Daňové přiznání B: v čem se nejvíce chybuje

Pro lidi, kteří vyplňují složitější daňové přiznání typu B, je tu dobrá zpráva, od minulého roku se takřka nezměnilo. To znamená, že kdo s ním neměl problémy loni, letos by ho měl bez problémů vyplnit. Změny, které provázejí daňovou reformu, se totiž promítnou do tiskopisu za rok 2004, který se bude odevzdávat až v roce následujícím, tedy 2005.

Kdo podává daňové přiznání B

- podnikatelé
- lidé „na volné noze“
- zaměstnanci s přivýdělky, například ti, kteří mají jednoho zaměstnavatele a přivydělali si pronájmem chaty, prodejem zeleniny ze zahrádky, psaním textů do novin, prodejem kosmetiky, finančních produktů a podobně a utržili víc, než zákon dovoluje od daně osvobodit

V čem se nejvíc chybuje

Při vyplňování si dejte pozor zejména na

  • správné zařazení příjmů - s nadsázkou řečeno: co výdělek, to jiný paragraf v zákonu o dani z příjmů a jiná kolonka v daňovém přiznání.
  • zdanění příjmů ze zahraničí
  • správné určení nákladů souvisejících s výdělečnou činností - máte na výběr: buď si můžete odečíst výdaje paušální podle zákona, nebo skutečné, související s přivýdělkem či podnikáním. V takovém případě si musíte příjmy a výdaje evidovat. A pozor - finanční úřad vám nemusí všechny náklady uznat, například počítač, který využíváte i k osobním účelům, je možné zahrnout do výdajů z výdělečné činnosti jen z části odpovídající jeho využití v podnikání.
  • pokud si nejste jisti a nechce se vám studovat zákon, můžete se obrátit na odborníka. Za jeho služby samozřejmě zaplatíte. Pokud se spletete a údaje vepíšete do jiné kolonky, může vás na chybu upozornit i finanční úřad, ale až následně. Jestliže jste neudělali chybu ve výpočtu, nemusel by vás omyl nic stát - pouze opravu nebo doplnění odevzdaného tiskopisu. To se může vyřešit dopisem finančnímu úřadu, ve kterém požádáte o změnu, respektive o opravu.

Chcete vědět, jak správně vyplnit daňové přiznání? Připravili jsme pro vás příklady s vyplněnými formuláři: tiskopisy B1, B2, B3, B4, příloha č. 1, příloha č. 2. Formuláře A1, A2, A3 a A4. Zadání příkladů naleznete ZDE.

 Jak správně spočítat daň
 
1. Pokud jste zaměstnaní, vyzvedněte si od všech zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech.

2. Od příjmů ze zaměstnání odečtěte zaplacené pojistné.

3. Příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, pronájmu, příležitostné činnosti a podobně snižte o výdaje paušální nebo skutečné.

4. Sečtěte čisté příjmy ze zaměstnání (závislé činnosti) s ostatními příjmy.

5. Od výsledku odečtěte nezdanitelné části daně a odčitatelné položky.

6. Číslo zaokrouhlete na celé stovky dolů

7. Podle tabulky - najdete ji v Pokynech k vyplnění daňového přiznání nebo v zákoně o dani z příjmu - spočítejte daň.

8. Porovnejte výslednou daň se zaplacenými zálohami. Pokud byly zálohy vyšší, požádejte na zadní straně daňového přiznání o vrácení přeplatku. V opačném případě musíte dluh uhradit.

9. Na zadní straně daňového přiznání najdete seznam příloh, které je třeba finančnímu úřadu odevzdat.
Poznámka: ve vzorových tiskopisech A a B jsou vyplněny jen nejdůležitější řádky, nikoli všechny, které je třeba vyplnit. Pro zjednodušení nebylo uvažováno pojistné ze samostatné výdělečné činnosti
 
Příklad k vyplněnému tiskopisu B naleznete ZDE.