který bylo poskytnuto, a datum poskytnutí. Nezáleží na tom, zda je jen člen, nebo i „činovník“. Pozor, hodnotu tohoto daru nelze pak současně uplatnit jako daňově uznatelný výdaj.

4. Vzala jsem si hypotéku na byt, splácím a úroky uplatňuji v daních. Mezitím jsem se vdala, máme dítě, já jsem doma na rodičovské a nemám příjmy, od kterých bych mohla úroky odečíst. Může si je uplatnit manžel? Ano, manžel si úroky může uplatnit, a to v případě, že přistoupí k úvěru a bude tak jedním z účastníků smlouvy. Počítejte však s tím, že se změnou smlouvy bývá spojen poplatek finančnímu ústavu.

5. Nemohla jsem najít práci bez znalosti angličtiny. Proto jsem si zaplatila jazykový kurz a absolvovala ho úspěšně i se závěrečným testem. Mohu uplatnit platbu za kurz jako odčitatelnou položku?
Nelze jednoznačně odpovědět. Odečíst lze pouze úhradu za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Nejde tedy o platbu za kurz ani o jakoukoliv zkoušku. K tomu ministerstvo školství vydalo vyhlášku (208/2007 Sb.), která obsahuje vzory osvědčení o úspěšném vykonání zkoušky.

Autoři: ,
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.