Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daňové přiznání - strana 4

aktualizováno 
kalkulačka

kalkulačka

Přílohy: Označte ve sloupci vpravo počet listů daného typu přílohy podle toho, kterou k daňovému přiznání přikládáte.

Příloha č. 1: Vyplňují podnikatelé, tedy ti, kdo mají živnostenský list nebo třeba autorské honoráře.

Model: Jan Pánek přílohu vyplňuje, protože má živnostenský list.

Příloha č. 2: Vyplňují ti, kdo mají příjmy z pronájmu nebo třeba příjmy z prodeje osobního majetku, který se ziskem prodali do roka od jejich koupě.

Model: Jan Pánek přílohu 2 vyplnil.

Příloha č. 3: Vyplňují lidé, kteří mají příjmy ze zahraničí. Týká se příjmů podnikatelských a zaměstnaneckých.

Příloha č. 4: Přílohu vyplňují lidé s vybranými kapitálovými příjmy, například dividendami ze zahraničí.

Příloha č. 5: Vyplní ti, kdo uplatňují společné zdanění.

Účetní závěrka: Závěrku přikládají podnikatelé, kteří vedou účetnictví (dříve podvojné). Podnikatelé, kteří výdaje odečítají paušálně nebo vedou daňovou evidenci (dříve jednoduché účetnictví), se o tuto položku nemusí starat.

Potvrzení od zaměstnavatele: Potvrzení přikládají zaměstnanci, získají ho ve mzdové účtárně. Pokud někdo během roku 2006 změnil zaměstnavatele, požádá o potvrzení každého z nich.

Model: Eva Pánková je zaměstnaná. Ke svému přiznání tedy přiloží potvrzení od zaměstnavatele, kopii přiloží k daňovému přiznání svého muže.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Potvrzení o úvěru: Kdo má úvěr na bytové potřeby od hypoteční banky nebo stavební spořitelny, vyplnil řádek 47. Potvrzení o výši zaplacených úroků přiloží k přiznání.

Model: Jan zaplatil za rok 2006 na úrocích 10 000 korun. Potvrzení přiloží, kopii přidá i k přiznání ženy.

Potvrzení penzijního fondu: Ti, kdo spoří v penzijním fondu víc než 6000 korun ročně, vyplnili řádek 48. Přiloží potvrzení o zaslaných platbách a v tomto řádku to označí. V případě společného zdanění přiložte i kopii od manžela.

Potvrzení pojišťovny: Jestliže si platíte životní pojištění, vyplnili jste řádek 49. Finančnímu úřadu pošlete potvrzení o platbě, které vám zašle pojišťovna.

Model: Oba manželé si platí pojištění, oba tedy přiloží ke svému daňovému přiznání originál svého potvrzení a kopii manželova.

Další přílohy: Jsou jimi například čestné prohlášení manžela o výši příjmů, pokud jste vyplnili řádek 65a nebo 65b, čestné prohlášení manžela, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na děti, ověřené překlady potvrzení o příjmech v zahraničí a podobně. Též čestné prohlášení manželů, kteří uplatňují společné zdanění, a přitom nemají stejné trvalé bydliště, že žijí ve společné domácnosti.

Model: Pánkovi napíší čestné prohlášení o tom, že žijí ve společné domácnosti. Druhou přílohou bude potvrzení o studiu nejstarší dcery, které otec předloží v originále.

Počet listů příloh: Sečtěte ve sloupci vpravo počet listů příloh, které k daňovému přiznání přikládáte. Od příloh si schovejte kopie.

Neoznačený řádek uprostřed: Napište datum a nezapomeňte se podepsat.

Údaje o zástupci: Zaměstnanci se touto kolonkou nemusí zabývat. Pokud přiznání zpracovává daňový poradce, vyplní sem své identifikační údaje.

V případě, že máte daňový přeplatek nebo potřebujete přeúčtovat zálohy na daň v rámci společného zdanění, je důležité vyplnit neoznačené řádky v bílém boxu na straně 4 daňového přiznání dole. Buďte obzvlášť pečliví, když uděláte chybu, prodlouží se vaše čekání na vrácené peníze o týdny i měsíce.

Žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmů fyzických osob:

1. Označte vrácení celého přeplatku nebo jen jeho části na adresu nebo na účet

Model: Jan Pánek odečetl od svého přeplatku daň, kterou musí zaplatit manželka: 20 760 – 14 240 = 6520

2. Převedení části přeplatku na manžela/ku. To je postup pro případ společného zdanění, kdy třeba jeden z manželů má na zálohách zaplaceno dost peněz a druhý příjmy nemá a ve společném zdanění vyjde, že by i partner bez faktických příjmů měl platit daň. Vydělávající partner pak převede finančnímu úřadu část svého přeplatku za manželovu daň.

Uvede:

■ sídlo finančního úřadu podle trvalého bydliště manžela/ky;
■ číslo účtu finančního úřadu (seznam najdete na www.mfcr.cz);
■ jako variabilní symbol napíše rodné číslo svého manžela/ky.

Model: Jan Pánek zapsal výši daně, kterou ve svém přiznání vypočetla a má zaplatit jeho manželka. Uvedl finanční úřad v Jihlavě, kde má žena trvalé bydliště, a jeho číslo účtu 7623681/0710, které nalezl na www.mfcr.cz. Důležité je, že i zde se Jan Pánek musí podepsat.

Paní Eva celou tuto kolonku nechává prázdnou.

Vzorový formulář strany 4 ZDE

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?
Sobotka: Minimální mzda bude od ledna 12.200 korun. Co na to ekonomové a firmy?

Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom dnes kabinet. N... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.