Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká daňová poradna: jak zvládnout daně, radí experti zdarma

Část 2/4

2Daně a důchodci

(Ilustrační snímek)

Když je někdo v penzi, obvykle neplatí daně. Ale není to pravidlo, jen většina penzistů nemá takové výdělky, aby se jich daně týkaly. I důchodci, kteří mají další příjmy, si mohou odečíst slevu na poplatníka 24 840 korun. Pokud si důchodce vydělá podnikáním, pronájmem nebo ostatními příjmy méně než 15 000 korun za rok, daně nemusí řešit vůbec.

1. Pobírám starobní důchod a přitom podnikám. Loni jsem měl příjmy přes milion korun. Musím kvůli tomu danit i penzi?
V roce 2016 není třeba danit důchod, když máte jiné příjmy nad 840 000 korun za rok.

2. Kamarád mi říkal, že daní důchod. Je to možné? Myslel jsem, že penze je nezdanitelný příjem?
Obecně zažitá představa, že se důchod vůbec nedaní, je mylná. Většina penzistů totiž pobírá částku, která je dle zákona o daních z příjmů od daně osvobozena. Za zdaňovací období roku 2016 jsou od daně osvobozeny důchody do výše 36násobku minimální mzdy. Pro rok 2016 je tato částka stanovena na 356 400 korun. Jde tedy o penze v měsíční výši do 29 700 korun. Nad tuto hranici pak důchod podléhá zdanění, a to standardní sazbou 15 procent.

3. Jsem v penzi. Přivydělával jsem si na dohodu o provedení práce, od dubna do září vždy 5 000 korun v měsíci. Zaměstnavatel za mne odvedl srážkovou daň. Mohu podat daňové přiznání, uplatnit slevu na poplatníka a žádat díky ní zaplacenou daň zpět? Mohl bych udělat to samé, kdyby nešlo o dohodu, ale o autorský honorář?
Daňové přiznání podat můžete. Jeho přílohou je potvrzení zaměstnavatele o výši vašich příjmů a srážkové dani. V daňovém přiznání uplatníte slevu na dani na poplatníka ve výši 24 840 korun, čímž vám vznikne ze sražené daně přeplatek. Ten vám finanční úřad vrátí složenkou na adresu nebo na účet, který v daňovém přiznání uvedete. Bohužel u honorářů výše uvedený model uplatnit nemůžete. Tato možnost se týká pouze příjmů ze závislé činnosti (uvedené v § 6, odstavci 7), tedy třeba z dohod o provedení práce.

4. Jako penzista jsem si přivydělal 9 000 korun na dohodu – zaměstnavatel odvedl srážkovou daň. Pak jsem si ještě přivydělal 10 000 pronájmem pozemku. Celkově jsem tedy překročil limit 15 000 korun, ale z dohody již byla daň odvedena. Musím podávat daňové přiznání?
Vaše příjmy z pronájmu pozemku jsou důvodem pro podání daňového přiznání. K nim můžete uplatnit výdaje ve výši 30 procent, takže budete mít základ daně 7 000 korun z pronájmu dle § 9. Dohoda je pak příjmem ze závislé činnosti a sraženou daň si můžete započíst na celkovou daňovou povinnost.

Autoři: ,




Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete mít účet bez poplatků s dvěmi embosovanými kartami zdarma?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Odpovídají Jana Skálová ze společnosti TPA, Jitka Žaloudková z BDO Tax a Blanka...
Velká daňová poradna: jak zvládnout daně, radí experti zdarma

Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a řada z vás si stále není jistá, jak některé příjmy zdanit. Připravili jsme proto velkou daňovou poradnu. V první...  celý článek

Dnes je poslední den, kdy je možné podat daňové přiznání.
Poslední den na daně: Někde fronty, jinde klid. Opozdilcům hrozí sankce

Proč platit státu daň z příjmu v předstihu, když je možné tyto peníze využívat co nejdéle a odevzdat je až na poslední chvíli. Tak uvažuje řada Čechů, a proto...  celý článek

Ilustrační snímek
Zaplaťte daň z nemovitosti. Stát posílá výzvy nově i po e-mailu

Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží. Nejpozději do 19. května 2017 by vám měla do schránky dorazit složenka a výzva k uhrazení. Zaplatit daň...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.